Русија

Путин: Живимо у епохи револуционарних промена

Председник Русије говори на седници Међународног дискусионог клуба "Валдај" у Сочију
Путин: Живимо у епохи револуционарних променаwww.globallookpress.com © kremlin.ru/Фото: Владимир Смирнов, ТАСС

Русија на западну цивилизацију не гледа као на непријатеља, за разлику од западних земља, поручио је председник Русије Владимир Путин на седници Међународног дискусионог клуба "Валдај" у Сочију.

"Никога не желимо ничему да учимо и да намећемо своје становиште", истакао је лидер Русије.

Са друге стране, САД и њихови савезници се воде политиком "Ако ниси са нама, онда си против нас", приметио је Путин и упозорио да је такво размишљање веома опасно.

Запад има многе ресурсе на основу којих може да се развије, али у новом светском поретку нема места за хегемонију, додао је руски председник.

Немогуће је зауставити ток историје, мада су неке елите спремне на све како не би дозволиле стварање новог система који је у интересу земљама глобалне већине, рекао је Путин.

Према његовим речима, хаос се дешава и у самим земљама које се воде агресивном политиком и воде свет ка деградацији, приметио је Путин.

Сигуран сам да ће пре или касније на Западу то схватити, јер је прагматизам увек био основа њихових великих достигнућа, рекао је Путин.

Са друге стране, свету је потребна Русија, упркос било каквим одлукама вашингтонских и бриселских званичника, истакао је Путин.

Првих 20 година овог века биле су прилично динамичне, формира се нови светски поредак који се у многоме разликује од онога што нам је познато, поручио је Путин.

"Данас живимо у епохи револуционарних промена, и непосредни смо учесници у догађајима које обележавају наше време, указао је Путин и додао да се појављују нови центри који желе да се боре за сопствене интересе.

Друштво се суочава са великим изазовима попут, климатских промена, миграционих таласа, економских криза, нових регионалних конфликата, епидемија и слично, рекао је руски председник.

Путин је такође пожело добродошлицу учесницима и захвалио на оштрим дискусијама који су се одиграли у оквиру догађаја.

Путин: Дошли смо до опасне линије, прете нам, а ми имамо највећи нуклеарни арсенал

Запад је покушао да Русији зада тежак ударац и одвоји је од светске политике и економије, али није успео, приметио је руски лидер и нагласио да санкције које су западне земље увеле Русији нису имале ефекта, додао је он.

"Дошли смо до опасне линије", рекао је Путин и објаснио да позиви западних земаља да се Москви нанесе стратешки пораз, иако Русија има један од највећих нуклеарних арсенала, указују на невиђени авантуризам одређених западних политичара.

Њихова слепа вера да их неће стићи казна и да су посебни може да доведе до светске трагедије, упозорио је руски предсендик.

Историја је више пута показала да сваки монопол пре или касније престаје, ту не може бити илузија, навео је руски председник.

Прави извор недавних сукоба је геополитичка похлепа Запада, почевши од трагедија Југославије, Ирака, Либије, а данас Украјине и Блиског истока, оценио је председник.

Може ли човек остати човек?

Старо устројство света је неповратно нестало, а одвија се озбиљна, жестока борба за формирање новог, рекао је Путин.

Борба је ватрена јер се не ради о борби за власт или геополитички утицај, већ о сукобу око самих принципа на којима ће се градити односи између држава и народа у следећој историјској етапи, објаснио је Путин.

"Од исхода борбе ће зависити да ли ћемо сви заједно радити на стварању света који ће свакоме дати шансу да се развија, да решава проблеме на основу узајамног поштовања култура и цивилизације без принуда и примене силе", рекао је руски председник.

Такође, видеће се да ли ће друштво задржати своје етичке, хуманистичке принципе и да ли ће човек остати човек, навео је Путин.

У новом свету нема места за поделе

У свету са Западом у центру живи идеја о постојању поделе на цивилизоване народе и оне који нису такви, на варваре који су хијерархијски испод ових првих, приметио је Путин.

То је коришћено за експлоатацију земаља светске већине, приметио је Путин и нагласио да је то препрека за стварање новог светског покрета, где нема места за сличне поделе.

"За изградњу нормалних односа је потребно слушати саговорника и разумети његову културолошку основу, а не слепо веровати у оно што сами о њему мислимо", рекао је Путин.

Светска политика у сферама економије и безбедности остаје неоколонијална, али све земље света имају право на своју визију и своју политику, нагласио је руски лидер.

Идеологија "јачи је у праву" више не може да постоји, нагласио је он и додао да примена силе често ствара додатне, још и теже проблеме.

Русија никад није била иницијатор примене силе, томе се окретала онда када је саговорник био агресиван и неспреман на дијалог, рекао је он.

Такође, Путин је поручио да Русија никада неће иницирати употребу силе, али је спремна да предузме све мере да себе заштити.

НАТО, Украјина и Специјална војна операција

Северноатланска алијанса је изгубила раније декларисани смисао свог постојања, рекао је Путин и додао да су САД разумеле да је НАТО постао непотребан, због чега су "нешто морале да смисле" јер је Вашингтону био потребан да руководи у зонама свог утицаја, истакао је Путин.

"Зато су им и потребни конфликти", приметио је Путин.

Како је објаснио, у САД су схватали да НАТО постаје другостепена организација, па су решили да "плаше људе" и поделе Европу и Русију, као би Алијансу искористили за своје деловање.

Председник Русије је навео да су га и пре актуелних сукоба поједини европски лидери питали: "Зашто нас плаше вама? Не плашимо се. Не видимо никакве претње". 

Те њихове намере и акције су и довеле до државног преврата у Украјини и борбе у Донбасу, објаснио је Путин и додао: "Приморали су нас на реакцију, а то желе да ураде и у Азији, на Корејском полуострву".

НАТО се, према његовим речима, води потпуним анахронизам, својим поступцима крши сопствене документе и обећања.

Међутим, чак и међу чланицама НАТО-а има оних који показују интересовање за блиску сарадњу са БРИКС-ом, рекао је Путин и најавио пораст такве тенденције.

Говорећи о БРИКС-у, он је истакао да је та асоцијација добар пример конструктивне сарадње у новом међународном окружењу.

Лицемерје Г7

Чланови Групе седам, чак и након приступања Русије и формирања Г8, често су се окупљали у старом саставу ради дискусија, укључујући и оне о Руској Федерацији, и тек онда је звали, рекао је руски председник Владимир Путин.

"Па, хвала вам, позвани смо, али знате ли шта се онда десило? У Г7 су се, док се не сретнемо, већ састали и разговарали о нечему међу собом, а онда позивају Русију", истакао је Путин, говорећи на састанку међународне дискусије у Валдају клубу.

Развој вештачке интелигенције у Русији

Путин је истакао да одустајање од трке у развоју вештачке интелигенције (АИ) није опција за Русију.

"Немогуће је то забранити. Наћи ће начин, посебно када постоји конкуренција – а конкуренција расте", рекао је Путин присутнима.

Москва је радије склона да регулише вештачку интелигенцију уместо да покушава да забрани њену употребу.

"Развој вештачке интелигенције је неизбежан и ту можемо да будемо међу лидерима, с обзиром на предности које имамо", додао је руски председник и истакао да развој вештачке интелигенције предводе онлајн платформе основане на Западу, које имају тенденцију да обликују ставове својих корисника.

"Морамо ово да разумемо и да развијемо сопствену, суверену вештачку интелигенцију – користећи све што имамо", рекао је Путин.

Путин је упоредио питање вештачке интелигенције са добрим и лошим странама нуклеарног доба. Мирно коришћење атома за производњу енергије, у медицини и за транспорт се већ дешава, али постоји и нуклеарно оружје, огромна претња човечанству, додао је он.

Европа треба да буде део евроазијског система безбедности

Морамо да покушамо да изградимо систем безбедности на евроазијском континенту, истакао је руски председник и додао да је то огромно пространство.

"Европа може и, по мом мишљењу, треба да буде саставни део овог система", рекао је Путин. 

Он је, међутим, истакао и да безбедност једних, не треба да нарушава безбедност неког другог.

Путин је напоменуо и да Сједињене Америчке Државе желе да задрже контролу над Европом, али ће то на крају имати супротан ефекат.

"Након завршетка Хладног рата, постојала је шанса да се превазиђе блоковско размишљање, али САД то није требало, они су се плашили да ће контрола над Европом бити ослабљена и желели су да је задрже. И задржали су јаку контролу. Само мислим да ће то на крају довести до слабљења овог система вазалне подређености", рекао је руски лидер.

image