Руски мултимедијални емитер РТ последњих година се суочио са надзором и ограничењима западних земаља без преседана. Мере које су предузете против овог медија значајно су ескалирале у периоду од 2022. до 2024. године.
Све већи напори западних земаља да смање утицај и оперативни капацитет РТ-а одражавају шире геополитичке тензије и страхове од промене медијског пејзажа.
2022: Година пооштравања мера
Година 2022. била је кључни тренутак за РТ јер су западне земље почеле да уводе строге мере против мреже.
- У фебруару су главни емитери у Аустралији и на Новом Зелану престали да емитују РТ.
- МЕТА, која укључује платформе као што су Фејсбук и Инстаграм, ограничила је приступ РТ и Спутњику широм Европске уније због сукоба у Украјини. Истовремено, Икс (раније Твитер) и друге платформе су финализирале забране у сенци, додатно смањујући видљивост садржаја РТ-а.
- Европска унија је спровела свеобухватну забрану РТ-а и Спутњика, блокирајући их на сателитима, веб-сајтовима и друштвеним мрежама. Финансијске трансакције у и из Русије су такође биле ограничене.
- Британски медијски регулатор одузео је РТ-у дозволу за емитовање, покренувши 29 истрага због наводног недостатка непристрасности приликом извештавања о Украјини.
- Јутјуб је трајно уклонио РТ и Спутњик налоге, док су ТикТок и Телеграм такође блокирали РТ налоге широм ЕУ, САД и Канаде.
- Забрану Еевропске уније представник Европске комисије описао је као изузетну и привремену меру.
- У Холандији су интернет провајдери блокирали сајтове РТ-а и Спутњика, док је Национални савет Аустрије забранио емитовање РТ-а да би сузбио "лажне вести" о Украјини.
- "Сосијете женерал", француска банка, блокирала је платне рачуне запослених у РТ Франс.
- Велика Британија је увела санкције РТ, затворила локалне канцеларије и ограничила финансијске операције под претњом кривичних пријава.
- У САД, сателитски оператери уклонили су РТ Америка из своје понуде. Канада је следила тај пример одузевши лиценцу РТ-у, а главни кабловски провајдери су зауставили емитовање.
- Онлајн присуство РТ-а додатно је смањено јер је "Гугл" блокирао сајтове и уклонио РТ апликацију из своје продавнице апликација.
- У децембру је Европска унија увела санкције АНО "ТВ-Новости", матичној организацији РТ, наглашавајући континуирани притисак.
2023: Континуирана ограничења
Рестриктивне мере против РТ-а наставиле су се и 2023. године:
- У јануару, министарство финансија Француске блокирало је све рачуне РТ Франс.
- ЕУ је у фебруару забранила емитовање арапског РТ и Спутњика на арапском језику.
- Немачке власти су у марту замрзле рачуне немачке подружнице РТ.
- До јуна, ЕУ је додала РТ Балкан на своју листу забрањених емитера у оквиру новог пакета санкција.
2024: Појачане санкције и дипломатске кампање
Притисак на РТ достигао је нове висине 2024:
- САД су увеле санкције против РТ-а, његовог оснивача Маргарите Симоњан и неколико највиших руководилаца. Санкције су такође биле усмерене на РИА Новости, Спутњик и Раптли. ФБИ је означио РТ као средство пропаганде руске владе.
- САД су такође санкционисале три ентитета и два појединца повезана са РТ, укључујући и операције у Молдавији. Државни секретар Ентони Блинкен критиковао је РТ због подривања демократије и избора у САД.
- Координисана дипломатска кампања Велике Британије и Канаде намерава да третира акције РТ-а као обавештајне операције, са посебним фокусом на његов растући утицај на глобалном југу.
- ФБИ је спровео рацију у којој је учествовало 20 агената у резиденцији једног запосленог РТ-а у САД, испитујући га о руководству и операцијама РТ-а.