Министар културе Никола Селаковић потписао је три уговора, вредна 11,7 милиона динара, са замеником игумана манастира Студеница, саопштило је министарство.
Селаковић је том приликом истакао да је реч о највећој инвестицији у манастирски комплекс након његове велике обнове пре 40 година, када је ова велика и важна светиња обележавала осам векова постојања. Kако је наведено, највећи износ је обезбеђен за реконструкцију студеничког конака, док се друга два уговора односе на археолошка истраживања, а тичу се датовања костију и земних остатака који су пронађени приликом истраживања.
"У прилици смо да потпишемо уговор којим се стичу услови да се започне потпуна реконструкција старог конака из 1912. године", рекао је министар.
"Манастир Студеница није тек један у низу манастира, већ је први међу манастирима српским. Зато је игуман студенички увек заузимао прво почасно место још у далеком српском средњем веку, па и након тога", подсетио је министар.
Он је нагласио да Студеница "из тог разлога заслужује потпуно различиту и другачију бригу него што је држава пружа другим нашим црквама и манастирима на територији Србије и ван ње".
Подсетио је да је Студеница "мајка српских цркава, Света царска лавра студеничка, задужбина Светог Симеона Мироточивог, који је објединио и ослободио српске средњовековне земље и који је родоначелник светородне династије Немањића".