Русија развија нови ракетни брод: "Сарсар" ће носити дупло више ракета "калибар"
Русија развија нови мали ракетни брод пројекта 21635.5 "Сарсар" са повећаним капацитетом за ношење крстарећих ракета "калибар", изјавио је у емисији "Војни пријем" на ТВ каналу Звезда генерални директор бродоградитељске корпорације "Ак Барс" Ренат Мистахов.
"Ово је још само модел у развоју, али већ има занимљиве карактеристике. Постоји могућност повећања броја 'калибара'. Ако смо пре овога имали осам 'калибара', овде смо предложили да их (на броду) буде 16, а можемо да повећамо и на 20", рекао је он.
Према речима шефа "Ак Барса", "Сарсар" је развијен на основу малих ракетних бродова пројекта 21631 "бујан-М".
У поређењу са претходником, труп новог ратног брода биће дужи, а повећава се и депласман – са 949 тона на око 1.500 тона. Повећање величине пловила ће такође омогућити да се брод опреми унапређеним системом ПВО, савременим артиљеријским и ракетним системима.
Претходно је Мистахов у интервјуу за РИА Новости известио да ће у циљу побољшања пловних карактеристика, водомлазни погон, присутан на претходно израђеним бродовима, бити замењени класичним елисама.
Шок за НАТО
Иначе брод "Сарсар", као и бродове "бујан-м", дизајнирали су конструктори из Зеленодолског пројектно-конструкторског бироа (део "Ак Барс"), а изградња бродова ове серије почела је 2010. године.
"Овај пројекат се показао толико успешним да је флота одлучила да направи 12 таквих пловила. Данас је ово први пројекат бродова који је произведен у толикој количини у савременој Русији", наводи се у поменутој емисији.
Примарна намена класе "бујан-м" су заштита и безбедност ексклузивне економске зоне Руске Федерације, међутим бродови се могу користити и у друге сврхе.
На пример, управо са ових ракетних бродова је 2015. године покренут први удар ракетама "калибар" из Каспијског мора на терористе у Сирији.
"То је био шок за НАТО. То је значило да су бродови могли да изврше удар без уласка у Црно и Средоземно море, али су сами могли да буду на неприступачном месту. Употреба комплекса 'калибар' је дала могућност даљег развоја брода, па је серија проширена", рекао је Јаков Кушнир, главни конструктор Зеленодолског конструкторског бироа, у емисији "Војни пријем".
Данас бродови класе "бујан-м" учествују у Специјалној војној операцији, а како се наводи на сајту руског Министарства одбране, они су своју ефикасност потврдили и током битака у Сирији и током СВО.
Војни експерт, пуковник у пензији Виктор Литовкин сматра да је присуство "калибара" у арсеналу класе "бујан-м" главна предност ових малих ракетних бродова.
"Уз помоћ њих можете да извршите удар са велике удаљености без угрожавања самог брода. Ово је велика предност", рекао је он у разговору за РТ.
Дизајн брода је створен узимајући у обзир захтеве смањења радарског одраза и укључује елементе као што су искошене равне површине надградње, као и врата и отворе сакривене на равним површинама и палуби.
Важна карактеристика малих ракетних бродова је могућност пловидбе и по мору и дуж река, а ово је могуће захваљујући малом газу од свега 2,6 м. Према доступним подацима, максимална брзина бродова класе "бујан-м" је 25 чворова (46,3 км/х), дужина је 74,1 м, а ширина 11 м.
Домет крстарења при оптималној брзини достиже 2.500 миља (4.630 км), а гориво и намирнице омогућавају бродовима ове класе аутономију пловидбе до десет дана. Коришћењем универзалног бродског вертикалног лансера 3Р-14 УКСК, бродови пројекта 21631 могу да лансирају не само ракете "калибар", већ и суперсоничне противбродске ракете "оникс".
Поред тога, класа "бујан-м" је наоружана прамчаним топом у калибру 100 мм А-190М "универзал", противавионским артиљеријским системом са 12 цеви кратког домета АК-630М1-2 "дует" и два система ПВО 3М-47 "гибка р" постављена на туреле.
Поред тога, у арсеналу ових ракетних пловила налазе се два митраљеза МТПУ (морнаричка верзија КПВ) у калибру 14,5 мм, три митраљеза калибра 7,62 мм, два система за електронско ратовање ометање ПК-10 "смели" и систем за електронске противмере ТК-25.
Двоструко повећање муниције
Бивши командант Црноморске флоте, адмирал Владимир Комоједов, сматра да ће повећање броја ракета "калибар" на "Сарсару" обезбедити значајно повећање борбене моћи брода.
"'Калибри' се могу користити не само појединачно, већ и у баражној ватри. Салва од 20 пројектила биће много снажнија", објаснио је он у интервјуу за РТ.
И други стручњаци деле слично мишљење.
Конкретно, Виктор Литовкин верује да ће таква одлука дизајнера значајно повећати ударну моћ брода и нападачких јединица.
Заузврат, главни уредник часописа Национална одбрана, војни аналитичар Игор Коротченко, подсетио је да "калибри" могу да погађају циљеве на удаљености од око 1.500 км.
"Удвостручење борбеног комплета ових ракета, уз могућност њихове употребе са тако великих удаљености из било ког акваторија у ком се налазе бродови ове класе је, наравно, значајно повећање њихових борбених способности. Поготово ако говоримо о баражној ватри", сматра Коротченко.
Истовремено, стручњаци подсећају да "Сарсар" тренутно и даље има статус перспективног пројекта. Међутим, према речима Виктора Литовкина, такви бродови би могли значајно да повећају борбене способности руске морнарице.
"Не постоје сувишни бродови са таквим оружјем као што је 'калибар'. Посебно сада у тешком периоду, када је Русија принуђена да води војне операције против западног света у Украјини", закључио је он.