Колумне и интервјуи

"Пингвин" – гвоздено доба стрип-филма је стигло

Мини-серија ХБО-а од осам епизода са Колином Фарелом као Пингвином у главној улози, толико је добро снимљена да нас је све подсетила на "златно доба телевизије" од пре деценију и више
"Пингвин" – гвоздено доба стрип-филма је стиглоGetty © MEGA / Contributor

Један од детаља који је нарочито привукао пажњу у Бетмену Мета Ривза из 2022. године била је епизодна улога ирског глумца Колина Фарела, који је шокирао публику својом трансформацијом за улогу ситног мафијаша Освалда Коба, познатијег као Пингвин.

Непрепознатљив испод костима и фацијалне простетике, говором и маниризмима остављајући утисак особе рођене и одрасле на улицама Бруклина, Фарел је показао дијапазон глуме на какав смо навикли од Роберта де Нира у напону снага. Када особа која је играла Александра Великог, Џесија Џејмса и детектива Реја Велкора бриљира у улози логорејичног, ћопавог кепеца са свега девет минута присуства на сцени, то буде примећено.

То је приметила и телевизијска кућа ХБО, која је релативно непознатој продуценткињи Лорен Лефранк поверила да сними мини-серију од осам епизода са Фареловим Пингвином у главној улози, притом серију толико добру, да нас је све подсетила на "златно доба телевизије" од пре деценију и више.

Серија почиње као лагани омаж Сопрановима, наставља се као комбинација "Игре престола" и "Breaking Bad", а завршава у духу култних трилера попут "Дежурних криваца", "Борилачког клуба" или "Исконског страха". Екипи серије је некако пошло за руком да све ураде беспрекорно – сценарио интелигентно мири стриповског негативца са озбиљном крими-драмом, приповедање је истовремено жанровски конзервативно и потпуно непредвидљиво, глумачка екипа бриљира (Фарела је чак успела да засени Кристин Милоти у улози Софије Фалконе), а фотографија и режија визуелно остављају утисак стрип-филма упркос томе што прича коју илуструју представља психолошку и социјалну драму.

И у свему томе ни на тренутак не заборављају да лик којим се баве има етаблиран канон и јасно одређену улогу у Бетменовој галерији зликоваца, што су очигледно заборавили аутори најновијих филмова о Џокеру.

Готам без Бетмена

Бетмен је деценијама представљао америчку икону, уздигавши се до тог статуса прво кроз стрипове тзв. "гвозденог доба" – попут "Повратка мрачног витеза" Френка Милера и "Убиственог вица" Алана Мура – а затим и кроз два култна филма Тима Бартона из 1989. и 1992.

Од самог почетка, Бетмен је представљао десничарски симбол – насилни осветник који каналише свој гнев и ресантиман да би "очистио свој град од шљама", било да су у питању локалне битанге и улични разбојници, организовани криминалци и корумпирани градски чиновници, или недодирљиве главе хоботнице попут мафијашких донова и високих политичких фигура. И његов алтер его Брус Вејн је представљао влажни сан америчке деснице – као изданак старе богаташке породице чији се корени могу пратити уназад вековима, он је давао људско лице крупном капиталу и афирмисао амерички сан као више од обичног личног мотиватора, као моралну есхатологију.

У међувремену се, међутим, нешто догодило са Америком и то је оставило огроман траг на њихову популарну културу. Негде у време пандемије вируса корона, низ контракултурних покрета искорачио је са дубоких маргина америчког друштва у мејнстрим и почео агресивно да се разрачунава са националним иконама од Џорџа Вашингтона и Томаса Џеферсона па све до Џона Рамбоа, Џејмса Бонда и Индијане Џонса.

Бетмен, наравно, није заобиђен: као квинтесенцијални пример "токсичне мушкости" и "беле привилегије", најславнији маскирани осветник је критикован из свих могућих углова као криминалац, социопата, силеџија, угњетач, а изнад свега као "привилеговани бели мушкарац".

Ово се наравно одразило и на приказе Бетмена у популарној култури, која га је све чешће приказивала као ментално лабилну и насилну особу, често у контрасту са познатим негативцима који су сликани у позитивнијем светлу. У сатиричној анимираној серији Харли Квин (2019-) Бетмен и начелник полиције Џим Гордон су карикатуралне и тупаве силеџије, најновија анимирана серија "Бетмен: крсташ под огртачем" (2024) га гура у други план у односу на низ женских ликова, док у озлоглашеној видео-игри "Одред самоубица: убити Лигу правде" (2024) нова миљеница родно и расно освешћених западних продуцената Харли Квин нецеремонијално убија Бетмена хицем из пиштоља у главу као "превазиђени заостатак прошлих времена".

У културној клими која презире традиционалне америчке хероје и опсесивно релативизује иконичне зликовце, приказивање Готам Ситија без Бетмена у њему постало је норма.

Иконични Шишмиш отеран је натраг у сенке из којих је изашао, поставши превише страшан и одбојан за широку публику. То је вероватно један од разлога што поменути Ривзов Бетмен није добио похвале које заслужује, а што је Џокер Тода Филипса – који најпознатијег зликовца Готама релативизовао и хуманизовао у толикој мери да би чувеном лажову и манипулатору Џокеру било непријатно – постао планетарни суперхит.

У таквој атмосфери, могло се очекивати да ће се још један филм о иконичном готамском зликовцу без Бетмена да мути воду држати ове досадне и неинспиративне, али несумњиво популарне матрице. Али Пингвин није таква прича.

Повратак харизматичног зликовца

Оно што ову серију чини заиста великом, јесте то што нам она враћа нешто што је Холивуд скоро заборавио – великог, незаборавног и харизматичног зликовца.

И то је утолико убедљивије, што серија заиста почиње као још једна релативизација: Освалд Коб, додуше, јесте насилни социопата, али долази из сиромашног краја, има разумевања и емпатије за градску сиротињу која грца под чизмом великих мафијашких породица, корумпираних политичара и финансијске олигархије, брине о својој болесној мајци, преко свега тога мора да превазиђе физички деформитет, инвалидитет и презир околине, укратко – у питању је лик са којим се лако идентификовати и за кога је лако навијати док иде из злочина у злочин, повлачећи за собом у пропаст све већи и већи број људи.

То је вероватно најгенијалнији моменат приповедања у овој серији. Пингвин је сам по себи карикатурална фигура, а аутори серије од њега праве комплексну, дубоко трагичну личност, истовремено не одустајући од једнодимензионалности обрасца од кога су пошли и који треба да осликају.

Ефекат је сличан као у случају Денерис Таргарјен у "Игри престола", где су се творци серије на сличан начин поиграли са жанровским очекивањима публике. Лепа и праведна принцеза иде из покоља у покољ и публика је вољно прати, правдајући сваки њен наредни поступак чињеницом да је она на почетку приче установљена као "добар лик", да би са ужасом схватила да је све време навијала за зликовца тек на самом крају серије, када Денерис на крилима змаја напушта "морални хоризонт догађаја" и спаљује Краљеву Луку са пола милиона људи у њој.

Прича са Пингвином је веома слична, али – на част ауторима серије – неупоредиво убедљивије написана. Јер овде немамо ситуацију да се недвосмислена жртва и симпатични аутсајдер насилно претварају у моралну наказу и стриповску карикатуру, напротив – овде се узима готова карикатура у оном истом облику у коме је постојала у свим стриповима и филмовима, али се вештим приповедањем публика манипулише да занемари све оно што зна о Пингвину и да поверује приповедачима на реч да је у питању другачија особа, само да би се испоставило да је он све време био управо онакав какав изгледа на први поглед.

Истовремена морална комплексност и дубока монструозност Пингвиновог лика ретроактивно дају додатну тежину Ривзовом Бетмену и значајно подижу очекивања публике пред излазак следећег филма који се очекује 2026. године.

Вечити број 2

Освалд Честерфилд Коблпот, познатији као Пингвин, један је од најстаријих негативаца из Бетменове галерије зликоваца – у Детективске стрипове увео га је творац Бетмена Боб Кејн 1941. године, свега две године након самог Мрачног витеза и годину дана након Џокера и Жене-Мачке.

Оно што га је у свим верзијама чинило нарочито упечатљивим јесте то што није представљан ни као лудак и манијак, ни као чудовиште са надљудским способностима. Физички нејак и увек изложен на јавном месту, он се Бетменовој кампањи терора над готамским подземљем супротстављао рационално и лукаво, често тако што је себе чинио "превише значајним да би био уклоњен", градећи сплеткама и манипулацијама своју сопствену верзију "Џокеровог имунитета".

Упркос свему томе, Пингвин је увек некако био "број 2" у причама о Бетмену, појављујући се након распојасанијег и разобрученијег Џокера и остајући у сенци њега и других – снажнијих и харизматичнијих – зликоваца. Тако је било у култним Бартоновим филмовима (где је гротескнију, али оригиналу једнако верну верзију Пингвина играо Дени Девито), тако је било у култној анимираној серији из 1992-1995, тако је било и у једнако култној видео игри "Аркам Сити" (2011).

Управо са тиме се играо Мат Ривз, када је у свом Бетмену из 2022. године Пингвину дао улогу обичног капоа у мафијашкој организацији Кармајна Фалконеа, отворивши простор за причу о његовом успону до "броја 1 у Готаму".

У том контексту природно се намеће поређење "Пингвина" са Филипсовим "Џокером" из 2019. У обе приче су глумци – Хоакин Финикс и Колин Фарел – бриљирали у својим улогама, обе су беспрекорно режиране и предивно снимљене и обе имају упечатљива финала која терају публику да ретроактивно преиспита и  превреднује своје утиске током гледања.

Али док је Финиксов Џокер остао једна патетична фигура која представља бледу сенку језивог криминалног генија из стрипова и ранијих филмова, Фарелов Пингвин се попео уз исте степенице да би се на крају разоткрио као оно што је све време био: мефистофеловски, перфидни манипулант – и морално и интелектуално достојан изазов за једног Бетмена.

Ово важи и на метанивоу: након одушевљења који је изазвала серија "Пингвин" и резигнације коју је изазвао гротескни Филипсов наставак "Џокер и Харли: лудило удвоје", можемо рећи да се Освалд Коблпот најзад попео на врх Готама, где му је и место.

Назад стрипу

Серија "Пингвин" представља освежавајуће подсећање на скоро изгубљену моћ Фабрике снова да избацује убедљиве приче које су у стању да нас емотивно и морално ангажују.

Деценијама су холивудски филмови и високобуџетне серије постајали технички све савршенији, све "зрелији, утемељенији и реалнији", а све више су губили способност да причају приче и стварају ликове који ће нас емотивно збунити, потрести, или узнемирити. Са Бетменовим зликовцима се експериментисало – они су приказивани и као инфантилне карикатуре и као реалистичне психопате, они су релативизовани и хуманизовани, па опет у овом веку нико није успео да надмаши демонску привлачност Леџеровог Џокера који "само хоће да гледа свет како гори".

И сада, када смо у "Пингвину" најзад добили негативца који приличи једној моралној и социјалној клоаки попут Готам Ситија, схватили смо да се нисмо нигде померили од наизглед карикатуралних, а заправо управо иконичних ликова које нам је на почетку Бетменове филмске приче насликао Тим Бартон.

И заиста – Џек Николсон као Џокер, Дени Девито као Пингвин, Мишел Фајфер као Жена-Мачка, па чак и Мајкл Китон као Бетмен представљају фигуре које нас одушевљавају, које нас застрашују, које нас засмејавају, и у том смислу су неупоредиво потентнији као приповедачке тропе од својих каснијих "уземљених" и "реалистичних" варијанти. Управо то је највећи успех "Пингвина" – што нас је из модерне приче "укотвљене у реалности" вратио назад Бартоновом свету маште, свету који је, заправо, само позајмљен и имагинаријума Боба Кејна од пре осамдесет и кусур година.

Тај Пингвин са краја серије јесте карикатуралнији од Пингвина на почетку, али је и – страшнији. У питању је прича која се завршава демонски мрачно, а у тој мрачној завршници постоји само један трачак светлости – Бетменов сигнал на облачном небу изнад Готама.

У питању је, ако хоћете, коначна победа "Ди-сија" у старом културном рату са "Марвелом".

Ови други су успели да направе машину за штампање пара која је инфантилизовала, банализовала и скоро убила Холивуд.

Ови први су испричали једну савршено реалистичну и зрелу причу, пријемчиву озбиљној и одраслој публици, и са њом нас све позвали да се вратимо можда карикатуралној, али етички кудикамо више обавезујућој стварности стрипа. Колико је широка америчка и глобална публика у стању да то прати, остаје да се види.

Једно је сигурно – српска културна сцена за то има смисла. Не само да се овогодишњи генијални стрип "Пингвин – небитни човек" појавио у српском издању свега неколико месеци након што су стрипови угледали светлост дана у Америци, него га је цртао један од наших најуспешнијих стрип-аутора млађе генерације Стеван Субић.

У питању је прича која није ништа мање гротескна и узнемирујућа од серије. Али ми смо народ васпитан на старом Холивуду и можемо са тиме изаћи на крај. Штавише, недостајало нам је.

image