Русија

Русија наставља развој самоходних оруђа: "Лотос" добија системе за борбу против дронова

Војни стручњак Александар Зимовски је за РТ појаснио да "лотос" спада у класу тактичких артиљеријских система, која је веома тражена у зони СВО, те да ће ново оруђе сигурно наћи примену у реалним борбеним условима
Русија наставља развој самоходних оруђа: "Лотос" добија системе за борбу против дроноваwww.globallookpress.com © Bulkin Sergey/news.ru

Председник концерна "Калашњиков" Алан Лушњиков изјавио је за РТ да ће за самоходно артиљеријски оруђе 2С42 "лотос" бити развијена средства за борбу против дронова.

"У почетку то није било предвиђено техничким спецификацијама, јер када су техничке спецификације формулисане, нико није размишљао о претњи коју представљају дронови. Зато сада, паралелно са државним тестирањем 'лотоса', бирамо најбоља решења за заштиту од дронова, тако да ћемо до краја државних тестова и уласка у серијску производњу имати одговарајуће решење", рекао је Лушњиков.

Према његовим речима, "лотос" је прошао борбена испитивања у зони СВО и улази у фазу државног тестирања, након чега ће самоходно оруђе бити пуштено у серијску производњу.

"Прелиминарна испитивања су већ обављена. Тестирање у зони СВО било је успешно. Наравно, дате су нам жеље како да унапредимо самоходно оруђе, јер су техничке спецификације за њега формиране доста давно. Сада нас искуство Специјалне војне операције тера да на многе ствари гледамо другачије", изјавио је он и подсетио да је "лотос" неопходна замена за самоходна средства "нона", настала још у СССР-у, која користи Ваздушно-десантна војска (ВДВ).

Ново самоходно оруђе ће значајно надмашити свог претходника због аутоматизованог система за управљање ватром, механизма складиштења муниције и повећаног борбеног комплета.

Које су могућности "лотоса"?

Ово самоходно артиљеријско оруђе први пут је представљено јавности у јуну 2019. године, а у питању је хибридно средство које се може користити и као минобацач и као топ, односно хаубица, тачније може дејствовати индиректном и директном ватром.

"Лотос" је развила група стручњака из Централног истраживачког института за прецизно инжењерство под вођством дизајнера Венијамина Шастливцева. 

Оруђе је настало имајући у виду компоненте и делове нове генерације борбеног возила пешадије за ВДВ БМД-4М "садовница", а захваљујући свом наоружању може користити различите врсте муниције калибра 120 мм. "Лотос" је способан да дејствује по оклопним возилима, живој сили, ватреним положајима и утврђењима непријатеља.

Тежина самоходног оруђа не прелази 18 тона, максимална брзина је 70 км/ч, снага мотора је 450 кс, а аутономија кретања најмање 500 км.

"Командир посаде може самостално да изврши све потребне прорачуне да погоди мету. Све операције на нашем оруђу су аутоматизоване, са изузетком пуњења. Ово је једино механичко дејство. Одустали смо од аутоматског пуњења због чињенице да 'лотос', као и 'нона', мора да испаљује минобацачке мине калибра 120 мм", рекао је Шастливцев на првој презентацији самоходног оруђа.

"Лотос" је добио наоружање дужине пет м са гасном кочницом на врху цеви, која смањује трзај при опаљењу. Максимални домет гађања је 13 км, што је неколико километара више од "ноне", а брзина паљбе се процењује на шест до осам пројектила у минути.

"'Лотосов' топ, који је дужи од 'нониног' способан је да гађа мете на удаљености до 13 км. Секундарно оружје је даљински управљани митраљез калибра 7,62 мм. Ново самоходно оруђе има значајно повећан капацитет муниције. Топ се, иначе, може контролисати и даљински. Дакле, 'лотус' остаје борбено спреман чак и ако га посада напусти, док кружна ротација куполе обезбеђује могућност дејства у опсегу од 360 по азимуту", наводи се у документима "Ростеха".

Једна од главних предности "лотоса" јесте могућност вршење истовременог удара са више пројектила по једном циљу (Multiple Round Simultaneous Impact, MRSI). Поменути режим рада подразумева испаљивање више пројектила са различитим путањама и величином пуњења, у року од неколико секунди. Стога пројектили са већим луком, стижу до циља у исто време, као и они са нижим луком.

Оно што је и даље непознато јесте спектар муниције коју "лотос" може користити, али се зна да су међу њима гранате са термобаричним пуњењем 3ОФ74 и 3ОФ49М, које користе и модернизоване верзије "нона".

Узели смо у обзир искуства из СВО

Како је у разговору за РТ рекао пензионисани пуковник Анатолиј Матвијчук, развој "лотуса" има за циљ повећање ватрене моћи и аутономије јединица ВДВ-а.

"Трупе ВДВ-а би требало да буду у стању да самостално делују на бојном пољу, независно од главнине снага. 'Лотус' је направљен у складу са овим принципом. Његова главна намена је ватрена подршка ваздушно-десантним јединицама", објаснио је Матвијчук.

По његовом мишљењу, последњих година дизајнери прилагођавају "лотус" специфичностима СВО, задржавајући могућност избацивања из авиона. Према речима стручњака, "плаве беретке" ће моћи ефикасно да користе самоходна оруђа у борбама против украјинских оружаних снага.

"Развој 'лотоса' је покренут пре СВО, када је главни задатак био да се обезбеди избацивање технике из авиона. Сада ВДВ не захтева то. Ипак, сигуран сам да су дизајнери са поменутог института у потпуности узели у обзир искуства из СВО. На фронту, ово оруђе може да се користи за уништавање појединачних циљева, учешће у заседама и подршку јуришним операцијама, као што, на пример 'нона'", рекао је он.

Војни стручњак Александар Зимовски је за РТ појаснио да "лотос" спада у класу тактичких артиљеријских система, која је веома тражена у зони СВО, те да ће ново оруђе сигурно наћи примену у реалним борбеним условима.

"Као и 'нона', 'лотус' је топ, хаубица и минобацач спојени у једно, само са знатно већим дометом и савременим средствима за управљање ватром. Још једна предност 'лотуса' је његова управљивост. Самоходно оруђе је прилично лагано, брзо и може да мења положај у кратком року", нагласио је стручњак.

Према Зимовском, способност "лотуса" да дејствује директном и индиректном ватром, значи да ће моћи да погоди широк спектар циљева - ватрене положаје у зградама, утврђења, лака оклопна возила и људство на свим врстама терена.

"Моћ 'лотусове' муниције је упоредива моћи са тенковских граната. Ако говоримо о употреби минобацача, онда постоји озбиљан добитак у домету у поређењу са другим тактичким артиљеријским оруђима. На пример, максимални домет минобацача калибра 120 мм 'сани' је седам км, док је 'лотос' има скоро дупло већи", рекао је Зимовски.

Према речима стручњака, руска индустрија може брзо да покрене серијску производњу овог оруђа.

"'Лотос' је настао на шасији возила БМД-4М, које је већ неколико година у употреби у војсци. Његова производња је добро савладана, а падобранци су савршено упознати са свим специфичностима његовог рада. Због тога би овај 'ватрени цвет' требало брзо да уђе у оперативну употребу ваздушно-десантних трупа", закључио је Зимовски.

image