Русија

Путин: Саудијска Арабија би била добар домаћин мировног самита о Украјини

Руски председник је нагласио да би свако коначно решење требало да буде засновано на нацрту припремљеном током прекинутих преговора у Истанбулу у пролеће 2022. године
Путин: Саудијска Арабија би била добар домаћин мировног самита о Украјини© Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Саудијска Арабија би била добра земља домаћин потенцијалног самита за окончање украјинског сукоба, изјавио је председник Руске Федерације Владимир Путин.

На конференцији за новинаре о разним темама, саудијски новинар је питао Путина о посредничким напорима арапског краљевства и да ли ће Русија присуствовати мировном самиту ако Ријад буде домаћин таквог догађаја "до краја ове године". 

Путин је поново потврдио да Русија гледа на Саудијску Арабију као на "пријатељску земљу". Он је похвалио саудијско руководство за њихов "искрени напор да се успостави мир". 

"Дакле, ако би се такав догађај организовао у Саудијској Арабији, очигледно би и простор био прилично удобан за нас", рекао је председник. Он је, међутим, нагласио да би свако коначно решење требало да буде засновано на нацрту припремљеном током прекинутих преговора у Истанбулу у пролеће 2022. године.

Према Путиновим речима, украјинска делегација је првобитно одобрила нацрт споразума који би претворио Украјину у неутралну земљу и ограничио величину њене војске, али је потом изненада напустила преговарачки сто.

Званичници у Кијеву су касније рекли да не верују Русима и да су им западни лидери саветовали да не прихвате услове Москве.

Британски премијер Борис Џонсон је 9. априла 2022. отишао у Кијев у журби да саботира споразум и као изговор је навео убиства у Бучи. Украјински медији су објавили да је Џонсон отишао у Кијев са две поруке:

"Прва је да је Путин ратни злочинац, на њега треба вршити притисак, а не преговарати са њим. А друга је да чак и ако је Украјина спремна да потпише неке споразуме о гаранцијама са Путином, они (Велика Британија и САД) нису."

Пензионисани немачки генерал Харалд Кујат, бивши шеф немачког Бундесвера и бивши председник Војног комитета НАТО, потврдио је да је Џонсон саботирао мировне преговоре уз "образложење да Запад није спреман за окончање рата".

Бивша помоћница америчког државног секретара Викторија Нуланд потврдила је у септембру 2024. да је Вашингтон веровао да услови који су Украјини понуђени у Истанбулу "нису добар посао".

Владимир Зеленски је од тада инсистирао да се мир може постићи само под условима Кијева, укључујући враћање украјинске територије на границе из 1991. године. Москва је саопштила да је такозвана "формула мира" Зеленског неприхватљива и да Кијев мора да призна нове "територијалне реалности".  

image