Волонтери програма "Амбасадори руског језика у свету" држе часове у Београду, Врању и Младеновцу. Настава у оквиру пројекта који је покренуо Државни институт за руски језик "Александар Сергејевич Пушкин" почела је 13. децембра и трајаће до 20. децембра.
"Амбасадори руског језика су дошли у Србију, земљу у којој се воли руски језик и где се руски народ традиционално сматра братским. Чини се да су српски и руски језици слични, јер су словенски, али та сличност је варљива: српски је јужнословенски, а руски источнословенски. Наши амбасадори ће помоћи Србима да разбију мит да је довољно преместити акценат у српској речи да би добили исту реч на руском и помоћи ће им да науче оно што не знају о Русији и руском језику", каже доктор филологије, доцент катедре за општу лингвистику и русистику Државног института за руски језик и одговорни уредник часописа "Руски језик у иностранству" Александра Матрусова.
У оквиру програма студенти руских универзитета имају прилику да посете Гимназију "Бора Станковић" у Врању, као и гимназију у Младеновцу, а придружиће се и стручном тиму наставника курсева руског језика у Руском дому у Београду.
О руском језику, култури, књижевности, о руској науци и образовању волонтери говоре не само средњошколцима, већ и студентима. Настава се одржава на Универзитету у Београду.
"Овог пута у Србији имамо нови формат часова са хорским певањем. Волим да певам народне песме. Три недеље пре пута сам кренула да се припремам за амбијент целе експедиције, да проналазим занимљиве чињенице о Србији, слушала сам снимке људи како причају на српском – једном речју, спремала сам се да инспиришем цео свет да заволи Русију!", дели своје утиске волонтерка Полина Кривоносова.
У оквиру образовно-просветне експедиције је планиран састанак у Руском центру за науку и културу у Београду, где ће волонтери разговарати са представницима Руског дома о значају руског језика и интеркултурне комуникације, а о одржаће и радионице за полазнике курсева руског језика.
Све већа популарност руског језика у Србији је последица неколико кључних фактора - заједнички пројекти између Србије и Русије, развој туризма, али и Руски дом који активно промовише руску културу и језик. Поједини руски универзитети организују посебне програме и летње школе за студенте из Србије.
У новембру 2024. године, на 20. састанку Међувладиног руско-српског комитета за трговину, економску, научну и техничку сарадњу, стране су се договориле о даљем проширењу сарадње у области образовања.
Више од четири године у Србији успешно функционише хуманитарни пројекат "Руски учитељ у иностранству". Наставници из Русије предају у српским школама руски језик и друге предмете на руском. Држе наставу у Гимназији "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду и у Алексиначкој гимназији. Успех ученика руских наставника потврђују њихове победе на такмичењима, не само на републичком, већ и на међународном нивоу, док матуранти сваке године уписују факултете у Русији.