Русија

Нова намена за ФПВ дронове у СВО: Даљинско минирање непријатељских положаја

Због специфичних услова који владају у зони СВО, постављање минских поља је постало изузетно тежак задатак
Нова намена за ФПВ дронове у СВО: Даљинско минирање непријатељских положајаwww.globallookpress.com © Belkin Alexey

Представник Симбирског конструкторског бироа (СКБ) "Пирана" изјавио је за РТ да је његово предузеће покренуло испоруку нових ФПВ дронова, са повећаном носивошћу, Оружаним снагама РФ.

Према његовим речима, ове летелице би требало да олакшају извођење задатака даљинског минирања.

"Уређај је добио назив 'пирана-13'. Испоручује се руским трупама и већ добијамо позитивне повратне информације. Овај ФПВ дрон има солидну носивост од 15 кг, што је неопходно за постављање противтенковских мина ТМ-62, тежине веће од 9 кг", наводе из СКБ-а.

У питању је мултикоптер са осам пропелера распоређених у два нивоа. Захваљујући овом дизајну, дрон има повећан узгон, а долет "пиране-13" је око 10 до 15 км.

"Војници нису имали довољно дронова као што је 'пирана-13'. Даљинско минирање је изузетно важан задатак. Разумемо да је немогуће створити читаво минско поље дроновима, али је више него могуће минирати појединачне делове терена или пута. То се може урадити чак и са једним дроном, и то прилично брзо", додају из СКБ-а.

Поред минирања, нова летелица је способна да испушта гранате са распрскавајућим дејством, касетну муницију, а може се користити и као носач термобаричне муниције или за достављање различитих терета.

"'Пиранха-13' је примарно намењена за даљинско минирању. Истовремено, може се назвати универзалним дроном. Носивост од 15 кг омогућава вам да извршите ударне и, наравно, транспортне задатке на линији контакта, попут допремањ воде и залиха на положаје. Ово је такође веома важно", наводи представник поменутог бироа.

Минирање у блиској позадини

Министарство одбране Руске Федерације је више пута извештавало о томе да руски минери на линији фронта активно користе дронове за постављање експлозивних направа у дубини непријатељске линије одбране.

"Такође, војници прате опрему Оружаних снага Украјине и минирају путеве и различите области иза непријатељских линија, испуштајући експлозивне направе на путеве којима се крећу техника и људство", пише у једном од саопштења које описује рад специјалног инжињеријског батаљона групе трупа "Центар".

Како наводи руско МО, батаљон има сопствену радионицу у којој војници развијају и унапређују дронове, убојна средства која испуштају са њих и припремају различите врсте муниције за употребу.

Осим тога, у зони СВО делује и специјална чета за минирање, чији је један од најважнији задатака даљинско минирање непријатељских комуникација.

Према речима команданта јединице са позивним знаком "Род", постављање минских поља помоћу дронова може пореметити ротацију непријатељских трупа.

Такође, ова чета ради и на уништавању ватрених положаја и људства Оружаних снага Украјине у рововима и земуницама. Удари се изводе према претходно добијеним координатама, али понекад оператери дронова иду у "слободан лов".

Уз минирање и уништавање непријатељских положаја, припадници ових јединица врше снабдевање малих јединица на првој линији фронта, па се дронови користе за испоруку хране, лекова, воде и муниције за јуришне трупе.

Према писању листа "Краснаја звезда, у арсеналу специјалне чете за минирање налазе се ФПВ дронови "издељије 1-390", "бумеранг" и "химера". Ове летелице омогућавају оператерима да дејствују у близини непријатељских линија и минирају њихове комуникације неколико километара од истурених положаја.

У ту сврху користе се противпешадијске распрскавајуће мине ПОМ-2 "отјок". Детонација такве експлозивне направе настаје када се покида било која од четири жице, а радијус уништења фрагментима може достићи до 16м.

Један од оператера дронова из састава поменуте чете успео је да постави ПОМ-2 скоро 10 км у дубини непријатељске одбране, а како би се повећао домет дронова, користе се ваздушни репетитори инсталирани на већим беспилотним летелицама.

"Једини начин за даљинско минирање"

Како је у коментару за РТ изјавио генерални директор Конструкторског бироа "Авио новације", Сергеј Товкач, у условима СВО минирање уз помоћ дронова је често једини начин за постављање таквих препрека. Према речима стручњака, због обиља малих извиђачких и ударних дронова, минери немају могућност да иду у позадину.

"СВО је јасно показао да је минирање у дубини одбране непријатеља задатак који се сада тешко може извести на класичан начин. Са великим степеном вероватноће, посада минера, са или без транспорта, биће откривена и уништена. Дакле, немогуће је без беспосадних платформи – било земаљских, било ваздушних. Беспилотне летелице су много лакше за производњу и стога се широко користе у зонама борбених дејстава", објаснио је Товкач.

Он верује да се даљинско минирање може вршити и конвенционалним ФПВ дроновима опремљеним механизмима који им омогућавају да прикаче и испусте муницију.

Међутим, у блиској будућности руска војска би могла добити специјализоване дронове са експлозивним направама које ће више одговарати таквим задацима од стандардних мина.

"У зони СВО прво су коришћене различите противпешадијске мине, а затим су, како се носивост дронова повећавала, почеле да се користе теже противтенковске мине. Али сва ова експлозивна среднства нису погодне за испуштање са дронова. С тим у вези, поставља се питање безбедности даљинског минирања", рекао је он.

"У том контексту, главни задаци у блиској будућности су развој дронова са поузданим механизмима за качење и испуштање, као и стварање специјализоване муниције", каже Товкач.

У разговору за РТ, војни експерт Александар Зимовски је оценио да се у Русији интензивно усавршавају дронови за даљинско минирање.

Према његовим речима, сада су се домаћи бирои приближили стварању дронова носивости од 20 до 50 кг, што омогућава ношење чак и неколико противтенковских мина и брзо стварање опасне зоне за тенкове.

"Главна иновација СВО је постављање противтенковских мина ваздушним путем. Наравно, минско поље у класичном смислу те речи не може се створити дроновима. Међутим, сасвим је могуће створити зону опасну за тенкове. Да, непријатељу ће то бити приметно, јер дронови још не могу да закопају ТМ-62 и друге мине ове врсте у земљу. Али напредовање непријатеља и даље може бити обуздано. У сваком случају, он ће морати да уради нешто са низом мина – да пошаље деминере који ће се наћи на удару артиљераца или дронова", рекао је Зимовски.

Како је навео, у зони СВО проширује се и употреба минерских дронова за испуштање муниције на утврђене положаје Оружаних снага Украјине.

"Компетентна употреба дронова са повећаном носивошћу помаже не само да се поставе минска поља без практичног ризика по животе војника, већ се, уз мање модификације, мине могу користити као експлозивна средства која се бацају на положаје Оружаних снага Украјине. У том случају, мина се претвара у минијатурну бомбу, а дрон постаје бомбардер", закључио је Зимовски.

 

image