Српска дијаспора у Москви и велики број Руса прославили су у подворју Српске православне цркве празник велике молитвенице српског народа – Свету Петку.
У древну цркву Светих Петра и Павла, коју московски Срби доживљавају као део домовине, дошао је велики број Срба који студирају и раде у Русији, да освети колач и жито.
После Литургије и обреда ломљења колача са освећењем жита, Срби су се на кратко окупили да се послуже домаћим специјалитетима који се продају у дворишту храма.
У овом храму налази се велики број икона посвећених српским светитељима, међу којима су најзначајније: светог Николаја Велимировића, свете Анастасије и Симеона Мироточивога, икона свих српских светитеља, икона Светог Саве, Василија Острошког, царице Јелене, и најважније, Богородице Тројеручице.
Поред тога, у дворишту испред самог улаза у храм, сахрањен је у марту 2024. године, владика Антоније Пантелић, старешина подворја Српске православне цркве у Москви, који је био симбол духовног братства српске и руске Цркве и наша два православна народа.
Руси и Срби заједно прославили Свету Петку
У престонице Русије, руско удружење "Србијан Тифо" организовало је прославу у част Преподобне мати Параскеве, у народу познате као Света Петка. На овом догађају, присуствовао је велики број Руса, који воле и поштују Србију, као и Срби који живе и студирају у Москви.
Како каже за РТ Андреј Леонов, један од организатора и члан удружења "Србијан тифо", за Русију је веома важна Света Петка из разлога што је ово велики празник који прославља братски народ у Србији.
"За Свету Петку Руси сазнају чим дођу на Калемегдан и посете цркву посвећену њој. Када сам био у манастиру на КиМ који је посвећен Светој Петки, много сам сазнао о овој светитељки. Схватио сам колико је ова заштитница важна за српски народ", истиче Леонов, који додаје да ова волонтерска група слави ову славу.
На овом догађају Андреј Леонов одржао је говор о Србији, српском народу, важности слава, као и српским светитељима, а позориште "Инеос", Руске академије наука извело је одломке из књиге "Житије мајке Параскеве - Свете Петке", преведене са српског језика.
Поред тога, присутни су могли да се послуже са колачем, кољивом, као и српским специјалитетима.
Наступио је српски вокални ансамбл народне песме "Жуте крушке" који је извео нумере "Густа ми магла" и "Родиле жуте крушке", "Свака гора чека листа свога".