Лавров: Ревидирамо своју нуклеарну доктрину
Русија има своју нуклеарну доктрину, и она је тренутно у процесу ревизије, изјавио је данас руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Руски министар је нагласио да Американци, када говоре о трећем светском рату, из неког разлога га увек повезују са Европом, као да би се он могао догодити искључиво на европском континенту.
"Веома је важно да се разуме да ми имамо своју доктрину, укључујући и доктрину употребе нуклеарног оружја, чији се детаљи, иначе, сада ревидирају и за коју амерички лидери веома добро знају", рекао је Лавров на конференцији са министром спољних послова Јемена.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин раније је говорио да би Русија могла да унесе одређене измене у своју нуклеарну доктрину због промењене ситуације у свету. Како је објаснио, на Западу се у појединим круговима већ разговара о малим нуклеарним експлозивним направама које би у будућности могле наћи своју примену.
Недавно је и заменик Лаврова, Сергеј Рјабков, потврдио да би Москва могла унети одређене измене у нуклеарну доктрину. Према његовим речима, промена доктрине била би повезана са даљом ескалацијом коју изазивају противници Русије.
Руски званичници више пута до сада истицали су да Русија може искористити нуклеарно оружје, само уколико за то постоје услови, односно, уколико би примена овог оружја била у складу са нуклеарном доктрином. Званични назив овог документа гласи "О основама државне политике Руске Федерације у области нуклеарног одвраћања" и он је усвојен 2020. године.
Према писању "Комсомољске правде", постоје четири предуслова да би Русија искористила своје нуклеарно оружје:
постојање веродостојне информације да су према територији Руске Федерације или територији њених савезника лансиране балистичке ракете;
постојање веродостојне информације да је против Русије или њених савезника примењено нуклеарно оружје;
постојање веродостојне информације да је изведен непријатељски напад на кључне државне или војне објекте Руске Федерације, чије би онеспособљавање онемогућило рад руских нуклеарних система;
постојање веродостојне информације да је против Русије изведена агресија конвенционалним оружјем, уколико се сматра да је тим нападом угрожено само постојање државе.