Увреда величанства, Катон и Антикатон поново на Западу: Од забране ТикТока до насиља над новинарима
Забрана ТикТока која је наметнута у САД довела је до потпуно супротних ефеката од очекиваних.
Заиста, формално је трајала само један дан, 19. јануара – јер је Доналд Трамп дан после тога укинуо забрану на 75 дана – али је било и то довољно да шокира многе америчке кориснике који су "емигрирали" на кинеску мрежу Ред ноут због онога што су видели.
И шта су видели? Уместо прљавих улица и сиротиње и бесних кинеских грађана, мреже су биле пуне задовољних корисника и лепих слика њиховог окружења.
"То је као пад Берлинског зида, али у обрнутом правцу", написао је један корисник.
"Америчка изузетност је проклета лаж. Наш живот је једна велика усрана реклама на хрчковом точку", рекао је други Американац.
Једна америчка мајка је истакла да су сва деца у школи одмах након забране ТикТока инсталирала кинеску апликацију Ред ноут и да сада деца сама уче мандарински!
Преко кинеских апликација амерички корисници су сазнали да су кинеске продавнице пуне, да су цене знатно ниже, да су путеви у Кини одлични, да јавна инфраструктура функционише и да људи могу себи да приуште и добре аутомобиле.
Америчка ратна ветеранка је изјавила да не може да приушти себи кирију, док су кинески корисници показали своје рачуне за трошкове становања у двособним становима са два балкона - у износу од 68 евра.
Друга корисница је тврдила да је више о Кини научила за осам секунди на Ред ноуту него у целом свом животу из америчких медија.
"Била сам на Ред ноуту осам секунди. И у тих осам секунди научила сам о Кини више него икада у свом животу. Имам 33 године. И буквално сам мислила да је смог тамо толико лош да се чак не виде је**не зграде. Мислила сам да је ваздух толико прашњав и прљав од индустрије да се ништа не види, ни на метар и по од себе. И ја глупача, нисам ни причала о томе са кинеским пријатељима које имам, јер сам мислила да је то просто тако. Што су нас, дођавола, лагали о овоме целог живота? Одувек сам желела да идем у Швајцарску јер је тамо тако лепо, али сада сам видела Кину. Идем да видим Кину, Кино, долазим!", завршила је свој видео млада Американка.
Неки Американци су се чак у сузама извинили Кинезима, због тврдоглавости и глупости америчке владе.
У међувремену, кинески лист "Чајна дејли" објавио је поруку добродошлице у којој се каже да нови корисници кинеских друштвених мрежа нису "избеглице", већ нови имигранти "у великом глобалном селу". При томе се позивају на речи кинеског председника.
Новим корисницима из САД се на кинеском и енглеском обратио и кинески полицајац, који је упозорио нове кориснике, Американце, да не верују свему што виде на друштвеним мрежама и подучио их како да заштите своје личне податке, а у случају проблема, понудио им је помоћ и своју сарадњу.
Док су нестрпљиво чекали на Трампову одлуку, неки креатори садржаја нису губили време исмевајући се предложеној забрани и иронији коју је изазвала.
"Покушали су да забране ТикТок (из разлога националне безбедности), тако да сада сви користе праву кинеску апликацију", рекао је самопроглашени "ТикТок избеглица" у кратком видео посту на порталу Ксиаохонгсху (Кс), којег је пренела кинеска агенција Синхуа.
"Избеглице са ТикТока мигрирају на легитимне кинеске апликације како би добровољно предале своје податке", пише у другом посту на Иксу са саркастичним тоном.
Да ће Кина постати спаситељ америчке "слободе говора" - што је представљено и симпатичним цртежом - било је нешто, што нико пре неколико месеци не би ни помислио.
Али управо се то догодило.
Амерички коментатори су такође критиковали контроверзну америчку цензуру: "Федерална разбојништва везана за ТикТок се настављају... То не значи да ће бандити са Белтвеја доћи по вашу претплату на 'Њујорк тајмс', 'Вашингтон пост' или чак 'Мадер Џоунс'. Не. То је штампа коју је одобрила влада. Наши владари ЖЕЛЕ да читате ове медије. А не да читате друштвене мреже и крајњу левичарску штампу...медије, које наши властодршци ударају. Већ су цензурисали руске новинаре - покушајте да пишете за 'Стратешку културу' и чекајте да видите, шта ће да се деси. Рећи ћу вам шта ће да се деси: ФБИ ће се појавити на вашим вратима са налогом за хапшење. Што се тиче читања, то је у Сједињеним Државама немогуће. Сајт је блокиран", цинично је написала Еве Отенберг у 'Кантерпанчу', критикујући елиминацију слободе говора у САД која се догодила за време администрације Џоа Бајдена.
То смо могли сасвим добро да видимо и на последњој конференцији за штампу Ентонија Блинкена.
Када су прво новинари Макс Блументал, а потом и Сем Хусеин поставили своја питања, једноставно су били одвучени са конференције за штампу.
Макс Блументал, оснивач портала 'Грејзон', прекинуо је Блинкенову уводну реч рекавши:
"Три стотине новинара у Гази је било под вашим бомбама, зашто сте наставили с бомбардовањем када смо имали договор у мају? Зашто сте жртвовали поредак заснован на правилима под плаштом ваше посвећености ционизму? Зашто сте дозволили масакр мојих пријатеља? Да ли вас Израел компромитује? Зашто сте дозволили Холокауст нашег времена? Какав је осећај када је ваше наслеђе геноцид?", док су га водили из собе.
Неколико минута након што је Блументал отишао, Хусеини је почео да поставља Блинкену слична питања. "Ја сам новинар, а не саксијска биљка", рекао је Хусеини службенику Стејт департмента, који му је наредио, да "ћути".
"Имам право на оно што радим", рекао је Хусеини.
Наоружани чувари су тада пришли Хусеинију и почели да га вуку са седишта.
Док су га извлачили, Хусеини је узвикнуо Блинкену:
"Одговорите на проклето питање! Да ли знате за Ханибалову директиву? Да ли знате за израелско нуклеарно оружје? А попујете о слободној штампи!"
Блинкен је рекао Хусеинију да треба да "поштује процес", на шта је Хусеини одговорио:
"Да ли треба да поштујем процес? Да ли треба да поштујем процес? Док сви, од Амнести интернешенела до Међународног суда правде говоре да Израел чини геноцид и истребљење, ви ми говорите да поштујем процес? Злочинац! Зашто нисте у Хагу?"
Али заиста најшокантнији део ове приче догодио се тек након тога: цео тај догађај је наиме пропраћен са апсолутним ћутањем колега новинара у просторији.
То је непобитан доказ, да је право новинарство умрло на Западу и да га је заменило "псеудо новинарство" у коме запослени раде за владајућу елиту, а не за народ, оценио је Дејв Декамп на Antiwar.com.
Суштина је да су и Блументал и Хусеини "прекршили неформалну забрану" радећи оно што већина људи сматра послом правих новинара: постављали су питања.
И зато су буквално одвучени са конференције за штампу.
Као у нацистичкој Немачкој 1930-их.
Председничке наредбе Доналда Трампа, којима је отклонио злоупотребе слободе говора за време владавине "демократа", стога су веома важне и примерене.
Али велико је питање да ли ће бити ефикасне.
Да јесу, руски медији би већ били деблокирани у САД.
Још гора је ситуација европских вазала Америке, где је цензура још оштрија.
Али све то је некако - већ познато.
Све то наиме подсећа на давна времена, када се у римској републици пробијао нови облик владавине – цезаризам.
Тада је никао и "деликт мишљења" под маском "увреде величанства".
Био је то почетак прогона оних који су се усудили да критикују власт.
Али није ни тада све ишло глатко – прво је морала да изумре генерација која је непосредно искусила слободе републике, па и слободу јавне речи. Зато се за вакта Јулија Цезара и Октавијана још није санкционисала сама реч, јер је још увек важило да се "на реч одговара речју".
У том духу је Цицерон написао похвалу Катону, и спису наденуо наслов "Катон". То је увредило Цезара, с обзиром да је "спис, написан као ода човека за чију је смрт био крив, разумео као оптужбу на свој рачун", забележио је Плутарх.
Али Цезар се није латио мача нити казамата; одговорио је Цицерону једнаком мером, не употребивши силу: срочио је спис против Катона, пописавши бројне жалбе против његовог лика и дела. Цезар је свом умотвору дао једноставно име: "Антикатон".
Јесте од тих времена много воде прошло, али бољитак није на видику.
У западним републикама (и краљевинама) васкрсавају нови наследници Цезара, загрижени ловци на мисаоне деликте који би да обезглаве савремене Катоне.
То доказује, да је прави непријатељ западних елита заправо - истина.
Зато западни владари не дозвољавају "раји" да слободно, по сопственом нахођењу, прати изабране медије, а међу њима и РТ и друге руске канале.
Ухватили су се силе да би наметнули свој наратив јер немају ни снаге ни памети да онима, са којима се не слажу – изађу на мегдан речима.