Русија подржава захтев који је изнео српски председник Александар Вучић и намере да се поново захтева враћање српских снага на КиМ, што је у потпуној сагласности са Резолуцијом 1244, изјавила је портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова на брифингу.
У условима у којима живи српско станивништво на Косову и Метохији иницијатива председника Србије за заштиту косовских Срба указује да у Београду не виде други корак, навела је Захарова.
Како је подсетила, у јануару 2023. године су НАТО званичници већ одбили сличан, потпуно законит захтев и потребу Србије, тврдећи да не постоји потреба за враћањем српских снага.
"Ипак, најновији догађаји су показали да таква потреба постоји и да је НАТО особље показало непрофесионалност јер у кризној ситуацији није пружило, а није ни желело да заштити и осигура равноправност грађана", указала је Захарова.
Захарова је предложила и укидање незаконитих и једностраних решења које доноси Курти, а тичу се, између осталог, затварања српске администрације, банака и Поште Србије на територији Косова и Метохије, уклањања Срба и довођења Албанаца на функције у органима локалног руководства, постављања нелегитимно изабраних градоначелника, укидања динара и слично.
"Кључно за нормализацију односа је да тзв. косовске власти испуне обавезе на које су саме пристале у различитим споразумима, а пре свега стварање Заједнице српских општина која би имала широке могућности и директну везу са Београдом у заштити интереса Срба на КиМ", поручила је Захарова.
Независност непризнате "Републике Косово" коју је Запад, подсећа она, резултат је покушаја варварске поделе Србије која је уследила након бомбардовања Југославије 1999.
"Такозвано Косово, како га тамо зову – Република Косово и читава та псеудо независност је чељаде Запада и резултат варварског цепања Србије до ког је дошло након ништа мање варварског бомбардовања те земље 1999. године", рекла је Захарова.
Свих осталих 25 година су спонзори тзв. "косовског пројекта" покушавали да легализују расцеп исконски српске земље од српске државе.
"Тај процес је кулминирао од кад је на власт у Приштини дошао Аљбин Курти. Албанизација се одвија претећом брзином. Србе истискују из њихове земље и покушавају да обришу сваки траг њиховог историјског наслеђа на тим просторима", рекла је Захарова.
"О корупцији и криминалу нећу ни да говорим", рекла је Захарова и навела да је то, последица чињенице да "Косово" није држава.
Свака нормална држава има институције које уређују друштво и поштовање закона, а тамо су "бандити објавили постојање државе, па она сада и постоји у складу са тим".
Некада је постојала нада у ЕУ која је много обећавала Србији, иако је њена платформа апсолутно дискредитована – претворила се у трибину за грубо понашање Албанаца са КиМ и за бесконачно понижавање Срба чиме се баве ЕУ и Запад.
САД нису способне да буду поштен посредник нити могу да испоштују базичне договоре већ делују на штету и мира и стабилности.
"Оно што се некада представљало као 'стварање услова за конструктиван дијалог' постало је цинично ругање Србима. Бриселски званичници иза којих стоје Американци су решење својим рукама довели у ћорсокак", указала је Захарова.
"Годинама су штитили своје бандите у Приштини, смишљали алтернативе међународном праву, како да се не испоштује Резолуција СБ 1244 и како да реше косовски проблем на рачун Срба који су и онако доста пропадали због Запада и читаве ситуације", рекла је Захарова.
На тај начин су, наводи даље, Куртију разрешили руке за чишћење неалбанског становништва Косова и Метохије и уклањање свих оних који нису под контролом тзв. косовских власти.
Постало је очигледно на западне гаранције не функционишу и да су сва обећања о просперитету и уласку Србије у ЕУ само празне речи како би Београд "подрхтао" и пристао на западне услове у односу на КиМ и друга питања, истакла је она.
Једино статус кво и враћање на суштину Бриселског споразума, сматра Захарова, могу да пруже основу за даљи успешан дијалог.
Предложила је и укидање незаконитих и једностраних решења које доноси Курти, а тичу се, између осталог, затварања српске администрације, банака и Поште Србије на територији Косова и Метохије, уклањања Срба и довођења Албанаца на функције у органима локалног руководства, постављања нелегитимно изабраних градоначелника, укидања динара и слично.
"Кључно за нормализацију односа је да тзв. косовске власти испуне обавезе на које су саме пристале у различитим споразумима, а пре свега стварање Заједнице српских општина која би имала широке могућности и директну везу са Београдом у заштити интереса Срба на КиМ", поручила је Захарова.