Водећа компанија руске одбрамбене индустрије "Ростех" објавила је снимак Министарства одбране Руске Федерације на ком је приказано дејство хеликоптера Ми-28НМ, који је ка непријатељском циљу лансирао "лаку вишенаменску вођену ракету" – ЛМУР, познату и као "издељије 305", односно Х-39.
Из "Ростеха" подсећају да је у питању ракета интегрисана у арсенал наоружања хеликоптера Ка-52 и Ми-28НМ, а вреди подсетити да се она може лансирати и са појединих верзија хеликоптера Ми-8, са којих су извршена и прва пробна лансирања.
Како се наводи, "издељије 305" обезбеђује високу прецизност при гађању непријатељских циљева, без обзира на њихову локацију у домету дејства ракете, а одступање од циља је мање од два метра.
Према наводима водеће руске одбрамбене компаније, ЛМУР може радити у неколико режима навођења:
– "Испали и заборави": у овом режиму циљ се "закључава" још док се ракета налази на лансеру, тј. на хеликоптеру, а након лансирања ЛМУР се у потпуности ослања на сателитску навигацију и главу за самонавођење.
– Режим даљинске контроле: лансирање се врши на основу добијених координата, а ракета се у почетку ослања на инерцијалну навигацију. Приликом приближавања циљу, активира се глава за самонавођење са које се, у реалном времену, преноси слика у кокпит хеликоптера, одакле оператер идентификује циљ и усмерава пројектил на њега.
– Лансирање на основу приближних координата: оператер лансира ракету на основу приближних координата циља, а неколико километара пре доласка до потенцијалне локације мете, активира се глава за самонавођење која преноси слику у реалном времену. Оператер потом идентификује одређени циљ, ракета га сама закључава и погађа.
"Ракета 'издељије 305' се показала као једно од најуспешнијих универзалних типова вођеног наоружања за армијску авијацију у зони СВО. Ракета комбинује снајперску прецизност и флексибилност употребе, као и моћну бојеву главу. Ово омогућава уништавање широког спектра циљева – оклопних возила, различитих објеката, бункера и пловила. Једна од битних карактеристика ракете је висок степен заштите од ометања и електронског ратовања. До данас у борбеним условима није било случајева ометања управљачког канала ЛМУР-а током СВО", додају из "Ростеха".