Крај године обично је период када се своде рачуни и када се праве листе најбољих остварења у различитим областима популарне културе. Што се тиче америчке индустрије забаве, 2024. остаће, без икакве сумње, упамћена као година у којој је воук идеологија доживела потпуни крах. Сви они филмови и серије који су имали наглашени воук сензибилитет и тематику били су недвосмислено одбачени и исмејани од стране публике, иако су их, по правилу, пратиле агресивне рекламне кампање и критички хвалоспеви. Дизни је практично банкротирао гурајући своје политички коректне верзије "Ратова звезда" и играних бајки које су, у анимираном облику и са традиционалним вредностима, изградиле богатство и репутацију студија, док је "Нетфликс" такође претрпео бројне губитке инсистирајући на томе да се у баш сваку серију и филм мора на силу уметнути понека тамнопута особа или проблематика алтернативне, квир сексуалности.
Победа Доналда Трампа на председничким изборима можда неће, на чисто геополитичком плану, донети онолико промена колико се неки оптимистично настројени аналитичари код нас надају, али је у културној сфери јасан сигнал да прогресивна идентитетска политика губи преимућство које је претходних година уживала.
Избори су показали да је просечном америчком бирачу далеко важнија цена бензина и основних животних намирница него крхка осећања и дубоко потиснута траума храброг трансексуалног спортисте који се суочава са предрасудама хомофобичне средине.
Доказ за то јесте и неочекиван успех серије "Лендмен" Тејлора Шеридана која обара све рекорде гледаности на стриминг платформи Парамаунта. Дијалози и сцене из ове серије већ су ушли, преко друштвених мрежа, у попкултурну свест гледалаца широм света на начин који одудара од уобичајене телевизијске понуде.
"Лендмен" говори о нафтној индустрији у западном Тексасу која је последњих година доживела огромну експанзију. Читава серија заснована је на подкасту "Бумтаун" Кристијана Воласа у коме се питање експлоатације нафте и природног гаса третира као мешавина узбудљивог акционог филма и најважнијег (мета)политичког питања данашњице.
Главни јунак Томи Норис, кога тумачи маестрални Били Боб Торнтон, теренски је оперативац нафтне компаније који се у свом свакодневном послу исисавања највеће могуће количине "црног злата" из тексашког тла суочава са бројним проблемима и препрекама које се крећу у распону од административнх и бирократских зачкољица преко честих експлозија и несрећа на нафтним постројењима до сукоба са мексичким нарко картелима који користе исте руте за превоз своје робе.
Похлепа је заједнички именитељ свих актера и главни покретач читавог пословног подухвата, а Томи Норис настоји да, у суровом капиталистичком амбијенту, где циљ оправдава свако средство и где се нафта често трампи за крв, обезбеди и заштити своју породицу и да, ако је могуће, задржи барем некакав привид моралног кодекса.
Норис је типични амерички херој из неког давно прохујалог доба, цинични каубој лишен било каквих илузија у погледу индустрије којој припада и њене улоге у функционисању савременог света.
Без обзира на све медијски промовисане бајке тзв. зелене агенде, Норис зна да фосилна горива немају алтернативу и да цена сировог барела нафтне мора да буде између 60 и 90 долара како би светска економија несметано шљакала. Он је човек на терену, задужен за кризни менаџмент, који мора да обезбеди стални прилив "чорбе", посредујући између прашњавих и штрокавих радника на бушотинама, ниског образовања и још нижих страсти, који свакодневно ризикују своје животе и пребогатих, углађених власника који живе негде далеко у раскошним вилама и возе се приватним авионима.
Нафта је у Тексасу породични бизнис, како са стране радника тако и власника, па се класни сукоби и нетрпељивости преносе кроз генерације, а предетерминистички фатализам породичног наслеђа непогрешиво усмерава кретање и судбине ликова.
Оно што у паузама напорног и високоризичног рада на бушотинама остаје, као утеха и разбибрига, јесу алкохол и лаке жене, стварајући експлозивну атмосферу која сваког тренутка може да резултира насиљем и крвопролићем јер су сви, захваљујући другом амандману америчког Устава и тексашкој традицији, наоружани до зуба.
Свет у коме се крећу јунаци Лендмена, али и осталих Шериданових серија, јесте тестостеронски мачо свет усијаних глава, грубијана и превејаних трговаца у коме нема места за наивност и претерану осетљивост, дијалози су сочни, црнохуморно духовити и изразито политички некоректни, а било какви, ретки изливи сентименталности и искрених емоција обавезно су, из позадине, праћени кантри музиком која нас подсећа да смо у срцу праве Америке, предуго прогнане са филмских платна и телевизијских екрана.
Ако постоји аутор који својих опусом оличава ову антивоук, Трампову Америку онда је то свакако Тејлор Шеридан. Он је, у хит серијама попут "Јелоустоуна", "Краља Талсе" и "Градоначелника Кингстауна" створио читав свој засебан телевизијски универзум, тзв. Шериданверс, који карактерише иконографија и ликови који као да су ишетали из песама Џонија Кеша и митова о Дивљем западу. Иако се наметнуо као можда и водећи приповедач америчког телевизијског медија, његов пут до славе био је врло неконвенционалан и трновит.
Почео је као глумац који је играо епизодне улоге у серијама "Вероника Марс" и "Синови анархије", да би се, када су глумачки ангажмани пресушили, окренуо писању и испоручио два сценарија за холивудске филмове "Сикарио" и "По цену живота", који су му донели афирмацију, велики финансијски успех и номинацију за Оскара. Након тога следио је прелазак на телевизију када је осмислио велики модерни вестерн хит "Јелоустоун" у коме каубојски шешир носи Кевин Костнер, а ту недавно окончану серију је надоградио са два спиноф серијала, "1883" и "1923" који говоре о ранијим епохама породице Дутон.
Студио Парамаунт га је наградио за успех тако што му је дао уговор за реализовање пет нових серија, од којих је последња "Лендмен" доживела најбоље критике и највећу гледаност. До сада је емитовано осам епизода, планиране су још две до завршетка прве сезоне, а сасвим је извесно да ће хиперпродуктивни Шеридан наставити да развија даље ову сагу о борби за експлоатацију нафте у Тексасу, јер, како је својевремено констатовао велики писац Џон Стајнбек, "похлепа заокупља и дефинише амерички дух далеко више него тежња за слободом".