Изјаве бившег генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга и бившег британског премијера Бориса Џонсона могу указивати на то да Запад истражује опције за решавање украјинског сукоба, нудећи Украјини чланство у НАТО-у како би спречио колапс режима Владимира Зеленског, оценила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Столтенберг је признао да би у замену за пријем у НАТО, Украјина могла да се одрекне територија изгубљених током сукоба. Питам се да ли су западњаци икада раније размишљали о томе? Иза свих ових дискусија види се недавни тренд ка разговору о могућности да кијевском режиму дају чланство у НАТО-у у догледној будућности", казала је Захарова на данашњем брифингу.
Она је указала да је Запад скептичан у погледу потенцијала Оружаних снага Украјине и да стога ради на различитим сценаријима како би избегао војни и политички колапс режима Зеленског, у који су "озбиљно уложили".
Раније је Столтенберг, говорећи о могућим опцијама за решење конфликта у Украјини, указао на "искуство совјетско-финског рата и јасно ставио до знања да Кијев треба да размисли о признавању територијалних реалности".
Он је подсетио да је "рат Финске са СССР-ом окончан одустајањем од 10 одсто њене територије".
Џонсон је у чланку за часопис "Спектатор" позвао да се "Украјина одмах прими у НАТО".
Бивши британски премијер сматра да би пети члан Северноатлантског уговора, који обавезује чланице НАТО-а да напад на једну државу Уније доживљавају као напад на све, могао бити проширен на територију која остаје под контролом Кијева.
Џонсон је додао да би у исто време било могуће подржати "право" Украјине на повратак територија.
Са његовог гледишта, пријем Украјине у НАТО био би "одлучујућа порука за Кремљ".