Почиње самит БРИКС-а: Планирани важни преговори и историјски договори
У Казању данас почиње самит лидера БРИКС-а, који ће под мотом "Јачање мултилатерализма за праведан глобални развој и безбедност" трајати до 24. октобра.
У питању је први самит након проширења БРИКС-а па ће, осим земаља оснивача Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке републике, учествовати и Египат, Иран, Уједињени Арапски Емирати и Етиопија, који су од 1. јануара ове године постали чланице. Такође, како је најавио портпарол Кремља Дмитриј Песков, биће појашњен статус Саудијске Арабије.
У плану су важни преговори и историјски договори.
На самиту ће учествовати укупно 36 земаља, од којих 22 на највишем нивоу, а догађај ће увеличати и руководство шест међународних организација. Између осталих, најављен је долазак лидера Кине Си Ђинпинга, Ирана Масуда Пезешкијана, Турске Реџепа Тајипа Ердогана и Индије Нарендре Модија, као и генералног секретара УН Антонија Гутереша.
Србију ће на самиту БРИКС-а представљати потпредседник Владе Александар Вулин и министри Братислав Гашић, Адријана Месаровић и Ненад Поповић. Републику Српску представиће председник Милорад Додик.
Москва је најавила да ће лидери земаља чланица имати прилично густ распоред на шеснаестом самиту и да ће разговарати о актуелним питањима глобалне и регионалне агенде, резултатима заједничког рада у оквиру стратешког партнерства БРИКС-а у политичкој, економској, културној и хуманитарној сфери.
Посебна пажња биће посвећена теми реформе међународног финансијског система и повећању улоге држава БРИКС-а, развоју међубанкарске сарадње и проширењу међусобних обрачуна у националним валутама.
Помоћник председника Русије Јуриј Ушаков најавио је да ће лидери на самиту у Казању разговарати о механизму за додељивање статуса партнерске државе БРИКС-а, што ће бити фаза у припреми оних који желе да постану пуноправни чланови асоцијације.
Најављено је да ће лидери БРИКС-а разговарати о три главне области сарадње које је поставила Русија као земља која председава асоцијацијом ове године – сарадња у областима политике и безбедности, економије и финансија и културно-хуманитарних контаката.
Предвиђено је да резултати расправе буду сумирани у декларацији самита.
Последњег дана самита планиран је састанак у формату "аутрич/БРИКС плус" на којем ће учествовати представници готово 40 земаља, међу којима су и лидери земаља Заједнице независних држава, делегације многих земаља Азије, Африке, Блиског истока и Латинске Америке, као и шефови извршних тела низа међународних организација.
Први гости стигли у Русију
У Казањ је обог јутра први стигао премијер Савезне Демократске Републике Етиопије Абиј Ахмед којег је на међународном аеродрому дочекао лидер Татарстана Рустам Миниханов.
Допутовао и премијер Индије Нарендра Моди који је пре доласка поручио да ће његова посета Казању "додатно ојачати посебно и привилеговано стратешко партнерство између Индије и Русије". Представници индијске дијаспоре су, у народним ношњама и уз песму, спремни да дочекају премијера Модија.
За Модијем је стигао и јужноафрички председник Сирил Рамафоса и, као и остали лидери, био је послужен традиционалним посластицама Русије и Татарстана – хлеб "каравај" и колачи "чак-чак".
Такође, авион кинеског председника Си Ђинпинга слетео је на аеродром у Казању.
22. окт 2024 • 11:27
11:27
Први састанак: Путин и председница Нове развојне банкеПредседник Русије Владимир Путин састао се са председницом Нове развојне банке Дилмом Русеф на маргинама самита БРИКС-а.
Прелазак на плаћање у националним валутама смањује сервисирање дуга и смањује геополитичке ризике, нагласио је Путин.
БРИКС банка је перспективна финансијска институција у развоју која је од 2018. године финансирала више од 100 пројеката вредних више од 30 милијарди долара, рекао је председник Русије.
"Ценимо оно што сте урадили последињх година", рекао је председник Русије.
Подсетимо, на самиту у Бразилу 2014. године је потписан Споразум о стварању Нове развојне банке чији је главни задатак финансирање инфраструктуре и других значајних пројеката у државама чланицама.