- Самит БРИКС-а почео је у Казању и под мотом "Јачање мултилатерализма за праведан глобални развој и безбедност" трајаће до 24. октобра. Десетине страних лидера окупиле су се у петом по величини руском граду, а међу њима је и српска делегација. Током самита, индијски премијер Нарендра Моди позвао је председника Русије Владимира Путина да посети Индију.
- Председник Србије Александар Вучић, који се састао у словачком граду Комарну са премијером Словачке Робертом Фицом и премијером Мађарске Виктором Орбаном. Лидери Србије, Словачке и Мађарске су разговарали о заштити граница Европске Уније од илегалне миграције и јачању регионалне сарадње, као и о новим решењима и начинима за заустављање илегалне миграције у Европу.
- За новог известиоца Европског парламента (ЕП) за Србију изабран је хрватски политичар из Социјалдемократске партије Хрватске и европосланик од 2013. године Тонино Пицула. Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је наша земља добро разумела поруку коју јој је Европски парламент послао постављајући Тонина Пицулу за известиоца Европског парламента за Србију.
- Посланици Европског парламента (ЕП) данас су дали зелено светло за ванредни зајам Украјини од 35 милијарди евра, који ће бити отплаћен будућим приходима од замрзнуте руске имовине. Са 518 гласова за, 56 против и 61 уздржаним, ЕП је подржао нову макрофинансијску помоћ (МФА) Украјини.
- Заменик министра иностраних послова Руске Федерације Сергеј Рјабков изјавио је да БРИКС жели да отвори врата земљама које су заинтересоване за продубљену сарадњу. Србија је, како је поручио, међу оним државама које су добродошли као партнери.
- Оружане снаге Русије ослободиле су место Новосадово у ДНР, саопштило је руско Министарство одбране. Јединице групе трупа "Север" руских снага елиминисале су до 80 украјинских војника и уништили два борбена оклопна возила, једну хаубицу, једно складиште муниције и станицу за радио-ел. борбу украјинских снага код Волчанска и на Липцовском правцу.
- Иако је у Сабору хрватски министар одбране Иван Анушић тврдио како војнике неће слати у Украјину, ипак је обзнанио да НАТО планира да их пошаље у Кијев, те да тамо већ постоји НАТО команда од педесетак људи. То се сазнало тако што је НАТО, док је трајала расправа у Сабору декласификовао, односно скинуо тајност података на захтев хрватског премијера Андерја Пленковића о новој "помоћи" Алијансе Украјини.
- Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган разговарао је данас телефоном са италијанском премијерком Ђорђом Мелони о односима Турске и Италије, као и о регионалној и глобалној ситуацији. Ердоган је рекао да Турска поздравља став Италије према Израелу, а потврдио је да ће званична Анкара наставити да се бори за мир у региону и захвалио Мелони на подршци концепту "породица против ЛГБТ активизма".
- Индија је у понедељак саопштила да је постигла споразум са Кином о патролирању дуж линије стварне контроле (ЛАЦ). Тако је обележен кључни напредак у четворогодишњем војном сукобу између два суседа која су и нуклеарне силе.
- Министар спољних послова Марко Ђурић састао се данас са замеником председника Владе и министром иностраних послова, међународне сарадње и спољне трговине Вануатуа Матаијем Серемајом Навалуом. Двојица званичника разговарали су о односима двеју земаља и потписали Меморандум о разумевању о билатералним консултацијама између министарстава спољних послова двеју земаља.
- Амбасадор Немачке у Москви Александар Ламбсдорф позван је у Министарство спољних послова Русије. Њему је уручен оштар протест у вези са формирањем регионалног штаба поморске команде НАТО-а у источнонемачком Ростоку.
- Председник Владе Србије Милош Вучевић састао се у Београду са председником Скупштине Црне Горе Андријом Мандићем. Он је поручио да је Србија спремна да ради на унапређењу односа са братском и пријатељском Црном Гором. Премијер је указао да је попис становништва у Црној Гори унутрашња ствар, али да је важно истаћи како су "Срби сачували свој национални идентитет".