Немачки експерт за "Шпигл": Маневар у Курску могао би да означи војни крај Украјине

Напад на Курск могао би довести до војног колапса Украјине, јер су њене оружане снаге инфериорне у односу на руску војску, што не може да надомести војна помоћ Запада, каже војни стручњак Густав Гресел

По први пут су регуларне украјинске трупе напале руску територију код Курска, а тај напад би могао да означи коначни војни пораз Украјине, изјавио је у интервјуу за "Шпигл" Густав Гресел, војни стручњак за Источну Европу, безбедносну политику и војне стратегије у Европском савету за спољне односе (ЕЦФР) у Берлину.

Напад на подручје Курска, додао је немачки експерт, могао би довести до војног краја Украјине, јер су њене оружане снаге инфериорне у односу на руску војску. Украјинске бригаде распоређене у Донбасу су прилично истрошене и чекале су да буду замењене новим снагама, које су сада употребљене на напад на Курск.

Како додаје Гресел, ако Украјина неколико месеци покуша да задржи ту област, то ће резултирати потпуним војним исцрпљивањем. Продужење линије фронта користи пре свега Русији, која има ресурса, више наоружања, муниције и особља, тврди овај стручњак. Почетна предност изненађења, наглашава он, убрзо би могла да се претвори у недостатак.

Напредовање код Курска се заправо одвија на рачун кијевских трупа у Донбасу. Ако овај маневар не успе, војни врх ће морати да одговара исфрустрираним војницима. Осим тога, како наглашава Гресел, то што су у нападу коришћени ракетни системи ХИМАРС показује да је све унапред договорено са САД, јер се координате циљева увек унапред договоре са Американцима.

На констатацију "Шпигла" да се и немачки оклопни транспортери "мардер" користе у региону Курска, Гресел каже да се реакције савезника зависе од евентуалног успеха или неуспеха украјинских снага. Неуспех Украјинаца отежао би немачком канцелару слање следеће транше војне помоћи.

Међутим, најгори сценарио, према овог мишљењу експерта, био би да Москва пошаље још снага у Курск, што би сасвим исцрпло снаге Кијева.

У Донбасу украјинским бригадама већ понестаје снаге, примећује Гресел, и оне неће моћи да дуго држе тај фронт, који ће се на крају једноставно урушити. Украјина ће у том случају морати да напусти Курск и врати своје снаге на исток, што би резултирало огромним територијалним губицима.

У Немачкој би то, додаје Гресел, ојачало политичке снаге окупљене око Саре Вагенкнехт, која се противи овом рату и помоћи Запада Кијеву. Берлин и Вашингтон би смањили подршку Украјини.

Украјина је већ у незавидној ситуацији, закључује Гресел, због чега Кијев прибегава опасним операцијама и може да потпуно изгуби помоћ Запада.