Јасан сигнал Западу: Шта смо видели на вежби руских стратешких снага нуклеарног одвраћања

Руски председник Владимир Путин извршио је јуче проверу стратешких снага нуклеарног обуздавања. Министарство одбране нагласило је да су предвиђени задаци испуњени у потпуности и да су све ракете достигле циљеве, потврдивши задате карактеристике

Вежбе стратешких снага нуклеарног обуздавања, током којих су лансиране међуконтиненталне балистичке ракете "јарс", "сињева" и "булава", представљају јасан сигнал НАТО-у да ће руске стратешке снаге бити спремне за одговор у случају могућег напада на Русију, слажу се руски војни експерти.

Руски председник Владимир Путин извршио је јуче проверу стратешких снага нуклеарног обуздавања. Са државног космодрома за тестирања "Плесецк" на полигон "Кур" на Камчатки лансирана је међуконтинентална балистичка ракета "јарс". Из акваторије Баренцовог мора, са стратешке нуклеарне подморнице "Новомосковск" и Охотског мора са нуклеарне подморнице "Кнез Олег", лансиране су балистичке ракете "сињева" и "булава".

У вежбама су учествовали и авиони далекометне авијације Ту-95МС, који су лансирали крстареће ракете. Министарство одбране нагласило је да су предвиђени задаци испуњени у потпуности и да су све ракете достигле циљеве, потврдивши задате карактеристике.

Јасан сигнал западним земљама

Циљ ових вежби је осигуравање безбедности земље, потврђује за РТ Балкан руски војни експерт Виктор Литовкин. 

"Прво, ово је била провера борбене готовости наших стратешких нуклеарних снага. Извођењем јучерашњих вежби, потврдило се да су оне спремне за примену. Међутим, Русија је овим вежбама послала сигнал непријатељима: у случају да нападну нашу земљу, Москва ће, у складу са нуклеарном доктрином, употребити нуклеарно оружје против њих", објашњава наш саговорник.

На Западу се, како каже, увелико спекулише да је руски лидер Владимир Путин овим вежбама наводно "демонстрирао употребу нуклеарног оружја по територији Украјине".

"Русија неће употребити нуклеарно оружје против Украјине. Украјинци су наша браћа, без обзира на то што су их ови са Запада збунили и преварили. Не планирамо да загађујемо Украјину радиоактивним отпадом. Вежбе су изведене након што су сличне вежбе у северној Европи извеле Велика Британија, Данска, Холандија, Норвешка, као и друге скандинавске земље. Дакле, пре него што нас Запад оптужи, прво нек погледа себе. Они су сличне вежбе извели и пре нас", наглашава Литовкин.

Моћна руска нуклеарна тријада

"Јарс" је стратешки ракетни систем мобилног и базирања из силоса. Може да погађа циљеве на удаљености до 11.000 километара, а опремљен је вишеструком бојевом главом са маневарским јединицама. Системи "јарс" су елементи руске нуклеарне тријаде, која укључује копнене, поморске и ваздушне јединице стратешких снага за обуздавање. Кључни квалитет овог система је способност да пробије противракетну одбрану противника. Они су уведени у наоружање у Русији 2009. године, након чега су прошли неколико фаза модернизације. Сам назив "јарс" на руском је у ствари скраћеница за "нуклеарна ракета за одвраћање".

"Ова моћна ракета намењена је да уништи стратешки важне непријатељске циљеве на великој удаљености користећи нуклеарне бојеве главе", наглашава Литовкин.

Што се тиче руских нуклеарних интерконтиненталних балистичких ракета "булава", оне су нерањиве на све системе противракетне одбране. Главне предности ових ракета су једноставност одржавања и способност да маневришу при убрзању, што их чини отпорним на сваки систем ПВО.

"Булава" има домет од 10.000 километара и може да носи 10 бојевих глава снаге 150 килотона.

"Сињева" је моћно и поуздано руско оружје које игра кључну улогу у осигуравању безбедности Русије. Његова висока ефикасност чини ракету једним од најважнијих елемената руског нуклеарног арсенала.

Ова ракета је једна од најмодернијих и најмоћнијих у својој класи. Њен домет лета достиже преко 8.000 километара. Ракета носи неколико вођених бојевих глава, што омогућава гађање више циљева одједном. Поставља се на стратешке подморнице и способна је да пробије противракетну одбрану, јер је опремљена средствима за продор. "Сињева" има важну улогу у осигуравању безбедности Русије, јер такви пројектили сваки покушај војне агресије чине изузетно ризичним.

Русија надограђује нуклеарни штит за разлику од Америке

На питање како објашњава изјаву председника Русије Владимира Путина да је опремљеност руских нуклеарних снага савременим наоружањем достигла око 94 одсто, руски војни експерт Виктор Литовкин истиче да Русија надограђује свој нуклеарни штит, за разлику од Американаца.

"Американци имају прилично старе копнене ракете. Њихове ракете на борбеном дежурству налазе се већ 40 година. 'Булава' је лансирана са најновијих нуклеарних подморница, а модернизују се и бомбардери ТУ-160, ТУ-95МС", објашњава Литовкин.

Говорећи о ситуацији на територији Украјине и да ли ће САД престати са дрским и опасним провокацијама, заоштравањем ситуације око Русије, као и распламсавањем сукоба, Литовкин каже да од тога нема ништа.

"Чак и ако Трамп дође на власт, Американци се неће зауставити. За њихов војно-индустријски комплекс ова ситуација је идеална. САД су приморале европске земље да испоруче своје старо оружје Украјини и сада су принуђене да купују ново од Америке. Такође, морају и да подигну кредите у америчким банкама. Дакле, ово је веома профитабилан посао за САД", наглашава Литовкин.