Фудбалска репрезентација Француске пласирала се у финале Светског првенства у Катару, пошто је у полуфиналу савладала селекцију Марока са 2:0 (1:0). Француска ће у финалу играти против Аргентине
Французи искористили шансе и изборили ново финале, храбри Мароко пао у полуфиналуGetty © Matthias Hangst

Мароканска бајка на Светском првенству у Катару је завршена.

Селекција Француске искористила је своје шансе у седмом полуфиналу у својој историји, постигла голове на време и уписала нову победу, чиме је елиминисала афричку селекцију и изборила шансу да брани пехар намењен шампиону света у фудбалу.

Далеко од тога да је Мароко потпуно надигран и да ће што пре желети да заборави полуфинални сусрет, чак насупрот.

Француска је успела да оправда статус фаворита, али је у веома занимљивом и неизвесном мечу, уз доста муке сломила отпор ривала.

У великој мери "триколорима" је помогао рани погодак Теа Ернандеза.

Већ у петом минуту је леви бек Француске био на правом месту, налетео на одбитак шута Килијана Мбапеа и сместио лопту иза леђа голмана Боноа.

Очекивало се да ће рано примљени гол, "убити" игру, замисао и жељу Марока, поптуног аутсајдера у овом мечу, али то није био случај.

Мароко је успео брзо да се тргне и заигра бољи фудбал.

Само четири минута након примљеног гола, Мароко први пут озбиљније прети, било је то у режији Унахија, чији ударац са ивице шеснаестерца, успешно брани Љорис.

Играо се 17. минут када је Француска врло лако могла да дуплира своју предност, али је ударац Жируа погодио стативу.

У 36. минуту је Француска пропустила две изгледне прилике, у којима су се нашли прво Мбапе, а потом и Жиру.

Умало да се то обије о главу изабраницима Дидијеа Дешама, пошто је у 45. минуту умало виђен гол турнира у изведби Мароканаца.

Након корнера, лопта је стигла до Амалаха, који је "маказицама" умало постигао гол, али је Љорис врховима прстију одбио лопту до стативе, која је била савезник гола Француске, те се на полувреме отишло са резултатом 1:0 за "триколоре".

Поред резултата, велики пех за Мароко биле су повреде неких од кључних играча.

Капитен Саис је због повреде терен напустио у 20. минуту, а у 46. Мароко је остао и без Мазрауија.

У другом полувремену селектор Марока је из игре извео и остале кључне играче своје селекције, пошто су изашли Ен Несири, Буфал и Амалах.

Мароко је у другом делу утакмице наставио да притиска ривала на његову половину и покушава да ствара шансе.

Ипак, одбрана Француске углавном је излазила на крај са тим налетима, ипак уз више него расположеног голмана Љориса.

Дешамов тим свесно је препустио ривалу посед и чекао своје шансе из контри, брзих транзиција и индивидуалних мајсторија.

Селектор Француске је добрим изменама, "освежио" свој напад и то се брзо одразило на резултат.

Играо се 80. минут, када је Француска постигла други гол и тако практично решила питање победника.

Веома сличан сценарио се одвио, као код првог гола европске репрезентације.

Мбапеов шут је изблокиран, лопта се одбила право до Коло Муанија, који није имао тежак задатак да је проследи у мрежу.

Наставили су се покушаји Марока и након другог примљеног гола, али недостајало је среће, концентрације и умећа у завршници како би се финиш меча учинио још неизвеснијим и занимљивијим.

Француска се победом пласирала у финале, где ће имати прилику да одбрани титулу првака света, нешто што је успело само Бразилу, који је 1962. године то урадио.

Противник "триколора" у финалу биће селекција Аргентине, која је у првом полуфиналу елиминисала Хрватску са 3:0.

Финале је заказано за 18. децембар, а дан раније Мароко ће играти са Хрватском за треће место.

• 14. дец 2022 • 21:54

21:54

Крај меча: Француска - Мароко 2:0

Француска је други финалиста Светског првенства у Катару, пошто су са 2:0 елиминисали Мароко!

• 21:52

90' +3' - Невероватан промашај фудбалера Марока

Несхватљиво је како Мароко није успео да постигне гол у трећем минуту надокнаде. Након продора по левој страни, уследила је гужва у петерцу Француске, а Мароко ни након два шута из изгледних позиција, није успео да постигне гол.

• 21:38

80' - ГОЛ! Француска води са 2:0, Коло Муани је стрелац

Нови гол Француска постиже након одбитка, слично као и код првог гола.

Мбапе је изблокиран унутар шеснаестерца, лопта се одбила право на ногу Колоа Муанија, који је смешта у мрежу и доноси "триколорима" убедљиву предност.

• 21:32

74' - Фофана шутира поред гола

Француска је напокон успела да пребаци тежиште игре на противничку половину, изгради шансу, али је Фофана шутирао поред гола ривала.

• 21:22

63' - Мароко напада, Француска се брани

Настављају се налети афричке селекције, која се не предаје и која на све начине покушава да дође до гола и изједначења.

За сада, француска одбрана одолева тим налетима.

• 21:12

53' - Француска је преживела налет Марока

Буфал је услео да пробије и упути оштру лопту у петерац, а тамо у два наврата у последњем тренутку интервенишу прво Варан, а потом и Конате, па Мароко остаје без веће шансе за погодак.

• 21:03

46' - Настављен је меч

Почело је друго полувреме...

• 20:48

Крај првог полувремена: Француска - Мароко 1:0

Голом Теа Ернандеза у петом минуту, Француска је дошла до вођства од 1:0, које "триколори" односе на полувреме.

• 20:44

45' - Ел Јамик "маказицама" погађа стативу

Након прекида у 44. минуту, Мароко је био најближе голу, када је Ел Јамик "макацизама" захватио једну одбијену лопту.

Ипак, Лорис и статива успели су да зауставе тај ударац и спрече вероватно гол турнира.

• 20:35

36' - Мароко се некако одбранио, промашаји Мбапеа и Жируа

Мало је недостајало да Француска постигне други погодак на мечу у 36. минуту. Мбапе је пробио по левој страни избио сам пред голмана ривала, али је Буну одлично реаговао. У наставку акције, Жиру је шутирао поред гола, па остаје 1:0 за "триколоре".