Србија и Балкан

Хил оптужио Русију да не помаже Србији по питању КиМ, заборавио да каже како је Америка "помогла"

Амерички амбасадор у Србији као да је заборавио да је лично учествовао у распарчавању Србије
Хил оптужио Русију да не помаже Србији по питању КиМ, заборавио да каже како је Америка "помогла"© TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/bs

Амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) Кристофер Хил поново је данас од Србије тражио да уведе санкције Русији, наводећи да ће морати да донесе одлуку јер, како наводи, због "неувођења плаћа високу цену".

Он је у интервјуу за новопазарски радио Сто плус казао да је веома важно да Србија не чека да постане чланица Европске уније, већ да своју политику, у поступку приступања, усклађује са ЕУ, па и по питању увођења санкција Русији.

"Морамо да знамо да је Русија брутално напала свог суседа, многе мале европске државе су увеле санкције, иако је то било тешко за њих, али су то урадиле јер је то исправно. Верујем и да ће Србија то схватити, никада није касно да се учини права ствар", рекао је Хил.

На питање шта највише успорава напредак Србије ка ЕУ – неувођење санкција Москви, недовољан напредак у дијалогу са Приштином, стање демократије или проблеми унутар саме ЕУ, амбасадор Хил је казао да би најискренији одговор био "све то заједно".

"Али најважније је да се грађани Србије сами увере да је тај пут ка ЕУ прави, а ми сматрамо да јесте. Надам се да ће грађани Србије то увидети, свестан сам да постоје фрустрације и незадовољство што тај процес није бржи, али је најважније да је Србија на добром путу", оценио је Хил.

"Србија је доста напредовала. Не слажем се са песимистима који говоре да Србија иде у лошем правцу. Србија иде у добром правцу. Знам да је фрустрирајуће тешко и споро, али је на добром путу и ми ћемо је подржавати колико год можемо", поручио је Хил иако је Србија још пре више од 10 година добила статус земље кандидата за чланство у ЕУ.

Оптужује Русију да не помаже Србији, заборавио да је Америка бомбардовала нашу земљу

Амерички амбасадор изјавио је да сматра да је утицај Москве на Београд негативан, и без икаквих доказа изрекао да су резултати Русије у Србији лоши и да ће грађани морати у то да се увере.

"Моје мишљење је да Русија не помаже Србији, ни на који начин. Нису урадили ништа да помогну око решавања питања `Косова`, нису учинили готово ништа како би економски помогли, чак и за њихову енергетску подршку Србија мора да плати", додао је он.

Хил је заборавио да напомене како је Америка помогла Србији по питању Косова и Метохије. Питање је да ли је више помогла бомбардовањем суверене земље, руководећи НАТО агресијом у којој су гинули цивили, или је САД више помогла Србији увођењем санкција којима је упропастила економију земље.

Невероватно је да је Хил заборавио то да напомене, с обзиром на то да је он лично учествовао у свим тим неделима која је Америка учинила деведесетих према Србији.

Као заменик Ричарда Холбрука, учествовао је на преговорима у Дејтону. Био је и у Рамбујеу и, на предлог тадашње државне секретарке Мадлен Олбрајт, нашао се и улози специјалног изасланика за Косово 1998. и 1999.

Колико је Америка "помогла" Србији по питању Косова и Метохије најбоље се огледа у томе што је од почетка подржавала, чак и оружано, финансирала и промовисала независност јужне српске покрајине.

"Нико још није пристао ни на шта"

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине о нормализацији односа, Хил је рекао да је још увек рано да се доносе оцене исхода састанка председника Србије Александра Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија у Бриселу и да треба сачекати нове разговоре.

"Мислим да се иде у добром правцу, али морамо да сачекамо и видимо јер нико још увек није пристао ни на шта. Не бих да говорим о конкретним стварима и роковима, мислим да је битно да се питања решавају, да се после 10 година коначно формира Заједница српских општина и да многи гледају на ово као тест да ли је међународна заједница озбиљно заинтересована за решавање тог питања и ја могу рећи да јесте. Само је потребно стрпљење", каже Хил.

Казао је да су политички односи Србије и САД све бољи, да га радује недавни разговор председника Вучића са државним секретаром Ентонијем Блинкеном, као и да су ствари на економском плану добре.

"За што боље односе је неопходно да имамо што више састанака на највишем нивоу. Америчке компаније су присутне у Србији, то су првокласне компаније, са модерним технологијама, а не технологијама из седамдесетих година. Само у последњих пар месеци смо имали посету две пословне делегације. Свиђа им се положај Србије на прагу ЕУ, као и што гаји амбиције да постане део ЕУ", рекао је.

Амбасадор два дана у Новом Пазару

Хил борави у дводневној посети Новом Пазару, што је прва посета америчког амбасадора том граду након скоро шест година, током које је разговарао са представницима локалне самоуправе, две исламске заједнице, Бошњачког националног вијећа и младима.

"Овај регион је веома важан за САД. Ово је динамично, мултикултурно подручје за које се пре 25 година није знало којим путем ће кренути. Направљене су тешке, али праве одлуке како би заједнице живеле заједно. Сачувани су мир и стабилност и то треба наградити већим присуством САД", казао је амбасадор.

Додао је и да је у директном разговору са представницима исламских заједница и Бошњачког националног вијећа сазнао о проблемима са којима се сусрећу.

"Саслушао сам их, али искрено видим напредак и људи треба да буду свесни тога. Проблеме треба решавати корак по корак. Најважније је да се мир и безбедност сачува, на то нико није имао замерке. Све док овај регион буде миран и стабилан, имаће више користи и постаће пожељно место за стране инвестиције", поручио је Хил.

image