Боб Дилан - човек за сва времена
Филм Џејмса Манголда "Потпуни незнанац" о вероватно најутицајнијем живом музичару данашњице Бобу Дилану фина је прилика за бекство у мрак биоскопске сале где вас чека својеврсни носталгични времеплов у ране шездесете године двадесетог века, када је млади, голобради Роберт Зимерман први пут аутостопом стигао у Њујорк како би одао почаст свом идолу Вудију Гатрију, легенди америчке фолк музике, који је лежао у болници где се лечио од Хантингтонове болести.
Ту је поред Гатрија упознао и свог другог музичког идола Пита Сигера који му је великодушно понудио преноћиште у свом породичном дому а касније и прилику да своје песме представи свету на наступима и фестивалима. Остало је, како обично кажу, историја, а специфичност Манголдовог филма огледа се у томе да није типична филмска биографија која покрива највећи део живота свог протагонисте, већ се ограничава само на године између Дилановог доласка у Њујорк и чувеног наступа на Њупорт фолк фестивалу када је Дилан употребом електричне гитаре заувек променио ток популарне музике.
Дакле, овај "портрет уметника у младости" не укључује године Дилановог одрастања и сазревања у Минесоти, али ни касније године светске славе која је овенчана Нобеловом наградом за књижевност.
Дилан, каквог га срећемо у филму, тек је на путу да постане икона америчке музике са својим легендарним акустичним химнама попут "Blowing in the Wind" и "The Times they are a changing" које су обележиле једно време и једну генерацију.
Он живи у Гринич Вилиџу као гребатор и скитница, чита битничку поезију и компонује песме, а око њега се мотају различите жене које искориштава за креативну инспирацију, повремено преноћиште и секс. Једна од њих је и Џоан Баез, чувена фолк кантауторка и активисткиња, са којом повремено наступа и држава емотивни однос у коме је она често повређена страна.
Много година касније, Џоан Баез ће написати песму "Дијаманти и рђа", једну од најлепших балада савремене музике која је посвећена горчини која је остала после односа са Диланом. Добра страна филма јесте то што не покушава да идеализује и беатификује Дилана већ га подједнако приказује у добрим и у лошим издањима. Он уме у односима са другим људима да буде забаван, нежан, великодушан и духовит, али исто тако је повремено неодговоран и незахвалан, саможив и хировит.
Манголд показује да је живот са уметником тог калибра тежак, повремено и немогућ, али да сви пристају на "вожњу" јер желе да буду у присуству младог и харизматичног генија са гитаром и усном хармоником. Док посматрамо како Диланова слава расте у филму, он постаје све затворенији и све мање вољан да угађа обожаваоцима и колегама.
Оно што је код њега константно јесте жеља да се стално мења и еволуира као уметник и музичар, односно да пркосно плива против струје, што га доводи до сталних неспоразума и евентуалног сукоба са публиком која је навикла на музичаре који се тврдоглаво држе свог фаха и утабане стазе.
Срж драмског конфликта Манголдовог филма, који води до кулминације на чувеном наступу на Њупорт фолк фестивалу, јесте убеђење одређеног дела чистунаца да је Дилан, бирајући рок музику и електричне гитаре, на неки начин издао фолк публику која га је прва пригрлила и начинила познатим. Међу тим разочараним чистунцима је био и сам Сигер, који је Дилану први отворио врата велике сцене, али је доживео да му његов штићеник хладно окрене леђа.
Иако је било одређених сумњи у адекватност његовог избора, Тимоти Шаламе бриљира у улози Дилана. Осим што довољно физички одговара лику, Шаламе добија додатне поене због тога што је сам отпевао све песме у филму, савршено скидајући Диланов уњкави, промукли вокал са акцентом Оклахоме.
Он апсолутно заслужује номинацију за Оскара, а његов Дилан, кога је и сам легендарни музичар похвалио, придружује се пантеону бесмртних биографских тумачења великих музичара какве су остварили пре њега Вол Килмер у улози Џима Морисона, Џејми Фокс у улози Реј Чарлса, Хоакин Финикс у улози Џонија Кеша и Реми Малек у улози Фредија Меркурија.
Такође, радује повратак на велику глумачку сцену Едварда Нортона, у улози благог и достојанственог Пита Сигера, док је Моника Барбато учинила Џоан Баез толико заводљивом и аутентичном да се често питамо где су Дилану биле очи и памет док је завлачио и правио блесавом. Ипак, као кључни квалитет филма можемо издвојити верну рекреацију специфичног раздобља америчке повести када је конзервативно Ајзенхауерово друштво из педесетих кренуо да захвата силовити ураган промена које су утицале на све аспекте живота.
У позадини музичких дешавања, током филма, са телевизијских екрана сазнајемо о атентату на Кенедија, рату у Вијетнаму који се распламсава и другим кључним догађајима који су заувек обележили шездесете као нарочито турбулентно време америчке и светске историје. Манголд у филму вешто дочарава епоху која је породила Дилана, епоху бунта и неконформизма, приказујући опште врење и експлозивну енергију младих људи који су били решени да мењају свет својих родитеља.
Ако је Елвис током педесетих "ослободио тела америчке омладине", како је својевремено приметио Брус Спрингстин, Дилан је био тај који је почетком шездесетих ослободио њихов ум. Текстовима својих песама, у којима су се мешале вечне, библијске истине са фином иронијом модерног песничког сензибилитета, Дилан се наметнуо као гласноговорник и интелектуални вођа хипи генерације која је своје крштење имала у блату Вудстока.
Та генерација "деце цвећа" заговарала је мир, слободну љубав и одрицање од материјалистичког начина живота, отпор лажним, окошталим ауторитетима и малограђанском моралу.
Нажалост, прокламована тежња ка духовном развоју често је ишла руку под руку са злоупотребом тешких наркотика, а тачку на ту генерацију и њен полет ставио је Чарлс Менсон са својом "породицом" и гнусним Тејт-Ла Бјанка убиствима, мада у последње време све више доказа испливава о томе да је он заправо био ЦИА "манџуријски кандидат" који је требало да крвопролићем под лажном заставом компромитује хипике и антиратни покрет.
Филм "Потпуни незнанац" показује нам како је све изгледало на самом почетку, када је све деловало сасвим невино и чисто, и када су нове идеје и нови сензибилитети личности попут Дилана наговештавали неки далеко бољи и праведнији свет.