
Опоравак након уградње вештачког срца: После историјске операције дечак бодри репрезентацију БиХ
Тринаестогодишњи дечак из Сарајева, којем је пре три недеље у Београду уграђено тотално вештачко срце, успешно се опоравља након једног од најсложенијих захвата у дечјој кардиохирургији, изјавио је директор Института за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић" Владислав Вукомановић.
Говорећи за РТС-а, Вукомановић је рекао да је дечак добро расположен и да, упркос сложеном постоперативном току, показује значајан напредак.
"Још се на јучерашњој визити припремао се да гледа утакмицу између Босне и Херцеговине и Катара. Радује се, иако је у страху да ли ће Босна проћи или неће", рекао је Вукомановић.
Он је објаснио да је период након операције подједнако важан као и сам захват, јер тотално вештачко срце преузима функцију и леве и десне срчане коморе.

"Многобројне компликације су могуће – од прихватања саме пумпе до рада других органа, пре свега плућа и бубрега. Он сада нешто слабије мокри, функција плућа није оптимална, али верујемо да ће се у наредних седам до десет дана све стабилизовати", навео је саговорник Јавног сервиса.
Додао је да су лекари задовољни током опоравка, иако би желели да је дечак већ у овој фази потпуно самосталан и способан да хода и брине о себи.
По изласку из болнице користиће преносиву јединицу тешку неколико килограма која омогућава рад уграђене пумпе, док је тренутно прикључен на стационарни апарат.
Један од само три случаја у свету
Вукомановић је истакао да механичка потпора циркулације није новост у лечењу пацијената са тешком срчаном слабошћу, али да је уградња тоталног вештачког срца детету тог узраста и телесне тежине изузетно ретка процедура.
"Ово је један од три случаја у свету, тако да јесте подвиг, пре свега кардиохируршки, али сада следи период опоравка који захтева рад читавог тима", рекао је директор Института.
У лечење су укључени бројни стручњаци – медицинске сестре и техничари, перфузери, анестезиолози, кардиолози, кардиохирурзи, хематолози и трансфузиолози – који заједнички раде на опоравку дечака.
Вукомановић је поручио да је циљ да Србија развије одржив систем за лечење деце са најтежим облицима срчане слабости, те очекује подршку државе у формирању националног центра за лечење деце са срчаном слабошћу.
Подсетио је да установа којом руководи већ има важну регионалну улогу и да у њој лече пацијенти из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Северне Македоније, док српски лекари помажу развој дечје кардиохирургије у региону, али и истакао да, када је реч о условима рада, они не прате медицинске резулате.




