"Њујорк тајмс": Амерички обавештајци се плаше "смртоносног" одговора Русије
Амерички обавештајци верују да би Русија могла да предузме озбиљне мере као одговор на одлуку западних земаља да дозволе украјинској војсци да нападне Руску Федерацију, преноси "Њујорк тајмс", позивајући се на изворе.
Обавештајци САД умањују утицај који употреба ракета дугог домета може да има на сукоб, с обзиром да Украјина има ограничен број овог оружја и да се не зна колико ће таквог наоружања западни савезници моћи да јој обезбеде.
Притом, саговорници америчког листа су опрезни према овој одлуци јер се њене последице не могу проценити, с обзиром на то да најближи саветници америчког председника Џозефа Бајдена верују да ће одговор Русије бити "смртоносан".
Можда је то разлог због којег је Бајдену било тако тешко да донесе ову одлуку.
Наиме, већ неко време западни званичници разматрају да ли да украјинској војсци укину забрану на коришћење оружја дугог домета за ударе на Руску Федерацију, с обзиром на то да је Москва јасно ставила до знања да би то било прелажење њених црвених линија.
Руски председник Владимир Путин је говорећи о томе објаснио да се не ради о забрани или дозволи, већ чињеници да украјинска војска није способна да сама користи такво оружје, што значи да ће га употребљавати уз помоћ НАТО-а и војске САД, и то користећи западне обавештајне податке добијене помоћу сателита, којима Украјина не располаже.
Како је нагласио, дозвола за коришћење оружја великог домета за нападе на руску територију значила би непосредно учешће Запада, а та чињеница значајно мења саму суштину сукоба. Русија може да промени тактику сходно "претњи са којом се суочава", поручио је Путин.
Притом, председник Русије је претходно на седници Савета безбедности о нуклеарном одвраћању истакао да ће се, према ажурираној верзији руске нуклеарне доктрине, агресија ненуклеарне државе уз учешће нуклеарне сматрати њиховим заједничким нападом на Русију.