Народна библиотека прославила 192. рођендан: На првој линији одбране националних интереса

Свечаност је обележила додела награде "Јанко Шафарик" за укупан допринос библиотекарству у Србији – управнику Библиотеке Матице српске Селимиру Радуловићу

Народна библиотека Србије (НБС) једна је од најугледнијих установа наше државе и најзначајнијих у српском народу, делила је судбину свог народа, посебно у Другом светском рату, када је спаљена у немачком бомбардовању 6. априла 1941, а све књиге које се чувају у њој залог су нашег знања и духовности, истакао је помоћник министара културе за савремено стваралаштво Радован Јокић на свечаности обележавања 192. рођендана ове институције.

"НБС је установа на првој линији одбране националних интереса", истакао је Јокић, те најавио да библиотеку у блиској будућности очекује важан развојни корак – подземни блок с депоима на четири нивоа.

На рођенданској свечаности управник НБС Владимир Пиштало је рекао да се национална библиотека бави књигом, али је и културни центар, те истакао њену издавачку делатност, у оквиру које се објављују дела Владана Деснице, Милорада Павића и других, али и подсетио на акцију "Све српске књиге под једим кровом" у оквиру које се раде дигитална и библиофилска издања српских књига које се налазе у библиотекама у Москви, Бечу, Берлину и другим градовима.

Свечаност је обележила додела националне награде из области библиотечко-информационе делатности и културе "Јанко Шафарик" за укупан допринос библиотекарству у Србији – управнику Библиотеке Матице српске Селимиру Радуловићу, који је на тој функцији од 2014. године.

Радуловић је, по речима жирија, каријеру посветио повезивању библиотека, а у својој установи унапређивању инфраструктуре и улагању у издавачку делатност, уз приређивање тематских и других изложби.

У оквиру уметничког програма беседио је књижевник Милисав Савић, који је подсетио на значајан допринос српској култури словачког научника и библиотекара Шафарика (1814–1876), али и упозорио да српска књижевност, услед скупе књиге и малих тиража, опстојава захваљујући библиотекама, преко којих наслови стижу и до најсиромашнијих читалаца.

Програм је употпунио наступ Земунског камерног оркестра, док је у холу НБС у специјалној витрини изложено рукописно "Ивићево четворојеванђеље" из 16. века, дар НБС-у поводом отварања нове зграде на врачарском платоу 6. априла 1973. године.