На крају приче Руси долазе: То је сасвим извесно
Путем екрана на телевизорима, телефонима и рачунарима, у свој живот пуштамо много особа које на нас обављају значајан утицај. Неки више, неки мање; неки делују позитивно, неки негативно. Како у том обиљу медијских фаца препознати оне људе који су добронамерни, а чији је утицај благотворан и користан?
"Ово би могао да реши само Шерлок Холмс", рећи ће неко. Али како – Шерлок Холмс не постоји, никада није живео.
Ово нам отвара занимљиву тему: Које су то особе оствариле велики утицај на нас, а да никада нису живеле?
За тренутак застаните са читањем овог текста. Одведите свој поглед негде на страну или зажмурите и присетите се оних личности које никада нису живеле, а на које сте често помишљали у животу, помињали их у друштву, цитирали...
Вероватно ће бар неке од њих бити поменуте у наредним редовима. Можда чак и у пару: Ромео и Јулија, Дон Кихот и Санчо Панса, Наташа Ростова и Андреј Болконски, Дедал и Икар, Тристан и Изолда.
Или, да заронимо у младост: Астерикс и Обеликс, Капетан Кирк и Мистер Спок, Модести Блејз и Вили Гарвин, Том Сојер и Хаклбери Фин, Хан Соло и Чубака, Тихи и Прле, Паја и Јаре, Алан Форд и Боб Рок, Остап Бендер и Иполит Киса Воробјањинов, или Исток и Ирена из романа "Под слободним сунцем" (о Словенима на Балкану), аутора Франца Финжгара.
Учили смо од Хамлета да се понекад направимо луди да бисмо добили оно што желимо, од Херкула Поароа како да "навијамо" сиве ћелијице у мозгу, од Одисеја како да будемо лукави и како да се сналазимо у сусрету са непознатим појавама, од Кафкиног Грегора Самсе смо учили да не треба да живимо као бубе јер ћемо се на крају у бубу и претворити, уз Раскољникова смо разматрали питања савести, а Отело и Јаго су нам држали предавање о зависти и љубомори.
Својевремено, на једном пријему, неки амерички државник је упитао Габријела Гарсију Маркеса која му је омиљена књига. Легендарни писац је намах одговорио: "Гроф Монте Кристо". Морнар Едмонд Дантес из Диминог романа надахњује оне који сањају неку освету. Многи су председника Путина на неки начин идентификовали као особу која је капитен тима Глобалног југа у "реванш сусрету" са колективним западом. Да ли би и Трамп могао да добије надимак "Монте Кристо"? Видећемо...
У једној малој анкети на Фејсбуку, као најупечатљивији ликови из области фантастике у књигама и филмовима поменути су Фродо Багинс, ЕТ, Спок, Флеш Гордон, Дракула, Франкенштајн, потом репликант који умире на киши и у сузама (Блејдранер), први примерак вештачке интелигенције – компјутер Хал 9000 из Кларкове "Одисеје 2001", капетан Пикард, Оби-Ван Кеноби, Лук Скајвокер, али и духови из Маконда ("Сто година самоће"). Ванземаљци нису поменути јер, по учесницима анкете, они извесно постоје. Много је доказа у прилог томе.
Који вам је омиљени суперхерој – Супермен, Бетмен, Зоро...
Један од првих утицајних суперхероја описан је као јунак који отима од богатих да би давао сиромашнима. Контраст овом "одметнику" из Шервудске шуме створио је један циник из 20. века у облику стрип јунака по имену Суперхик који је радио управо супротно – отимао је сиромасима и донирао богаташе. Романтичну причу о Робину Худу и његовој Маријани крњи и замишљени дијалог њих двоје у садашњем времену:
-Робине, да ли ти заиста све што отмеш богатима дајеш сиромашнима, пита савремена лејди Маријана.
-Наравно, одговара модерни Робин Худ.
-Па, од чега онда живиш?
-Од камата!
Ликови који су се бавили преварама и обмањивањем посебно су вољени у нашим крајевима. Можда због сличности са политичарима – шибицарима, или је реч о поистовећивању са обичним људима који морају да се "сналазе" у животу.
Најпопуларнији међу оваквима су извесно Дел Бој и Родни Тротер. На списку су и Шојић, Џони Хукер и Хенри Гондорф из филма "Жаока", Мозес и Ади описани у "Месецу од папира" Питера Богдановича, Главоња и Калауз из "Пљачке трећег рајха" и многи други.
Њихови преци су Барон Минхаузен и Остап Бендер. Овај други је лик из дела "12 столица" руских писаца Иљфа и Петрова. Свом партнеру у потрази за благом, Иполиту, говори шта ће бити исклесано на камену његовог гроба: "Овде почива велики комбинатор Остап Бендер, човек који је волео и патио. Волео је новац и патио због несташице истог".
Учесталост помињања Мује и Хасе код наших људи је у распону од једном недељно до десет пута дневно. Извесни политички коментатор је још пре неколико деценија тврдио да криза у земљи почиње онда када се у разговору међу пријатељима чешће помињу политичари него ова двојица краљева вица.
Доброћудни комичар, егзибициониста, споловилом на клавиру кобајаги свира мелодије класичне музике, на руском прича вицеве о локалним нацистима. Онда глуми лик који у ТВ серији постаје председник, потом се стварно кандидује за председника државе пропагирајући мир и здрав суживот – и онда, заокрет од 180 степени (360 степени по мерном систему Аналене Бербок).
Исти човек постаје председник и као суманути диктатор и лицемер малтретира своје сународнике, жртвује стотине хиљада младих људи, сарађује са поменутим нацистима, спреман је, у колаборацији са својом естрадном сујетом, да свет доведе до нуклеарног рата. Доктор Џекил и Мистер Хајд – прича о човеку са два идентитета у роману Роберта Луиса Стивенсона. Требало би да они никада нису заиста живели, али... Можда је и особа презимена Зеленски та која никада није постојала већ су се ова двојица одавно уселила у изабрано тело.
Питање стварног постојања и аутентичности неких особа из наше садашњости се сасвим оправдано поставља. Јер, лакше је Џозефа Бајдена замислити како, у разговору са државницима из нашег региона, каже "Како је Тито? Не виђам га на Твитеру", него као врсног познаваоца политичких прилика на Балкану.
Понекад измишљени ликови оживе тако што постану надимци неких веома живих особа. Један опозициони политичар из деведесетих година добио је надимак "Изногуд" јер је по сваку цену желео да постане "калиф уместо калифа". Једна председница Народне скупштине добила је надимак Грдана.
Обична пластична лутка (Барби), дрвени лутак којем расте нос када лаже (Пинокио), кип идеалне жене који оживљава богиња Афродита (Пигмалион), али и једна крцкалица за орахе у облику војника која се претвара у принца (Крцко Орашчић) – и то су личности које никада нису постојале, а живот им је удахнут у легендама, бајкама, балету... И све њих често помињемо.
Јунаци из животињског царства су посебно утицали на наша осећања. Бак, снажни и верни пас ("Зов дивљине"), Леси легенда, Маза и Луња, Марли, Бетовен, Понго и Пердита са 99 малених далматинаца. Уз приче о њима канула би и понека суза, посебно када бисмо овом списку додали Хачија из Јапана и Трезорку, пса који је спасао од глади четири породице током опсаде Лењинграда.
Али, потоња двојица су заиста постојали па не можемо да их уклопимо у нашу тему. Додајмо овим живуљкама још оне који се зову Бамби, Дамбо, па Ружно паче, ратни коњић, медвед Балу... Списак је веома дуг.
Постоји много личности и разних бића за које није извесно да ли су некада заиста постојали и најчешће су део митова, урбаних легенди или непроверених прича: Јети, Неси (из Лох Неса), Тисулска принцеза... Такође, иза неких измишљених особа стоје, као надахнуће, стварни људи – животи медијских магната Херста и Пулицера инспирисали су Орсона Велса за филм "Грађанин Кејн", а Џејмс Бонд је осмишљен по узору на стварне тајне агенте при чему је један од њих био и Душко Попов, наше горе лист.
Све до сада поменуте личности кандидати су за сам врх неке топ листе особа које су највише утицале на нас иако нису постојале.
Они који се понедељком осећају као Робинсон на његовом пустом острву и чезну за брзим доласком Петка, вероватно би њих двојицу ставили на сам врх листе. Они који воле дивљину сигурно би се одлучили за Тарзана, Моглија или Фантома.
Људи који су склонији филозофским темама можда би изабрали Фауста, Доријана Греја, Великог брата, Сидарту или Кастандеиног "човека од знања" – Дон Хуана. Избор оних који воле да путују вероватно би били Филеас Фог и Жан Паспарту, а можда и царев гласник Михаил Строгов – све јунаци Жила Верна. Заговорници колективизма вероватно би се одлучили за слоган Д’Артањана и тројице мускетара, у оригиналу или у обради Карија Пешића.
Избор оних који воле смех био би можда Инспектор Клузо, Симпсонови или Хогар Страшни. Најмлађи би се определили за Сунђер Боба, Пепељугу, Петра Пана и Звончицу или Пају Патка. Ту су и Краљ Артур, Херкул, Винету, Синдбад морепловац, добри војник Швејк и... (333 тачкице уместо уобичајене три)
Један од оних који би лако могао да дође баш на прво место листе најутицајнијих личности које никада нису живеле је Деда Мраз. Са својим ирвасима, наравно. Чињеница је да су многа деца облачила костиме супермена, да су девојчице одећом опонашале барбику, али је извесно да се највећи број људи на планети облачио у костим Деда Мраза – тате, стричеви, ујаци, деке, комшије... И том приликом нису морали да увлаче стомаке.
Деда Мразом нам се у детињству "позитивно" претило: "Ако не будеш добар неће ти доћи Деда Мраз са поклонима". Много је више оних који су били негативци, а на које су родитељи одувек упозоравали децу. "Краљица" међу њима је Баба Рога.
"Децо, ако не будете послушни, доћи ће вам Баба Рога и однеће вас ко зна где". На сличан начин су медији са запада спровели бајалицу својих власти према становницима својих држава: "Ако нас не будете слушали и ако не будете радили оно шта вам говоримо да радите, доћи ће вам Руси и онда... "
Није много вредело Русима када су говорили да су то будалаштине – Американци и Британци (односно њихове самозване елите) су највише устрајали у сејању страха од "медведа" са истока. Рекло би се – идиотска опсесија.
Али, знате шта – Американци су у овом случају у праву! А ево и зашто:
Већ деценијама астрономи у свемиру предано траже планете сличне Земљи, оне на којима би могао да постоји живот у неком облику. (У томе им помажу све моћнији телескопи чије "очи" одлазе до неслућених даљина Универзума)
Једна од таквих планета, која је недавно уочена, добила је назив "Рос" (баш као "Россија"). Када бисмо живели на овом месту вероватно бисмо се звали Руси или Русијанци. Ово небеско тело налази се у сазвежђу Девице на око 11 светлосних година удаљено од нас. Температура на површини планете је 23 степена, а постоје велике шансе да тамо има и воде.
"Рос" има нешто већу гравитацију од Земље – то значи да бисмо тамо тежили 75 килограма уколико на нашој планети вага показује 68. Чини се да у атмосфери планете постоје кисеоник и метан, али научници то још истражују. У сваком случају, изгледа да би биљке, животиње и људи могли да се прилагоде за живот на овом зрнцу космоса. А, ко зна, можда живот тамо већ постоји? И, за крај, оно што је посебно важно: звезда - домаћин планети "Рос" постепено се креће, са свим својим планетама, ка нашем соларном систему.
Из године у годину све више нам се приближава. За 79.000 година "Рос" ће постати вансоларна планета која је најближа Земљи. Дакле, РУСИ стварно ДОЛАЗЕ! Али, не са истока већ ОД ГОРЕ, све са својом планетом!
На здоровје!