САД настављају са насилничким понашањем
Последња догађања у вези са увођењем, наводних санкција српској нафтној компанији НИС, од стране САД, не представљају економске санкције у смислу одредаба повеље УН, и докумената УН које ту материју регулишу.
Ове економске мере представљају грубо кршење међународног права јер нису усаглашене и изгласане на нивоу СБ УН. Оне представљају унилатерални акт једне државе против правног лица друге државе, без икаквог међународно-правог основа. На овај начин се крши једно од основних начела међународног привредног и трговинског права, а то је слободан проток роба и капитала.
Оне су резултат, до сада уобичајеног начина понашања САД које се ослања на моћ које су САД имале у периоду униполарности света.
Гажење међународног права, које је настало сагласношћу свих међународних субјеката, и увођење правила иза којих стоји једино ауторитет силе хегемона, је био уобичајени начин понашања САД у другој половини 20. века.
Уљуљкане у сопственој моћи, САД нису приметиле да је пре двадесет година отпочео процес мултиполаризације света и наставиле су са насилничким понашање у погледу свих области међународног права. У двадесетим годинама 21. века процес мултиполаризације је постао незаустављив и показао сву неприхватљивост оваквог понашања дотадашњег хегемона.
Конкретно, унилатералне санкције САД према компанији НИС се покушавају оправдати, наводним спречавањем оплодње руског капитала на територији Србије, кроз власнички удео "Газпрома" у српској нафтној компанији, јер би се на тај начин, наводно, Руска Федерација спречила да остварује приход, којим "финансира рат".
Истовремено се, уз прећутну сагласност српске власти, јавности покушава протурити теза да ове санкције нису уперене против Републике Србије. Реално посматрано, и једна и друга теза су апсолутно нетачне.
Главни циљеви нарушавања међународно-правног поретка кроз унилатерално санкционисање правних субјеката других земаља од стране САД, лежи у америчким геополитичким пројектима.
Најпре, треба истаћи да је досадашњи неолиберално-глобалистички поредак у САД изгубио на својој моћи, не само у преосталом делу света, које они називају "Глобалним југом" и "Глобалним истоком", већ и у ЕУ и САД.
Суверенизам неумитно расте и то је глобални процес који траје већ двадесет година, са тенденцијом продужетка и у наредних двадесет година. Истовремено, са растом суверенизма као скупа вредносних ставова, пада моћ и утицај политичко-социјалног неолибералног глобализма. Након изборне победе суверениста у САД, долази до тектонског померања у великом делу западног света, који је до сада био приморан да функционише на основама вредносних ставова неолибералног глобализма.
Епидемија пада европских влада, владе Канаде и слично проузроковаће знатно јачање суверенистичких снага у највећем броју европских држава, што ће умањити утицај САД на Европу, са тенденцијом њеног потпуног елиминисања.
Очигледно је да су стратези неолиберално-глобалистичке политике САД свесни тога, иако то јавно не испољавају. Они са стратегије политичког и економског подјармљивања и експлоатације Европе прелазе на "план Б", који представља покушај стављања под контролу свих ресурса и свих привредних и трговинских процеса, везаних за енергетику.
Дакле, САД покушавају да у потпуности ставе под контролу читав енергетски сектор Европе, чиме ће , по њиховом мишљењу, успети да одрже свој утицај над Европом и очувају свој положај колонијалисте.
Посматрано у односу на простор Балкана и Србије, ова оквирна тенденција САД има и другу, веома важну компоненту. У конкретном случају, то је потпуно разбијање трговинских, економских, енергетских и политичких веза између Србије и Руске Федерације. Србија се доводи пред свршен чин, у коме би требала да повуче потезе који ће је потпуно компромитовати код провереног савезника, Руске Федерације, и на тај начин нарушити све постојеће билатералне односе двеју земаља.
На овај начин се остварује и део агенде неолибералног Запада о "неутрализацији малигног утицаја Русије на Балкану".
Да ли ће до потпуне реализације ових планова доћи или не, предстоји да видимо у периоду који је пред нама.
Нова администрација САД која тек ступа на сцену може овакве одлуке неутралисати или пак продужити неке ултимативне рокове, који су задати. Мање вероватно је да ће нова администрација у наредних пар месеци успети да се бави овако "ситним" проблемом, због свеобухватних реформи које планира, као и због деловања заосталих кадрова претходне администрације. Већа је вероватноћа да се на иницијативу Србије, новој администрацији САД у њихову агенду хитних поступања унесе могућност продужетка рока, од 26. фебруара на дужи временски период, у коме би могло доћи до потпуне или делимичне ревизије ултимативне уцене САД о потпуном искључењу руског капитала из српске нафтне индустрије.