Русија

Грузија: ЕУ је захтевала да уведемо санкције Русији и пошаљемо плаћенике у Украјину, рекли смо "не"

Председник грузијског парламента је открио под којим се притисцима Европе нашао Тбилиси
Грузија: ЕУ је захтевала да уведемо санкције Русији и пошаљемо плаћенике у Украјину, рекли смо "не"Getty © Nicolo Vincenzo Malvestuto

Европски политичари су, заједно са представницима грузијске опозиционе партије "Уједињени национални покрет", захтевали од грузијских власти да уведу санкције против Руске Федерације и да организовано пошаљу плаћенике у Украјину, рекао је председник грузијског парламента Шалва Папуашвили.

Међутим, владајућа партија "Грузијски сан" је рекла "не", јер би то, како је Папуашвили објаснио, било равно уласку у рат.

"Заједно са 'Националним покретом' и опозицијом, и странци су нам говорили да је требало да уведемо санкције, пошаљемо плаћенике и тако даље. То су нам говорили и Европљани", рекао је председник грузијског парламента.

Тадашњи премијер Грузије Иракли Гарибашвили је 25. фебруара 2022. године рекао да не планира да уводи санкције Русији, образлажући то националним интересима.

Грузија се суочава са притиском западних земаља које су упутиле отворене претње Тбилисију где је недавно усвојен закон о страним агентима. У питању је Закон о транспарентности страног утицаја који предвиђа регистрацију непрофитних правних лица и медија који приходе стичу из иностранства.

Тај закон је трн у оку западном свету који га је назвао "руски закон", алудирајући на сличан пропис који је у Русији на снази од 2012. године. Међутим, мало ко од њих помиње да закон готово идентичног имена постоји и у САД, и то још од 1938. године, као и да се усвајање таквог прописа разматра и у Европској унији.

Сједињене Америчке Државе су обуставиле помоћ од 95 милиона долара Грузији, "пошто акције њене владе нису у складу са тежњама да уђе у НАТО", навео је раније амерички државни секретар Ентони Блинкен. 

У јеку притисака који су били пропраћени демонстрацијама на улицама Тбилисија, грузијски премијер Иракли Кобахидзе је рекао да му је један од европских комесара током телефонског разговара запретио атентатом као и да је спреман да за то предочи доказе.

Такође, грузијска Служба државне безбедности је започела истрагу случаја припреме убиства почасног председника владајуће партије "Грузијски сан" Бидзина Иванишвилија, а како је грузијски премијер навео: "Иза атентата на словачког премијера Роберта Фица, кандидата за председника у САД Доналда Трампа и Бидзина Иванишвилија стоје исте политичке снаге".

Европска унија је након усвајања закона запретила увођењем мера и замрзавањем захтева републике за чланство.

Владајућа партија Грузије назвала је одлуку западних земаља комичном и без преседана и истакла да политика уцена и претње не одговара духу стратешког партнерства.

Москва са своје стране упозорава да Запад покушава да спроведе нови "Мајдан" у Грузији до октобра, како би створио нови извор тензија на руској граници.

image