Павел Дуров, оснивач Телеграма, открио је да је Телеграм још од 2018. године сарађивао са властима и одавао им информације попут ИП адресе/телефона корисника, у случају да су од власти добијали "правилно формулисан легални захтев путем релевантних комуникацијских линија".
Према његовим речима, сваки пут када би такав захтев стигао у офис месинцера, компанија би га верификовала и "открила ИП адресе/телефоне опасних криминалаца", јер је Телеграм, објашњава, био направљен како би "заштитио активисте и обичне људе од корумпираних влада и корпорација".
"Овај процес је постојао много пре прошле недеље", поручио је Дуров, те навео да је компанија, на пример, бразилским властима предала податке у вези 75 захтева за период јануар-март 2024, 63 захтева за други квартал, и 65 за трећи квартал године.
У Индији, највећем тржишту Телеграма, компанија је одговорила на 2.461 правни захтев у првом кварталу, 2.151 захтев у другом кварталу и 2.380 захтева у трећем.
"У Европи је дошло до пораста броја валидних правних захтева које смо примили у трећем кварталу. Ово повећање је узроковано чињеницом да је све више органа ЕУ почело да користи исправну комуникациону линију за своје захтеве, ону коју налаже Акт о дигиталним услугама ЕУ. Информације о овој контакт линији биле су јавно доступне свима који су прегледали веб-сајт Телеграма или који су на Гуглу од почетка 2024 претраживали: 'Telegram EU address for law enforcement'", наводи Дуров у својој поруци на Телеграму.
Он напомиње да је компанија прошле недеље поједноставила политику приватности и урадила тако да она буде иста у различитим земљама.
"Али наши основни принципи се нису променили. Увек смо се трудили да поштујемо релевантне локалне законе – све док они нису у супротности са нашим вредностима слободе и приватности", додаје Дуров.
"Не дозвољавамо криминалцима да злоупотребе нашу платформу или да избегавају правду", закључио је оснивач Телеграма.