Прецизан попут снајпера: Руски војници о употреби система ПВО "бук" у зони СВО
Министарство одбране Русије саопштило је да је једна од посада система ПВО средњег домета "бук", групе трупа "Исток", за недељу дана пресрела више од десет беспилотних летелица.
"Посада ракетног система ПВО 'бук' групе снага 'Исток' из Забајкалије оборила је више од десет беспилотних летелица авионског типа Оружаних снага Украјине за недељу дана, током борбеног дежурства, на Јужнодоњецком правцу у зони СВО", наводи се у саопштењу.
Како наводе сами чланови посаде, поред беспилотних летелица, они редовно обарају ракете вишецевних система попут ХИМАРС-а, "урагана" и "града". Заузврат, непријатељ покушава да идентификује и уништи системе ПВО руске војске, због чега су посаде "букова" приморане да после сваког дејства мењају ватрени положај.
Због тога су од великог значаја за преживљавање ових система ПВО, мере покривања, а тај задатак додељен је посадама лаких преносних ракетних система и војницима опремљеним анти-дрон пушкама.
"Анти-дрон пушка има пет фреквентних опсега за ефикасну борбу против ваздушних циљева. Она ствара сметње у радио-вези, контролом каналу, што доводи до приземљавања или пада дронова", рекао је један од чланова посаде "бука" са позивним знаком "Жало".
Открива претње на великим дометима
Према руском Министарству одбране, кључна карактеристика "бука" је његова способност откривања циљева на удаљености од 120 км, укључујући и оне које лете на изузетно малим висинама – до десет метара. Такве могућности пружа самоходни радар.
"Самоходни радар може да ради са два лансирна возила одједном и да прати четири циља истовремено. Радар открива, прати и додељује циљеве", наводи руско МО.
Како примећују сами војници, "бук" се одликује се "готово снајперском прецизношћу" када дејствује по непријатељским циљевима, а према подацима са терена варијанта "бук-м1" има широку примену у зони СВО.
Комплекс је део вишеслојне мреже ПВО распоређене дуж целе линије фронта. Главни задатак руских система ПВО је борба против маневришућих циљева на малим и средњим висинама (од 15 м до 22 км) у условима интензивних електронских сметњи.
"Бук-м1" се одликује проширеним могућностима пресретања крстарећих и оперативно-тактичких балистичких ракета, као и авиона. Прелазак система из маршевски у борбени положај траје око три минута, а наводи се да су посаде овог система до сада обориле многе ракете западне производње – укључујући "сторм шедоу" и АТАЦМС.
Министарство одбране РФ такође истиче да је један од главних приоритета пресретање брзих пројектила лансираних из ХИМАРС-а.
"За 'бук' нема незгодних циљева – систем ПВО скенира небо на удаљености од 100 км. Једна од приоритетних и тешких мета за ПВО су ракете вишецевног система ХИМАРС америчке производње. Они лете брзо и веома високо, а имају и веома мали радарски одраз. Такав циљ је најтеже открити и погодити", додаје министарство.
Нове верзије "бука"
Слични задаци у зони СВО додељени су напреднијој верзији – "бук-м2". Специфичност овог система ПВО је његова способност да ефикасно делује у условима интензивних електронских противмера и ватре непријатеља.
Према руском Министарству одбране, у поређењу са претходником, "бук-м2" може истовремено да гађа четири пута више циљева. Површина заштићених објеката обухваћених овим системом повећана је за 2,5 пута, а број ракета земља-ваздух спремних за лансирање повећан је за 1,5 пута.
Зона уништавања ваздушних циљева са модернизованим комплексом је од три до 45 км, док се тактичке балистичке и крстареће ракете могу уништавати на дометима до 20 км, а максимална брзина циљева који се пресрећу је 1.200 м/с (око 3,5 маха).
"Букови" такође одликују високом покретљивошћу, јер су постављени на гусеничне платформе. Постижу брзине до 60 км/х, на свим врстама терена.
Из руског Министарства одбране наводе и да су припадници једне од батерија "бук-м2" у Запорошкој области уништили више од 60 ракета лансираних из ХИМАРС-а и крстарећих ракета "сторм шедоу" од почетка СВО. Такође су оборена два фронтовска бомбардера Су-24 и три хеликоптера Ми-24 Оружаних снага Украјине.
У зони СВО, "бук-м2" се често користи у садејству са најновијом верзијом – "бук-м3" који има могућност пресретања циљева на већим удаљеностима.
"Лансери ПВО 'бук-м2' погађали су авионе, хеликоптере и ракете вишецевне система ХИМАРС на удаљености од око 40 км. Комплекси 'бук-м3' обезбеђују откривање и уништавање непријатељског наоружања за напад из ваздуха на великим удаљеностима на прилазима заштићеним објектима", додају из руског МО.
Такође су појаснили да заједничка употреба две ракете "бука" на различитим удаљеностима омогућава стварање вишеслојне зоне ПВО и умањује ефикасност непријатељског ваздушног удара.
"Бук-м3" је представник нове генерације породице система ПВО средњег домета, а чији је домет повећан за 1,5 пута у односу на "бук-м2".
"На транспортно-лансирном оруђу је 12 ракета, а на самоходном лансирном оруђу са радаром има шест ракета. Одлике нових система ПВО у поређењу са претходним верзијама су повећана носивост шасије, ради повећања број пројектила, побољшан систем управљања и заштита посаде од експлозија", истиче Министарство одбране Русије.
Додаје се да "бук-м3" може открити брзе мете на великим висинама и дејствовати по њима за неколико секунди, а према речима војника, лансирање се врши по правилу "једна ракета-један циљ", са изузетком "посебно великих и брзих циљева".
Због великог броја оборених извиђачких и борбених беспилотних летелица оборених од почетка СВО, војска је "бук-м3" прозвала "истребљивач дронова". Поред беспилотних летелица, систем ПВО ефикасно пресреће ракете "точка-у", ракете ХИМАРС-а и другу муницију коју користе украјински милитанти.
Испитан у борби
Главни уредник портала "Арсенал отаџбине" Дмитриј Дрозденко је у разговору за РТ рекао да су системи ПВО "бук" показали високу ефикасност у пресретању великих беспилотних летелица и ракета западне производње.
"Посебно вреди истаћи 'бук-м2' и 'бук-м3', који имају веома добре карактеристике за такву опрему. На пример, дивизион 'бук-м2' је способна да истовремено гађа 24 циља, а дивизион 'бук-м3' 36. Ракета ПВО 9М317М има високе способности, способна је да маневрише током кретања ка циљу. 'Букови' су тестирани у борби против западних пројектила велике прецизности. Они су с правом стекли славу као ефикасни системи ПВО средњег домета", нагласио је Дрозденко.
Сличну тачку гледишта дели и војни експерт Јуриј Љамин. Он је у разговору за РТ напоменуо да су "букови" веома цењени међу трупама због своје способности да одбију масовне ваздушне нападе.
"'Букови' имају солидну муницију. Што више пројектила, то комплекс може да пресретне више циљева. У садашњим условима, када Оружане снаге Украјине добијају западне ракете и беспилотне летелице, ово је посебно важно. Поред тога, 'букови' су постављени на гусеничне шасије, које обезбеђују високу управљивост и могућност њиховог распоређивања у веома екстремним условима", каже Љамин.
Према његовим речима, у руској ПВО "букови" заузимају простор између система дугог домета, попут С-300и С-400, и система кратког домета као што је "панцир". Дакле, приоритет ове породице су мете великих димензија на удаљености од неколико десетина километара.
"Немогуће је замислити руску ПВО без 'букова'. Верујем да ће одбрамбена индустрија у блиској будућности наставити да унапређује ове системе ПВО. По мом мишљењу, модернизација ће првенствено утицати на радарске станице. То ће нам омогућити да нанесемо још више штете непријатељском наоружању", закључио је Љамин.