Из штампе је изашла књига "Умивање превратника - партизански филм" аутора Александра Врањеша, која ће бити представљена читаоцима у оквиру Седмог фестивала хуманистике, културе и уметности - фесK у среду, 4. децембра, у Музеју ПТТ у Београду. О књизи ће говорити професор Лордан Зафрановић, др Миле Бјелајац, др Небојша Јовановић и аутор.
Књига је изашла у издању Института за новију историју Србије и издавача ХЕРАеду. У питању је научна монографија о пропагандној улози југословенских ратних филмова од 1946. до 1990. године.
Аутор, који је иначе доктор политичких наука и амбасадор БиХ у Србији, се бави историјом ратне пропаганде и развојем југословенске кинематографије да би кроз ту призму анализирао популарне партизанске филмове "Славица", "Битка на Неретви", "Сутјеска", "Ужичка република" и "Глуви барут".
Осврћући се и на остварења тзв. "црног таласа", политичке забране и цензуру у Југославији, Врањеш склапа јаснију слику политичког утицаја и мешања тадашње власти у развој кинематографије бивше СФРЈ. На тај начин су кроз филмско стваралаштво уткани пропагандни елементи тадашњег доминантног политичко-идејног оквира за потребе широке публике.
Посматрајући филм као политичку поруку, аутор отвара једну нову перспективу на развој југословенске кинематографије, а са данашње дистанце ово дело можемо посматрати као прилог савременој историји српске културе у другој половини 20. века.
Седми по реду "фесK" се одржава под мотом "Пази шта читаш" од 4. до 7. децембра у простору Музеја ПТТ где ће се у три дана представити 32. издавача у оквиру 20 програмских активности. Фестивал ће отворити 4. децембра у 12 сати чувени редитељ Лордан Зафрановић.