Руски премијер: Притисак на Русију расте, али аутори санкција неће остварити своје циљеве

Русија је спремна да заједно са Кином и Монголијом ради на просперитету тих земаља, а један од приоритета у спољној политици Москве је јачање пријатељских односа са Пекингом и Улан Батором, рекао је Михаил Мишустин

На Русију се врши све већи притисак, али аутори санкција неће постићи своје циљеве, изјавио је руски премијер Михаил Мишустин на састанку Савета шефова влада земаља ШОС у Пакистану.

"Русија је фокусирана на ослобађање унутрашњег потенцијала и подршку кључним областима националне економије и предузећа", казао је Мишустин. 

Руски премијер је подсетио да је на јулском самиту у Астани председник Русије Владимир Путин истакао да у садашњим условима, када се у свету дешавају брзе и неповратне промене, ШОС, заједно са БРИКС-ом, постаје ослонац новонасталих новог светског поретка, а активна иницијативна позиција ШОС-а у међународним пословима је несумњиво тражена. Мишустин је честитао пакистанским партнерима на првом председавању Саветом шефова влада ШОС и захвалио им на топлој добродошлици.

Русија је спремна да заједно са Кином и Монголијом ради на просперитету тих земаља, а један од приоритета у спољној политици Москве је јачање пријатељских односа са Пекингом и Улан Батором, блиским суседима и стратешким партнерима, изјавио је руски премијер Михаил Мишустин.

"Јачање пријатељских односа и обострано корисне сарадње са Народном Републиком Кином и Монголијом, нашим блиским суседима и стратешким партнерима, један је од наших приоритета у спољној политици државе. Спремни смо да радимо заједно за просперитет наших земаља и унапређење квалитета живота наших грађана", рекао је Мишустин на трилатералном састанку шефова влада Кине, Русије и Монголије.

Он је изразио уверење да ће договори постигнути током састанка пружити поуздану основу за то.

"Сада, када се формира нова мултиполарна архитектура, све је већи значај ефикасне регионалне сарадње, од којих, као пример, јесте формат наших трилатералних односа. Сигуран сам да је у вези са развојем Евроазије Економска унија реализацијом кинеског пројекта 'Један појас – један пут' и монголског концепта 'Степског пута' испуњава наше заједничке интересе", рекао је руски премијер.

Мишустин је истакао да је веома важно повезати имплементацију тих идеја са изградњом великог евроазијског партнерства, чије је стварање иницирао председник Русије Владимир Путин.

Руски премијер подсетио је да је руски председник у Самарканду пре две године истакао да је трилатерални формат од посебног значаја, који ефективно допуњује билатералну сарадњу и пружа "високу додатну вредност" за све три стране.

"За десет година од првих трилатералних преговора наших лидера у Душанбеу, створен је солидан основни пакет докумената и механизама, који нам, наравно, даје могућност да реализујемо вишеструку сарадњу", рекао је шеф руске владе.

У Исламабаду се данас одржавају трилатерални преговори између шефа руске владе и премијера Државног савета НР Кине Ли Ћјанга и премијера Монголије Лувсанамсраин Ојун-Ерденом.

Ово је први пут да се воде трилатерални преговори између Руске Федерације, Кине и Монголије на нивоу шефова влада.

Русија и Кина јачају економску сарадњу

Мишустин је навео да Русија и Кина јачају економску сарадњу, упркос незапамћеном спољном притиску, као и да покрећу заједничке инвестиционе пројекте.

"Упркос невиђеном спољном притиску, Русија и Кина јачају економску сарадњу, повећавају обим међусобне трговине, покрећу заједничке инвестиционе пројекте. Партнерство у енергетском сектору је добило свеобухватан стратешки карактер, који обухвата нафту, гас, угаљ и нуклеарну индустрију", казао је Мишустин на састанку са премијером Државног савета Народне Републике Кине Ли Ћјангом.

У области саобраћаја, руски премијер је напоменуо да, Москва и Пекинг повећавају карго транспорт, капацитет граничних прелаза на руско-кинеској граници, стварају нове међународне транспортне коридоре, а да је посебна пажња посвећена питањима у области пољопривреде и јачању прехрамбене безбедности Русије и Кине.