Мишустин: БРИКС ће до 2028. чинити 38 одсто светског БДП-а
БРИКС ће до 2028. године чинити 38 одсто светског БДП-а, након што се удружењу придруже и нове чланице, рекао је премијер Русије Михаил Мишустин, наводећи да ће, с друге стране, удео земаља Г7 у светском БДП-у опасти, будући да се очекује пад овог показатеља код "бивших лидера велике седморке".
Русија је, како је рекао, спремна да гради часне и отворене пословне односе са земљама које полазе од својих суверених интереса, без обзира на притисак Запада. Данас, "многи деле тај став што показује да постоји значајно интересовање за ширење БРИКС-а", рекао је он на Међународном експортном форуму "Направљено у Русији".
Премијер је поручио да је потребно повећати плаћање у националним валутама са земљама партнерима. Уједно, најавио је нови национални пројекат спољне трговине Русије за наредних неколико година, уз констатацију да је потребно радити на изградњу руског националног бреда под ознаком "Нпарављено у Русији", што ће гарантовати "високи квалитет робе, уливати поверење и повећавати свеопшту препознатљивост робе из наше земље".
"Удео националних валута у обрачунима с неким нашим партнерима већ износи око 90 одсто. Овај инструмент је потребно користити још више", рекао је Мишустин, објаснивши да ће то омогућити да се изгради праведан међународни систем плаћања.
Говорећи о спољној трговини Русије, открио је да су Кина, Индија и Египат главни партнери Русије у 2024. години, док је Вијетнам, такође, препознат као држава са којом се трговински односи обнављају добрим темпом.
Руски извоз у пријатељске земље је, како је рекао, за последње четири године порастао отприлике за трећину. Без обзира на изазове који су без преседана Москва је успела да постигне динамична развој спољне трговине, истакао је.
"Према проценама Министарства за економски развој, за осам месеци текуће године БДП је порастао за 4,2 одсто", навео је Мишустин.
У исто време, наглашено је да је потребно обратити више пажње на Глобални југ и започети освајање тог тржишта.
"Стратешки оријентир за нашу трговину су земље Глобалног југа. То је тржиште будућности. Стагнација такозваних развијених економија би свеједно довела до преоријентације извозних путева. Санкције су само убрзале промене", истакао је премијер Русије.