Почетак руске контраофанзиве против украјинских трупа, које су прошлог месеца заузеле део Курске област, поново је у први план истакао циљеве "смеле инвазије" Кијева, пише "Фајненшл тајмс".
"Операција - која је била први велики упад на руску територију од Другог светског рата - од почетка је била коцкање, међутим, будући да се украјинске снаге у Курској области сада налазе у дефанзивном положају, ризици расту, а стратешки циљеви Кијева остају недостижни", оцењује британски лист.
Иако су украјинске снаге изненадним упадом и заузимањем дела територије Курске области, успеле да подигну морал и врате веру у офанзивни потенцијал, Кијев није имао толико успеха у постизању главног циља - приморавању Москве да значајан део снага са истока Украјине, где украјинска војска свакодневно губи територије, преусмери на овај део фронта.
"Русија је, ако ништа друго, појачала притисак унутар Украјине, посебно око важног железничког чворишта Покровскa", пише "Фајненшл тајмс" и додаје да ће укупан успех инвазије на Курску област на крају зависити од трошкова које ће Украјина имати због држања територије.
Истовремено ти трошкови зависиће од тактике коју ће руске снаге користити током потискивања украјинских јединица. Тако Роб Ли, виши сарадник на Институту за спољну политику, сматра да исход операције зависи од ресурса које обе стране обезбеде.
"Оно што је важно није да је Украјина преусмерила ресурсе. То је у реду, све док Русија преусмерава више ресурса", изјавио је он и додао да би Москва могла да се определи за "игру на дуже стазе" издвајајући само ограничене ресурсе за Курску област, чиме би додатно "оптеретила и смрвила" украјинске снаге.
Подсећања ради, пре неколико дана руска војска је покренула контранапад у Курској области током ког је ослобођен већ број насељених места, а борбе се и даље настављају. Истовремено офанзивна дејства руских снага одвијају се на више делова фронта у ДНР, а у мањем обиму и у Харковској и Запорошкој области.
Са друге стране, напредовање украјинске војске у Курској области је заустављено и њене јединице су почеле да се укопавају, како би задржале окупиране територије.
"Украјинци су престали да довлаче нове резерве. Престали да се крећу у великој мери и уместо тога почели су да се укопавају", наводи ФТ.
Упркос томе што је надјачана у људству и техници у односу на Русију, Украјина је својом офанзивом на Курску област створила "нову обавезу - и то је трајна обавеза", сматра Ли и додаје.
"Кијев је створио проширени фронт који ће морати стално да снабдева и појачава, потенцијално науштрб својих одбрамбених линија у Украјини".
Према његовим речима Украјинци ће можда искористити заклон шума и дрвореда за укопавање, али та предност ће нестати током зиме када лишће опадне, јер ће тада бити лакше да се утврди где се налазе одбрамбени положаји.
"Осим тога, способност украјинске војске да ротира јединице или им пошаље појачање су такође ограничене, будући да се и даље налази у раној фази обнављања својих трупа након усвајања новог закона о мобилизацији", закључује британски лист.