Русија

Русија развија вакцину за смртоносни афрички вирус

Нова вакцина против марбург грознице показала се безбедном и ефикасном уочи клиничких испитивања
Русија развија вакцину за смртоносни афрички вирусGetty © Hailshadow

Вакцина за превенцију болести марбург вируса, коју је развио Државни научни центар за вирусологију и биотехнологију Вектор, припрема се за клиничка испитивања, саопштено је из Федералне службе за надзор заштите права потрошача и благостања људи (Роспотребнадзор).

"Запослени у Државном истраживачком центру Роспотребнадзора развили су вакцину за превенцију марбург грознице. Вакцина је већ прошла претклиничка испитивања која су показала њену сигурност и ефикасност", наводи се у саопштењу.

Вакцина би сада могла да се клинички тестира и у току је финализација документације за добијање сагласности за спровођење испитивања.

Док Русија напредује у развоју вакцине, здравствени званичници широм света интензивирају своје напоре да контролишу ширење вируса марбург. Као одговор на ескалацију епидемије у Руанди, америчке здравствене власти упозориле су да путници који долазе из те источноафричке земље морају да прођу мере скрининга по уласку у САД.

У покушају да заустави ширење болести, Руанда је протеклог викенда покренула кампању вакцинације. Земља је добила 700 доза вакцине од Сабиновог института за вакцину са седиштем у САД. Тренутно је вакцина тестирана само на особама старијим од 18 година.

Министарство здравља Руанде је од понедељка потврдило 56 случајева вируса марбург, са 36 пацијената на изолацији и лечењу, а забележено је 12 смртних случајева. Прво избијање вирусне хеморагичне грознице у Руанди идентификовано је крајем септембра.

Марбург вирус, веома заразна болест из исте породице као и ебола, изазива симптоме као што су мучнина, повраћање, бол у грлу и јак бол у стомаку, што често доводи до фаталног губитка крви.

Марбург вирус је први пут идентификован 1967. године након истовремених епидемија у Марбургу у Немачкој и Београду у Србији. Ове епидемије су биле повезане са истраживањем које је укључивало афричке мајмуне увезене из Уганде и довеле су до 31 инфекције и седам смртних случајева.

Вирус је последњих година погодио различите регионе Африке. Танзанија и Екваторијална Гвинеја су 2023. године пријавиле епидемије у Марбургу, док је Гана доживела епидемију 2022. године, а Уганда је забележила три смртна случаја од вируса у 2017.

image