Украјина се користи за стварање критичних претњи по безбедност Русије, игноришући виталне интересе Москве, рекао је руски председник Владимир Путин на пленарној седници самита БРИКС-а у формату "БРИКС плус/аутрич".
Према његовим речима, они који желе да нанесу стратешки пораз Русији не знају историју земље, то су илузорне калкулације.
"Сада и уопште не крију циљ да нашој земљи нанесу стратешки пораз. Искрено ћу рећи да су то илузорни прорачуни које могу да направе само они који не познају историју Русије и не воде рачуна о јединству, сили духа и заједништву њеног народа кованог вековима", навео је Путин.
Руски председник је додао да се крше принципи једнаке и недељиве безбедности и подстичу међудржавни и међусобни сукоби.
"Један од примера за то је Украјина, коју су искористили и користе за стварање критичних претњи по безбедност Русије, игноришући наше виталне интересе, праведну забринутост и кршење права људи који говоре руски", нагласио је Путин.
Путин је додао да је Русија представила идеју стварања равноправног и недељивог система безбедности у Евроазији и нагласио да се она мора формирати на "инклузивној и недискриминаторној" основи.
"Реч је о опцији безбедног гарантовања, заједничким напорима, аутентичне стабилности и стварања услова за миран развој свих држава и народа на континенту", објаснио је руски председник.
Нездраве методе које користи Запад подривају стабилност, подстичу међудржавне сукобе, истакао је Путин.
"Иза паравана поретка који је наметнут свету, заснованог на правилима, крију се покушаји да се обузда растућа конкуренција, независтан, неконтролисан развој земаља у Африци, Азији и Латинској Америци. Користе се незаконите једностране санкције, отворени протекционизам, манипулације валутама и берзама, мешање у унутрашње ствари под слоганом бриге за демократију и људска права, борба против климатских промена. То се такође користи", указао је Путин.
Руски председник је нагласио да прелазак на нови мултиполарни светски поредак ометају силе навикле да доминирају над свима, приметио је руски председник.
"Прелаз на праведнији светски поредак не иде лако. Његово формирање ометају силе навикле да размишљају и делују у логици доминације над свим и свачим", поручио је.
О улози Уједињених нација
Руски председник је навео да су УН позване да наставе да играју централну улогу у обезбеђивању мира, безбедности и промовисању одрживог и прогресивног раста.
Он је позвао на проширење Савета безбедности светске организације и реформу неких органа управљања.
"Сматрамо важним за даље ефикасно функционисање УН да своју структуру прилагоди реалностима 21. века, ширећи заступљеност у Савету безбедности и другим кључним телима земаља Азије, Африке и Латинске Америке, укључујући и оне чији су лидери у овој соби", додао је.
Руски лидер је истакао да је реформа развојних институција УН и глобалних финансијских структура одавно закаснила, а да се значај земаља у развоју у глобалној економији драматично променио током последњих деценија.
"Али то се, посебно, није адекватно одразило у системима управљања Међународног монетарног фонда, Светске банке и других мултилатералних развојних банака", додао је руски лидер.
Стварање независних финансијских механизама
Путин је додао да следећи талас глобалног економског опоравка долази из већинских земаља света, тако да је време да се разговара "о идеји сопствене платформе за откључавање потенцијала њихових растућих економија".
"Важно је изградити алтернативне, поуздане и ослобођене сваког диктата мултилатералне финансијске механизме, производне и логистичке ланце, успоставити размену технологија и напредних знања, развити и повећати капацитет нових међународних транспортних коридора", истакао је руски председник.
Према његовим речима, циљ те инвестиционе платформе је повећање токова инвестиција у земље БРИКС-а, Глобалног југа и истока и фокусирање на улагање у велике инфраструктурне и технолошке пројекте.
О ситуацији на Блиском истоку
Како је Путин навео, учесници састанка су се сложили да ће међу главним темама бити ситуација на Блиском истоку, истакнувши да се "Русија противи било каквим терористичким манифестацијама".
Он је напоменуо да је важно да чланице БРИКС-а о свим овим темама разговарају са истомишљеницима из земаља Глобалног југа и Истока.
"Ситуација на Блиском истоку је забрињавајућа, ради се о заоштравању дугогодишњег сукоба. Хуманитарна ситуација се такође убрзано погоршава, а хитан задатак је покретање свеобухватног политичког процеса за потпуно решавање проблема Блиског истока", указао је.
Путин је нагласио да је неопходно зауставити насиље, пружити виталну помоћ жртвама и ублажити њихове патње, а да само решење мора бити постигнуто на општепризнатој међународној правној основи, која директно предвиђа стварање независне палестинске државе која мирно коегзистира са Израелом.
Међународна сарадња
Русија позива све заинтересоване земље на сарадњу на међународном саобраћајном коридору "Север-Југ"и Северном морском путу, додао је руски председник.
Он је подсетио да Русија заједно са својим партнерима ради на таквим глобално значајним рутама као што су "Север-Југ" и Северни морски пут.
"Север-Југ" је мултимодална рута од Санкт Петербурга до луке Мумбај (Индија) у дужини од 7.200 километара. Постоје три руте: транскаспијска (железница и луке), западна и источна (копнене). Северни морски пут, дужине више од три хиљаде наутичких миља (5.556 километара), повезује Баренцово море и Берингов мореуз. То је најкраћи пут између Европе и Азије, као и најкраћи поморски пут између Далеког истока и европског дела Русије.
Улога Русије у климатској агенди и безбедности хране
Путин је навео да клима заузима посебно место у теми одрживог развоја и да је важно осигурати да земље на Глобалном југу и истоку имају приступ финансирању и технологији и помоћи им да се прилагоде климатским променама.
"Наша земља је један од лидера у свом доприносу смањењу емисије гасова стаклене баште, а њен енергетски биланс је један од најзеленијих у свету", навео је.
Осим тога, како је истакао, Русија такође даје озбиљан допринос обезбеђивању глобалне прехрамбене и енергетске безбедности, па је тако само током прошле године извезла више од 100 милиона тона пољопривредних производа.
"Постали смо лидери у снабдевању житом и одржавамо водеће позиције на енергетском тржишту", закључио је Путин.