Руски председник Владимир Путин честитао је команди, особљу и ветеранима Космичких снага професионални празник, истакавши да они негују и развијају традицију поштеног, несебичног служења земљи коју су поставили њихови претходници и ветерани, као и да показују висок ниво обучености.
"Важно је да данас особље космичких снага негује и развија традицију поштеног, несебичног служења отаџбини, коју су поставили њихови претходници и ветерани, да покаже висок ниво обуке и поуздано чува стратешке интересе Русије", истакао је руски председник.
Путин је указао да ће комплекс свемирских ракета "ангара" играти кључну улогу у обезбеђивању самосталног и гарантованог приступа Руској Федерацији свемиру.
"Међу вашим главним, најважнијим задацима су извођење експерименталних свемирских радова, испитивања, као и примена савремене високотехнолошке опреме, међу којима је на првом месту ракетни комплекс 'ангара'. Он је тај који ће играти кључну улогу у обезбеђивању Русији независног и гарантованог приступа свемиру", навео је Путин.
Како је додао, особље Космичких снага показује висок ниво обучености и поуздано чува стратешке интересе Русије.
Он је указао и на допринос космичких снага јачању борбене моћи Оружаних снага Русије и јачању одбрамбене способности Русије.
"Уверен сам да ћете наставити да дајете јединствен допринос повећању борбене моћи Оружаних снага, јачању одбрамбене способности и националне безбедности наше земље", закључио је Путин.
Подсетимо, 11. априла Русија је први пут у историји лансирала ракету-носач "ангара А5" са горњим степеном "Орион" и пробним теретом са платформе 1А космодрома "Восточни".
"Ангара" је породица руских ракета-носача од лаке до тешке класе. Њихово гориво користи керозин и течни кисеоник – еколошки прихватљиве компоненте, за разлику од горива "протон-М", које ће "ангара" заменити у блиској будућности.
Претпоставља се да ће се поред основног тешког "ангара-А5" (лансирна тежина око 773 тоне, носивост – до 24,5 тона у ниску Земљину орбиту), модификације "ангара-А5М" повећане носивости и "ангара-А5Б", која је планирана, производити и са повратним првим, другим и трећим степеном на водоник.