Током екстремних врућина не пити хладна пића и алкохол, већ воду са мало соли, саветују стручњаци

Високе температуре не траже само хладовину и климу, већ и другачији однос према ономе што једемо и пијемо. Препоручује се повећан унос течности и свежег поврћа, док би алкохол и газирана пића требало избегавати. Посебан опрез саветује се срчаним болесницима, јер губитак течности и минерала, као и промене у циркулацији, могу додатно да оптерете кардиоваскуларни систем, упозоравају стручњаци.

Током екстремних врућина не препоручује се конзумирање хране и пића која додатно "загревају" организам, попут сладоледа и веома хладних безалкохолних и алкохолних напитака, истиче нутрициониста Бранка Мирковић. Уместо тога, саветује се унос течности, попут млаке воде или лимунаде са мало соли ради надокнаде електролита, као и исхрана богата свежим поврћем и салатама уз сваки оброк.

Стручњак је за Танјуг објаснила да, када се током високих температура уноси хладна храна или пиће, организам мора да уложи додатни напор да изједначи температуру. У том процесу желудац ствара топлоту, што многи људи могу да осете као непријатност или додатно оптерећење за организам.

Како је навела, треба јести краставце, парадајз, штапове целера и беби спанаћ из сваки оброк, као и јаја која се веома лако варе и не праве велики проблем организму.

"У току дана ако желите воће, не треба да буде хладно, и треба јести пре свега боровнице и малине уз неко језгро ораха или бадема. Увече поново салата и нека риба из рерне, печена без уља и онда имамо идеалан јеловник за цео дан", изјавила је она.

Коментаришући то што је Францука затворила факултете и школе и забранила конзумирање алкохола на улицама због екстремно високих температура које достижу и 45 степени, Мирковић је рекла да је то добар потез, зато што је алкохол токсин који греје организам.

"Наша јетра се закључа и само се труди да обради те токсине, задржава се течност. Не треба пити ни кафу по овим врућинама, јер је кафа диуретик што значи да се избацује додатно течност што је веома лоше за ово време, а долази и до додатног презнојавања", објаснила је. Поручила је да је током дана када су екстремне врућине, неопходно да се стално пије вода која је мало посољена и не много хладна, или минерална вода, како не би дошло до дехидратације.

Срчани болесници у великом ризику

Кардиолог др Снежана Башић изјавила је да су срчани болесници категорија која је у највећем ризику током овако великих врућина, и поручила да је у овом периоду неопходно уносити магнезијум и калијум кроз воће и поврће, као и минимум две литре течности дневно.

Башић је за Тан‌југ рекла да иако су и ниске и високе температуре ризичне за срце, са ниским температурама се грађани могу борити тако што ће седети у загрејаном простору, док на високим температурама које су константне и током ноћи, људи губе течности, минерале, зноје се, крвни судови се прошире, долази до отицања ногу, руку што су све веома лоша стања за срце.

"Долази до лошег пролаза крви у срце, лоше перфузије мозга, сталне малаксалости, вртоглавице, несвестице, колапса. Основно је узимати минерале, магнезијум и калијум кроз поврће и воће, а не таблетирано јер можете предозирати, као и витамине. У исхрану убацити воће и поврће много више него до сада, и течности најмање две литре дневно", поручила је она.

Истакла је да срчани болесници имају лекове за измокравање и лекове који су диуретици, због чега се у овом периоду када су велике врућине коригује терапија, односно најчешће се избацују јутарње и поподневне дозе, док вечерња доза остаје. На питање да ли врућине могу да изазову срчани удар и код особа које раније нису имале срчане проблеме,  напоменула је да ових дана постоји велики прилив младих људи са срчаним ударима у Ургентном центру, а који никада нису имали проблем са срцем.

"Промена у кретању крви је врло типична за тромбозе у летњим месецима, због ширења венског система. Први суптилни знаци да нешто није у реду је да сте малаксали, да не можете лепо да удахнете, да плитко дишете, може да постоји и бол у вилици, рамену, рукама. Имате и инфаркте који иду са симптомима мучнине и нагонима за повраћање. Ту увек треба интервенисати хитно, урадити тропонине, ензиме пре него што се десе било какве друге промене", изјавила је докторка.