Уручене награде "Ранко Радовић" у три категорије у Коларцу

Свечаност у Малој сали отворена је видео снимком предавања професора Радовића, чиме су се присутни подсетили његовог лика и дела

Награде "Ранко Радовић" уручене су данас у три категорије, у Коларцу, где је, након свечане доделе, отворена изложба свих учесника конкурса.

Свечаност у Малој сали отворена је видео снимком предавања професора Радовића, чиме су се присутни подсетили његовог лика и дела.

Награде су уручене у категоријама критичко - теоријски текстови о архитектури, реализовано архитектонско дело и телевизијске емисије, изложбе и мултимедијалне презентације.

Награда у категорији критичко - теоријски текстови о архитектури, урбанизму и граду припала је историчарки уметности др Дијани Милашиновић и архитекти др Игору Марићу, за монографију "Архитекторично - архитекта Иван Антић" (САНУ, 2023), у конкуренцији 18 конкурсних радова.

Примајући награду, Милашиновићева је истакла да је монографија допринос културне средине да се одужи великом ствараоцу.

"Жива реч је била одлучујућа у грађењу структуре која је састављена из неколико целина. Надамо се да ће допринети заштити Антићевих објеката", рекла је, између осталог, она.

Одлуку о награди донео је жири који је радио у саставу ванредног професора, архитекте и председнице жирија др Јелене Ристић Трајковић, архитекте и вишег научног сарадника др Ане Никовић и ванредног професора и архитекте Марка Николића.

Трајковић је истакла да су пристигли радови показали "висок ниво актуелности и истраживања".

"Теме су биле разноврсне, као и њихов приступ, па је рад жирија био сложен, али одлука једногласна. Награђени су показали професионалност, актуелност, оригиналност, иновативност и концизност, уз научни и едукативни допринос, али и архивски значај", навела је Трајковићева.

Награда у категорији реализовано архитектонско дело припала је архитекти мр Лазару Кузманову, за објекат Палата Вега ИТ Раднички (Нови Сад,2023).

Кузманов је захвалио свима који својим доприносом учинили да награда "Ранко Радовић" живи.

"Ова награда је позив да се озбиљно бавимо овим послом", рекао је он.
Одлуку је донео жири у саставу председника жирија, архитекте проф. Горана Војводића, архитекте проф. Дејана Миљковића, и архитекте Стевана Жутића.

Војводић је истакао да је на конкурс пристигло девет радова и да је рад жирија био неизвестан.

"Резултат је био једногласан, а награђени рад иновативан. Обновљен објекат учинио је функционалним и естетичним, са новим могућностима употребне вредности", део је образложења који је прочитао председник жирија.

Награда у категорији телевизијске емисије, изложбе или мултимедијалне презентације додељена је ауторском тиму Сфера подкаста и Сфера форума који чине архитекте Миљан Салата, Немања Дачић, Денис Турановић и Игор Микитишин.

Жири је радио у саставу председнице, архитекте Маје Лалић, дипломираног филолога и уреднице сложених пројеката у Образовно - научном програму РТС-а Мирјане Бјелогрлић Николов и архитекте проф. др Милорада Младеновића.

Изложба је приређена у Музичкој галерији Коларчеве задужбине, где су приказани радови свих учесника конкурса.

Управна зграда компаније "Дрина пластика 86" у Новој Пазови, Црква светог Владике Николаја Жичког и Охридског у Београду, Визиторинг центар "Ђаловића пећина" у Бијелом пољу, Дом за децу ометену у развоју "Вера", само су део пројеката који су део поставке.

Ту су, између осталог и књиге "Распевани Београд" Ирене Шантановске, "Архитектонски водич Сарајево", "Цртежи и скице у архитектури" Марка Стојановића и Владимира Стевановића.

Конкурс је трајао од 02. септембра до 16. октобра 2024. године.

О награди је разматрано у оквиру јавног конкурса које је расписало Удружење ликовних уметника примењених уметности дизајнера Србије (УЛУПУДС) са суоснивачима - Архитектонским факултетом у Београду, Факултетом техничких наука у Новом Саду - Департман за архитектуру и урбанизам, Институтом за архитектуру и урбанизам Србије, Задужбином Илије Милосављевића Коларца, Урбанистичким заводом Београда, Инжењерском комором Србије и Радио-телевизијом Србије.

Одбор награде чине представници оснивача и по један представник суоснивача, који заједно са члановима жирија од 2006. године додељују награду из поштовања према имену и делу проф. др Ранка Радовића (1935-2005).

Покровитељ награде је Министарство културе Србије.