Русија

Путин: Херсон треба да постане симбол идентитета и победе Русије (ВИДЕО)

Историја Русије, њена традиција и понос на подвиге њених предака за јачање земље, стварају основу за победу, што је посебно потребно у садашњем периоду развоја држава, изјавио је руски председник

Херсон треба да постане симбол идентитета и победе Русије, изјавио је руски председник Владимир Путин у интервјуу за документарни филм "Нови Херсон", напоменувши да је проналажење и јачање идентитета основа будућности Русије.

"Херсон треба да буде симбол идентитета Русије, њених дубоких корена, симбол победе, развоја, просперитета Русије", казао је Путин.

Руски председник је истакао да историја Русије, њена традиција и понос на подвиге њених предака за јачање земље, стварају основу за победу, што је посебно потребно у садашњем периоду развоја држава.

"Нама је увек – посебно у овом периоду нашег развоја, наше историје – потребан успех, потребна нам је победа. А победе не може бити без чврстог темеља, моралног, етичког, духовног темеља, а тај темељ управо ствара наша историја, традиција и понос на оно што су наши преци чинили за јачање отаџбине. Ово је и данас, у извесном смислу, наше оружје", поручио је Путин.

Објашњавајући историјски значај древног Херсона за руски народ, Путин је истакао да је то један од најстаријих градова у Русији, стар скоро 2.500 година и да је пре свега све то повезано са крштењем кнеза Владимира, са каснијим крштењем целе Русије.

"За нас је важно да је као резултат овог догађаја почела да се формира руска нација", рекао је Путин.

Председник је објаснио да су до тада различита словенска племена на територији Русије заправо била под влашћу једног кнеза, њихова привреда је функционисала у оквиру готово јединственог тржишта, говорила су истим језиком.

"Али недостајало им је духовно јединство, без којег не може бити ни једног народа. За нас је ово место свето, ту је извор наше државности и руског народа", навео је.

Историјско-археолошки парк "Нови Херсонес" отвориће своја врата за становнике и госте Севастопоља 30. јула.

На територији од 24 хектара налазе се Музеј антике и Византије, Музеј хришћанства, Музеј Крима и Нове Русије, ходочаснички и омладински центри.

Ту је и занатски кварт из 10. века, где се може видети како је град изгледао у доба кнеза Владимира.

image