Фестивал-форума "Дани Белгорода у Београду" одржаће се 11. и 12. децембра у Руском дому у Београду.
Првог дана у 10 часова биће одржан мултидисциплинарни округли сто "Белгородско пограничје: историјски и (гео)политички изазови и перспективе", а потом и презентација пројекта белгородског архитекте-дизајнера Анастасије Панине.
У 13 часова биће отворена заједничка изложба фотографија руских и српских фото-репортера "Јуче Београд. Данас Белгород. Крвави траг НАТО".
Наиме, ова изложба је пролетос представљена у Москви, а уз аутора Сергеја Вењавског из Русије, биће изложене и фотографије садашњих и некадашњих фото-репортера "Вечерњих новости", које су направили током НАТО агресије на СРЈ.
У 13.30 биће представљена и вредна двојезична руско-српска књига "Срби у Белгорју у Русији: нераскидиве историјске и културне везе", групе аутора, о којој ће говорити академици Славенко Терзић и Небојша Кузмановић, као и др Ранко Гојковић.
Сутрадан, 12. децембра, у 13.00 биће одржано представљање Белгородског државног технолошког универзитета "В. Г. Шухова" и радионице за децу.
За 15.00 је заказан омладински округли сто "Православна биоетика: између вере и науке", модератор Ненад Бојков, а у 17.30 је планирано отварање изложбе фотографија Андреја Закоморног "Београд очима Белгорођанина" и представљање српског издања књиге митрополита Белгородског и Старосколског Јоана "Небо нашег живота".
О књизи ће говорити Милош Весина и Љиљана Чумура, а након представљања књиге, госте очекује наступ Петра Величковића, хармоника, и представљање туристичког потенцијала и гастрономије Белгородске области.
Програм ће бити обојен и многим музичким наступима, али и дегустацијом кухиње Белгородског краја.
Организатори догађаја су Институт српског језика и комуникација Белгородског државног технолошког универзитета В. Г. Шухова (Српски ресурсни центар - СРЦе) уз подршку Руског дома у Београду, Министарства спољних послова Русије, Владе Белгородске области, Белгородске митрополије, Града Белгорода, Управе за туризам Белгородске области, Управе архива Белгородске области, пројекта "Бели квартал".
Ту су и академски часопис "Научни резултат", Уметничко удружење "Послесловије", фабрика слаткиша "Белогорје".
Партнери са српске стране су абасада Србије у Русији, Врањска Епархија, Архив Војводине, Свеправославно друштво "Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски", Београдска школа за угоститељство и туризам, новине "Вечерње новости", "Планинка", Етно група "Златник".