Повлачење трупа из Украјине пре краја године не долази у обзир, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
На питање новинара о повлачењу руских трупа из специјалне војне операције у Украјини, Песков је недвосмислено потврдио: "Не долази у обзир", рекао је.
Украјински председник Владимир Зеленски је раније, током онлајн говора на самиту Г20, објавио своју визију корака за обнављање мира у Украјини а план се састоји од 10 тачака. Међу његовим предлозима су, између осталог, били радијациона и нуклеарна безбедност и повлачење руских трупа са украјинске територије.
За "три корака", које је Зеленски на том састанку назвао довољним за мир, Песков је рекао да их треба схватити као кораке ка наставку непријатељстава.
Нова реалност
Украјински лидер је навео неколико услова који ће, по његовом мишљењу, окончати ратна непријатељстава у земљи. Једна од њих укључује пребацивање у Кијев савремених тенкова, артиљерије, граната, као и више ракетне артиљерије и ракета већег домета.
"Украјинска страна треба да узме у обзир све што се десило у протекло време. Заправо, то су реалности које су настале због политике украјинског режима, вођене у последњих 20 година. А ове реалности указују на то да су се Руској Федерацији припојили нови регони, као резултат референдума одржаним на тим територијама", нагласио је Песков.
Портпарол Кремља је прецизирао да је без узимања у обзир нове реалности немогућ било какав напредак.
Приоритет - обнова и побољшање живота у новим регионима
"Обнављање и успостављање мирног живота у новим руским регионима је апсолутни приоритет. С обзиром да се тамо шаље доста новца, државни органи који се тиме баве су под сталним надзором и контролом", рекао је Песков.
Додао је да има још много посла. Често се радови изводе у непосредној близини подручја војних катастрофа, приметио је Песков. Према његовим речима, инфраструктура је углавном стара и пропала јер је недовољно финансирана, пошто су последњих осам година биле тешке за ДНР и ЛНР.
"За разорену инфраструктуру можемо да захвалимо и варварском гранатирању које оружане снаге Украјине наносе друштвеној инфраструктури", додаје Песков.
"Због тога ће све ово морати да се поправи и развије. За то су потребни новац и људски ресурси. И једног и другог имамо довољно", додао је Песков.
Без руског тешког наоружања око Запорошке нуклеарке
Песков је потврдио да руског тешког наоружање није било и нема у појасу Запорошке нуклеарне електране и додао да Русија наставља контакте са Међународном агенцијом за атомску енергију (ИАЕА) по питању безбедности постројења.
Раније је француски председник Емануел Макрон рекао да је ИАЕА постигла договор са руским снагама око повлачења тешког и лаког наоружања са територије Запорошке нуклеарне електране.
"Желим да вас подсетим на речи председника Путина да у станици нема никаквог руског тешког наоружања, а то могу јасно да потврде запослени у ИАЕА који су тамо даноноћно", рекао је Песков и додао да Русија наставља контакте са међународном организацијом на тему безбедности постројења.
"Настављамо контакте са ИАЕА, веома смо заинтересовани да се ти контакти одржавају и високо ценимо ниво наше комуникације. Наставићемо у том духу", рекао је портпарол руског лидера.
Дан раније, шеф ИАЕА Рафаел Гроси рекао је да се наставља рад на стварању безбедносне зоне око Запорошке нукеарне електране.
Највећа нуклеарка у Европи
Ова нуклеарка се налази на левој обали Дњепра у близини града Енергодара и то је највећа нуклеарна електрана у Европи по броју блокова и инсталисаној снази (има шест блокова снаге по један гигават). Од марта је под заштитом руске војске. Министарство спољних послова Русије је истакло да је заштита неопходна како би се избегло цурење нуклеарних и радиоактивних материјала.
Украјинска војска наставља да редовно гранатира Енергодар и територију нуклеарне електране Запорожје у близини града. Руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао је да кијевски режим настоји да створи привид претње нуклеарном катастрофом настављајући намерно гранатирање. Раније је Кремљ саопштио да је неопходно захтевати од Украјине да повуче тешко наоружање са подручја нуклеарке и престане са гранатирањем.
Москва је прошле недеље саопштила да нема значајнијих промена у зони безбедности око Запорошке нуклеарне електране, а према Гросију, ситуација око ње остаје крхка и потенцијално опасна.
Министарство спољних послова Русије саопштило је раније да стране тренутно нису близу договора о прихватљивом споразуму између Руске Федерације и Украјине о стварању безбедносне зоне око нуклеарке Запорожје.