Русија

Лавров: Русија и Кина имају стабилан и зрео однос

Москва и Пекинг су успели да у духу добросуседства, пријатељства и сарадње, изграде узоран модел односа суседних великих сила, оценио је руски министар поводом 75 година од успостављања дипломатских односа са Кином
Лавров: Русија и Кина имају стабилан и зрео однос© Kenzaburo Fukuhara-Pool

Односи Руске Федерације и Кине показују стабилност и доприносе развоју две земље, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на свечаном отварању изложбе посвећене 75 години од успостављања дипломатских односа са Народном Републиком Кином.

"Билатерални односи су достигли до сада невиђени ниво. У актуелним геополитичким реалностима, руско-кинеско свеобухватно партнерство и стратешка интеракција показују апсолутну стабилност и зрелост, настављајући да доприносе свеобухватном развоју наших земаља", рекао је Лавров.

Руска Федерација се радује предстојећој посети кинеског председника Си Ђинпинга Казању и учешћу на самиту БРИКС-а, додао је Лавров.

Притом, руски министар је у ауторском чланку за "Расискују газету" поводом 75 година од успостављања дипломатских односа између Руске Федерације и Народне Републике Кине оценио да су билатералне везе Москве и Пекинга током протеклих деценија више пута тестирале на снагу, али су успеле да покажу стратешку мудрост и издржљивост.

"Успели смо да, у духу добросуседства, пријатељства и сарадње, изградимо узоран модел односа суседних великих сила. Наша земља је увек придавала највећи значај повећању сарадње са својим великим суседом", навео је Лавров.

Пријатељски и добросуседски односи Москве и Пекинга нису савез, али по својој ефективности превазилазе војно-политичке алијансе које исповедају логику конфронтације, навео је руски министар.

Подсетио је да су 2005. године ступили су на снагу споразуми који су омогућили да се питање границе коначно затвори и заједничка граница претвори у појас вечног мира и пријатељства.

Русији је потребна просперитетна и стабилна Кина, а Кини јака и успешна Русија, нагласио је руски министар.

Висок ниво међусобног поверења омогућава интензиван развој војне и војно-техничке сарадње које подразумева заједничке војне вежбе, ваздушне и поморске патроле, пријатељску интеракцију на заједничкој граници, додао је министар.

Све то, наставио је, доприноси јачању безбедности Русије и Кине и одржавању међународне и регионалне стабилности, пре свега на простору Велике Евроазије.

"Притом, наше акције су апсолутно транспарентне, предузимају се у строгом складу са међународним правом и нису усмерене против трећих земаља", нагласио је Лавров.

Са друге стране, упркос разним рестриктивним мерама које су увеле САД и њихови сателити, економије Русије и Кине настављају да се динамично развијају, додао је министар.

"Кина је дуги низ година наш главни трговински партнер. Прошле године Русија је заузела прво место по расту трговинског промета са Кином. У 2023. години међусобна трговина је премашила 200 милијарди долара и наставља да достиже нове висине. А међусобна трговина се скоро у потпуности обавља у националним валутама и њихов удео је достигао 95 процената", навео је Лавров.

Блиска интеракција Москве и Пекинга у међународној арени заслужује велику похвалу јер помаже у јачању мултиполарних правних принципа, потпунијем уважавању интереса држава Глобалног југа и истока, превазилажењу последица колонијализма и заустављању његових савремених пракси, нагласио је он.

Русија и Кина доследно поштују принципе Повеље УН, одлучно се противе опакој пракси решавања насталих проблема претњама, уценама или силом – пракси којој данас Колективни запад свуда прибегава, додао је он.

"У томе је гарант наше продуктивне интеракције на мултилатералним платформама као што су УН, ШОС, АПЕК, Г20, БРИКС", навео је Лавров и додао да се последња чврсто етаблирала као један од носећих стубова полицентричног светског поретка.

Кина има уравнотежен и доследан приступ према украјинском сукобу, а иницијативе које је Пекинг изнео за његово политичко и дипломатско решење увиђају потребу да се елиминишу основни узроци сукоба, навео је министра.

"То укључује дугорочно ширење НАТО-а на Исток супротно фундаменталним безбедносним интересима Русије, стварање антируске војне 'одскочмне даске' у Украјини, крвави пуч у Кијеву који су подржали Вашингтон и Брисел 2014. године, политиака коју је водио неонцистички режим Зеленског о истребљењу свега руског, укључујући језик, културу, медије и православну цркву", набројао је Лавров.

image