Министарство одбране Русије објавило архивска документа о ослобођењу Југославије и Београда

Главни циљеви Београдске офанзивне операције били су пружање помоћи Народноослободилачкој армији Југославије и ослобађању главног града земље – Београда, ослобођење окупираног центра Југославије, као и пораз немачке армијске групе "Србија

Архивска документа посвећена ослобођењу Југославије, а и између осталог и ослобађању Београда, по први пут су објавили Централни архив Министарства одбране Русије и Руско војно историјско друштво

У Београдској стратешкој офанзивној операцији учествовале су трупе 3. и део снага 2. украјинског фронта, Народноослободилачка армија Југославије, оружане снаге Бугарске и Дунавска војна флотила.

У складу са споразумима, постигнутим у септембру 1944. године између Јосифа Стаљина и Јосипа Броза Тита, главни циљеви Београдске офанзивне операције били су пружање помоћи Народноослободилачкој армији Југославије и ослобађању главног града земље – Београда, ослобођење окупираног центра Југославије, као и пораз немачке армијске групе "Србија".

"Документи о Београдској стратешкој офанзивној операцији (део Стаљиновог деветог удара) објављени су у специјалном одељку портала Историја. Објављено је 15 докумената: борбена наређења и извештаје команде и штаба, борбени дневници на више страница, спискови војних формација, наградних спискова, мапа театра операције, фотографије и скице, направљених током операције", пренело је Руско војноисторијско друштво.

Према речима научног директора Руског војноисторијског друштва Михаила Мјагкова, данас је важно да се у историјским делима истакне чињеница да су се совјетски и југословенски војници борили раме уз раме за ослобођење Београда.

"Светле странице заједничке борбе за слободу заувек су урезане у историјско памћење руског и српског народа", рекао је Мјагков.

Према подацима Руског војно-историјског друштва, објављени документи сведоче о злочинима које су починили нацисти у Југославији. Овде су коришћене исте бруталне методе као и раније, на окупираним територијама СССР-а