Једно од могућих значења речи "велики" у Трамповом плану да "Америку поново учини великом"
Нова победа Доналда Трампа на председничким изборима у САД пробудила је, поново, код многих наду да ће доћи до битних промена у спољној политици ове земље, и да ће "чињење Америке поново великом" из поновљеног Трамповог предизборног слогана укључити одустајање од империјалне политике, од насилничког и угњетавачког понашања светског полицајца због кога деценијама и деценијама пате велики делови човечанства, посебно онај слабији и сиромашнији део света, а чију смо окрутност и ми на својој кожи осећали током последње три и по деценије и још увек је осећамо.
Једнако су, с друге стране, бројни они који сматрају да су насиље и експанзионизам саставни део америчког (а и шире западног) цивилизацијског кода и да не постоји персонална или системска промена у САД која би могла да отклони инхерентну суровост америчке спољне политике.
А пре сада скоро већ три године, избијање рата у Донбасу подсетило је многе на речи упозорења Џорџа Кенана, творца америчке хладноратовске "стратегије обуздавања" Совјетског Савеза, који је најпре 5. фебруара 1997. године у Њујорк тајмсу изнео мишљење да би "проширење НАТО-а... било најсудбоноснија грешка америчке политике у читавој постхладноратовској ери", да би у интервјуу за исти лист од 2. маја 1998. године рекао:
"Мислим да је то почетак новог хладног рата. Мислим да ће Руси постепено реаговати прилично неповољно и да ће то утицати на њихову политику. Мислим да је то трагична грешка. Није било никаквог разлога за ово. Нико никоме није претио. Ова експанзија би учинила да се очеви оснивачи ове земље (САД, Б.М.Р.) преврну у гробовима."
Ове Кенанове речи и позивање на очеве америчке државе и америчке нације, подсећају нас на савете, упутства и упозорења које су ти значајни амерички политичари упутили како својим савременицима тако и будућим поколењима, о томе какву би спољни политику САД требало да воде, тј. како би земља коју су градили требало да се односи према остатку човечанства. На жалост, њихови наследници на челу америчке државе пренебрегли су те савете и већ одавно поступају на потпуно супротан начин. Према недавној изјави економисте Џефрија Сакса на Aтинском демократском форуму, чији га је модератор цензурисао и одузео му реч, "најнасилнија земља у свету од 1950. године биле су Сједињене Државе", али се многи, посебно становници Латинске Америке, не би баш сложили са тим да су САД постале светски лидер у насилништву тек половином двадесетог века, будући да су ту чудовишну страну америчке политике почели да осећају више од читавог века раније.
У сваком случају, последњих деценија, посебно након окончања "хладног рата", спољнополитичке одлуке и поступци САД су заиста такви да би утемељивачи и учвршћивачи те државе и нације заиста имали више него много разлога и основа за превртање у гробу.
Навешћу овде само неке од савета и упутстава највећих америчких политичара својим сународницима.
У свом Опроштајном говору (Farewell Address) америчкој нацији из 1796. године, Џорџ Вашингтон, отац америчке државе, упутио је својим сународницима између осталог и следећу жељу и поуку:
"Гајите поверење и правду према свим народима; негујте мир и хармонију са свима; религија и морал налажу овакво понашање, па да ли је могуће да и добра политика то једнако не налаже? Биће достојно једне слободне, просвећене и у не тако далекој будућности велике нације да пружи човечанству великодушан и несвакидашњи пример народа увек вођеног узвишеном правдом и милосрђем. Ко уопште може да посумња у то да губитак неких привремених користи услед таквог поступања не би током времена био богато надомештен његовим плодовима? Може ли бити да Провиђење није повезало трајну срећу једног народа са његовом врлином? Сва она осећања која оплемењују људску природу препоручују да се покуша. Па да ли, авај, њена грешност то чине немогућим?"
А Томас Џеферсон, трећи по реду председник Сједињених Америчких Држава, поручивао је да постоји само један систем етичких норми које се примењују и на људе и на нације, односно државе: "Имам само један морални систем и за људе и за нације – бити захвалан, бити веран свим обавезама у свим околностима, бити отворен и великодушан, чиме се чак на дуге стазе унапређују интереси и једних и других."
Државни секретар Сједињених Америчких Држава Џон Квинси Адамс је 1821. године на следећи начин говорио о светској мисији САД:
"Где год буде развијена застава слободе и независности, тамо ће бити и срце Америке, њен благослов и њене молитве. Али она неће ићи у свет у потеру за неманима које треба уништити. Она искрено свима жели слободу и независност, али се бори само за сопствену и само њу брани."
Вудро Вилсон, председник Сједињених Америчких Држава из времена Првог светског рата, са огромним заслугама за послератно устројство света, укључујући и ослобођење наше браће од аустроугарског ропства, у својим говорима је о својим сународницима говорио као о мирољубивом народу, који слободу и људска права воли више од било чега другог, описујући на следећи начин своје виђење америчке улоге у свету:
"Ми хоћемо да проживимо своје животе онако како ми намеравамо., али и да допустимо и другима да живе. Ми смо у ствари искрени пријатељи свим земљама у свету стога што ниједну од њих не угрожавамо, не жудимо ни за чијим поседима и не желимо никога да уништимо."
А председник Сједињених Америчких Држава из доба Другог светског рата, Френклин Делано Рузвелт се, на Дан захвалности 1941. године, у обраћању америчкој нацији у по човечанство тешким временима, заложио за сличне вредности следећим речима:
"Ми нисмо изгубили веру у духовно достојанство човека, нашу поноситу увереност у право свих народа да живе своје животе у слободи и равноправности. На данашњи дан који је за то одређен, мислимо у нашим домовима и у нашим светилиштима о Божијој доброти и исказујући захвалност молимо се за брз крај сукоба и успостављање трајне слободе, братства и правде на земљи."
Ето, тако су говорили велики амерички политичари и државници, они који су учинили да Сједињене Америчке Државе постану моћна држава, а Американци снажна и велика нација, сањајући сваки да ће њихова земља постати читавом човечанству светионик слободе, правде, хуманости, мира и демократије.
Ниједан од тих очева америчке нације и твораца америчке величине свакако није могао ни сањати да ће једног дана амбасаде њихове земље свуда у свету без изузетка бити опасане бедемима од бетонских блокова, челичним стубовима и оградама и кордонима полицајаца, заштитника од могуће освете због терора који Сједињене Америчке Државе спроводе над народима широм планете.
Нису могли да сањају о томе да ће њихова земља постати толико омражена заслугом сопствених политичара. Јер нису могли да претпоставе да је могуће да ће на њихова места једног дана доћи људи тако ниских моралних квалитета какви су Бил и Хилари Клинтон, Мадлен Олбрајт, Џо Бајден и слични.
Да ли ће Сједињене Америчке Државе под Трампом, почев од Трампа и захваљујући Трампу успети да своју спољну политику обоје хуманом и пацифистичком бојом којом су биле обојене наведене речи очева америчке нације? Тешко. Али лепо је чути и прочитати да је неко важан и утицајан у САД имао такве снове, или макар тврдио да их има.