Русија

РТ Балкан анализа стања на фронту: Руска војска наставља ослобађање ДНР и Курске области (МАПА)

Као и током септембра, главна жаришта биле су Курска област и Доњецка Народна Република - конкретно Покровски, односно Кураховски правац, као и део фронта у југозападном делу ДНР северно од Угледара
РТ Балкан анализа стања на фронту: Руска војска наставља ослобађање ДНР и Курске области (МАПА)www.globallookpress.com © Ministry of Defence of the Russia/Twitter.com

Оружане снаге Руске Федерације су у протеклих месец дана оствариле низ значајних напредака на различитим деловима фронта у зони Специјалне војне операције.

Као и током септембра, главна жаришта биле су Курска област и Доњецка Народна Република - конкретно Покровски, односно Кураховски правац, као и део фронта у југозападном делу ДНР северно од Угледара.

Курска област - наставак потискивања украјинске војске из Русије

Јединице руске војске су се почетком месеца налазиле на линији Ољговка-Љубимовка-Свердликово, а током октобра украјинске трупе потиснуте су даље на исток, а у склопу офанзивних дејстава, поред прва два поменута села, ослобођена су насеља Толстиј Луг, Покровски и Нижњи Клин, док се борбе воде око Дарина и Николајево-Дарина. 

Истовремено направљен је и мањи продор ка Леонидову, а руске снаге су успут вратиле контролу над Зеленим Шљахом и Новоивановком. Циљ овог продора јесте спајање са пријатељским јединицама у Новој Сорочини (која је такође ослобођена у октобру), чиме би дошло до одсецања дела украјинских трупа у Курској области.

Да би то постигла, Војска Руске Федерације ће морати да ослободи групу села око Мале Локње, или бар Круглењко, како би пресекла путеве које украјинске снаге користе за логистику. Ипак, постоји и опција да ће се руска команда одлучити да не пресеца ове путеве.

Наиме, нешто северније од украјинских јединица којима прети одсецање, руске снаге ослободиле су Шапошниково, Отрадно, Новосјоловку и Хитровку, одакле настављају да врше притисак на непријатеља који ће у неком тренутку бити принуђен да се повуче кроз "уско грло" ка Малој Локњи, током чега ће постати лака мета за артиљерију и оператере беспилотних летелица.

Напредовање трупа Оружаних снага РФ забележено је и западно од града Суџе, па су током октобра ослобођена села Руска Конопељка и Черкаска Конопељка. 

Харковска област, Купјански правац, Часов Јар и битка за Торецк

У северном делу Харковске области, односно код насеља Глубокове и Лукјаници и града Волчанска, фронт је током октобра био релативно миран и нису забележена готово никаква померања.

Са друге стране, руске трупе наставиле су са офанзивним дејствима на истоку Харковске области, тј. на Купјанском правцу и околини где је у протеклих месец дана остварен нови напредак западно од села Пешчано. Захваљујући томе избочина руске војске је проширена и продубљена, па се истурене јединице руске војске сада налазе готово на обали реке Оскол, тачније у селима Кругљаковка и Колесниковка око којих се воде борбе.

Овим потезом су јединице Украјинске војске источно од Оскола подељене на два дела, што ће знатно отежати снабдевање групе северно од руске избочине, будући да ће превоз муниције и других средстава сада морати да се обавља искључиво преко реке и мочварног терена око њених обала.

Мање напредовање руске војске забележено је и око Синковке, као и југоисточно од Пешчаног где је остварено померање линије фронта по дужини од око 15 км, у склопу ког је ослобођено Вишњево. Јужније од тога на граници ДНР И ЛНР ослобођено је Новосадово, а напредовање руских снага остварено је источно од Северска где се неколико насеља тренутно налази у сивој зони, будући да ниједна од страна нема потпуну контролу над њима.

Што се тиче Часовог Јара руски борци успели су да прошире мостобране успостављене на западној (десној) обали канала Сиверски Доњец, па су се сада први северно код Калиновке и други у самом граду спојили у један већи који обухвата и стамбене четврти Часовог Јара. Истовремено проширен је и трећи мостобран јужно од града на правцу ка Ступочком.

У Торецку је ситуација нешто динамичнија, па су током октобра руске снаге успеле да се пробију све до центра и успоставе контролу на јужном стамбеном четврти, као и да приђу Шербиновки на југозападу. Ипак укрјаинске снаге су у протеклих неколико дана успеле да окупирају поменуту четврт у самом граду, па се борбе и даље воде на његовим јужним ободима.

Покровски правац и југозападни део ДНР

Као што је већ поменуто, највећа померања и напредовање руске војске забележено је ка Покровску, односно Курахову и на југозападу ДНР.

Пре свега руски борци успели су да учврсте контролу над Красним Јаром, Крутим Јаром, Николајевком и Гродовком, као и да уђу у Лисовку. Истовремено ослобођен је градић Селидове, уз суседно Вишњево и простор око њега. Из овога делује да руске трупе планирају да, поред употребе пута из Лисовке, наставе кретање северно односно северозападно ка Покровску уз пругу, што су практиковали и током заузимања многобројних села након ослобођења Авдејевке.

Нешто јужније ослобођени су Цукурино, Измаиловка и Горњак, док се борбе воде у Новоселидовки и Кураховки. Током октобра руска војска успела је да потисне украјинске јединице из џепа источно од линије Горњак-Кураховка, ослобађајући притом Зорјано и Александропољ и додатно удаљавајући непријатеља од Доњецка, чији се најближи положаји сада налазе на око 30 км ваздушном линијом од центра престонице ДНР.

Поређења ради, почетком септембра украјинске снаге су ваздушном линијом од центра Доњецка биле удаљене свега 15 км. Руске снаге успеле су да ослободе и насеље Островско на источним обалама вештачког језера направљеног од реке Волчје, чиме су украјинске јединице у Кураховки и Волченки стављене у полуокружење, из ког ће највероватније покушати да се повуку ка Курахову или даље на запад.

У међувремену, руске трупе заузеле су и Максимиљановку, а велики успех забележен је северно од линије Пречистовка-Угледар-Водјано.

Наиме, током протеклог месеца јединице руске војске су на овом делу фронта покренула три симултана напада - један из правца Водјана и Константинвоке ка насељима Антоновка, Катериновка и Елзаветовка, други из Угледара ка Богојављенки која је готово ослобођена и трећи из Пречистовке.

Трећи напад покренут је у три правца - дуж пута Т0509 ка Златној Ниви (која је ослобођена), ка Шахтјорском и ка Новоукрајини у којима се тренутно воде борбе. Из досадашњег кретања на овом делу фронта, делује да је тренутни циљ руске војске потискивање украјинских снага све до линије Курахово-Комар и спајање са трупама на Кураховском правцу, наравно све у циљу коначног ослобођења ДНР.

Вреди поменути и да је током октобра остварено мање померање у Запорошкој области, где су руске снаге ослободиле село Левадно. Такође, поједини извори наводе да руска команда гомила трупе на овом делу бојишта, са циљем покретање нове офанзиве. Ове информације треба узети са великом резервом, будући да и даље нема никакве званичне потврде из Руске Федерације.

image