Русија

На "Армији 2024" представљена роботизована возила "импулс" и "жало"

Роботизована платформа се контролише помоћу оптичког кабла, што му омогућава да ради на удаљеностима до 25 километара од оператера
На "Армији 2024" представљена роботизована возила "импулс" и "жало"© www.gumich-rtk.ru

Компанија "Гумич" развила је универзалну беспосадну гусеничарску платформу "импулс", која се може опремити разним заменљивим модулима, а на полигону је тестирана верзија "импулс-к" наоружана противоклопним ракетним системом, рекао је за РИА Новости генерални директор компаније Александар Гаврилов, на форуму "Армија 2024".

"Све мете су погођене из прве. Тестови су успешно завршени", изјавио је Гаврилов.

Како је објаснио генерални директор "Гумича", на универзалну платформу "импулс", која је неколико десетина пута јефтинија од тенкова и других тешких оклопних возила, могу се уградити не само противоклопни системи, већ и лансери за даљински минирање, разни борбени модули, минобацачи и уређаји за електронско ратовање и извиђање.

Такође, наводи се да "импулс" може послужити као станица за допуну и лансирање дронова мањих димензија.

Поред тога,"Гумич" је развио и борбени модул за платформу, опремљен аутоматским бацачем граната АГС-17 или АГС-30 или митраљезом ПКТМ.

На даљинском управљачу "импулса" налазе се команде за све врсте наоружања и опреме које је могуће уградити на роботизовану платформу, а за управљање није потребна посебна обука. Према речима Гаврилова, потребно је само да означите тачку на мапи на којој се налази мета, а борбени модул уграђен на "импулсу" ће сам дејствовати уз помоћ уграђених балистичких рачунара.

Роботизована платформа се контролише помоћу оптичког кабла, што му омогућава да ради на удаљеностима до 25 километара од оператера, а у питању је потпуно електричан систем са батеријама која омогућавају аутономију рада у трајању од четири сата.

Батерије се лако могу уклонити и напунити убацивањем нових батерија у платформу, а "импулс" ће наставити да обавља борбене мисије.

Поред "импулса", поменута компанија представила је још једну даљински управљану роботизовану платформу - "жало" (жаока у преводу са руског језика).

Ово возило точкаш служи за стварање "паметних" минских поља, која омогућавају оклопним возилима сопствених снага да пролазе кроз њих и боре се против непријатељских возила, рекао је Гаврилов.

"У суштини, ово је паметно минско поље. На 'жало' се поставља противтенковска мина ТМ-62, a затим 100-200 робота излази на терен. Када њихова возила треба да прођу, померају се у страну, а затим се враћају на почетну позицију", рекао је Гаврилов.

Мини-платформа, димензија не више од пола метра са пола метра, опремљена је са четири погонска точка, системом за испуштање мина и "зна како" да остави мину на правом месту и крене у наредни задатак.

image