Путин: Живимо у епохи револуционарних промена

Након излагања на седници Међународног дискусионог клуба "Валдај", руски председник је одговарајући на питања говорио о томе у којим границама Русија признаје Украјину, да ли ће БРИКС добити заједничку валуту, одговорности Русије као нуклеарне силе, бившим западним партнерима и савезништву с Кином, Индијом и Северном Корејом

Русија на западну цивилизацију не гледа као на непријатеља, за разлику од западних земља, поручио је председник Русије Владимир Путин на седници Међународног дискусионог клуба "Валдај" у Сочију.

"Никога не желимо ничему да учимо и да намећемо своје становиште", истакао је лидер Русије.

Са друге стране, САД и њихови савезници се воде политиком "Ако ниси са нама, онда си против нас", приметио је Путин и упозорио да је такво размишљање веома опасно.

Запад има многе ресурсе на основу којих може да се развије, али у новом светском поретку нема места за хегемонију, додао је руски председник.

Немогуће је зауставити ток историје, мада су неке елите спремне на све како не би дозволиле стварање новог система који је у интересу земљама глобалне већине, рекао је Путин.

Према његовим речима, хаос се дешава и у самим земљама које се воде агресивном политиком и воде свет ка деградацији, приметио је Путин.

Сигуран сам да ће пре или касније на Западу то схватити, јер је прагматизам увек био основа њихових великих достигнућа, рекао је Путин.

Са друге стране, свету је потребна Русија, упркос било каквим одлукама вашингтонских и бриселских званичника, истакао је Путин.

Првих 20 година овог века биле су прилично динамичне, формира се нови светски поредак који се у многоме разликује од онога што нам је познато, поручио је Путин.

"Данас живимо у епохи револуционарних промена, и непосредни смо учесници у догађајима које обележавају наше време, указао је Путин и додао да се појављују нови центри који желе да се боре за сопствене интересе.

Друштво се суочава са великим изазовима попут, климатских промена, миграционих таласа, економских криза, нових регионалних конфликата, епидемија и слично, рекао је руски председник.

Путин је такође пожело добродошлицу учесницима и захвалио на оштрим дискусијама који су се одиграли у оквиру догађаја.

Путин: Дошли смо до опасне линије, прете нам, а ми имамо највећи нуклеарни арсенал

Запад је покушао да Русији зада тежак ударац и одвоји је од светске политике и економије, али није успео, приметио је руски лидер и нагласио да санкције које су западне земље увеле Русији нису имале ефекта, додао је он.

"Дошли смо до опасне линије", рекао је Путин и објаснио да позиви западних земаља да се Москви нанесе стратешки пораз, иако Русија има један од највећих нуклеарних арсенала, указују на невиђени авантуризам одређених западних политичара.

Њихова слепа вера да их неће стићи казна и да су посебни може да доведе до светске трагедије, упозорио је руски председник.

Историја је више пута показала да сваки монопол пре или касније престаје, ту не може бити илузија, навео је руски председник.

Прави извор недавних сукоба је геополитичка похлепа Запада, почевши од трагедија Југославије, Ирака, Либије, а данас Украјине и Блиског истока, оценио је председник.

Може ли човек остати човек?

Старо устројство света је неповратно нестало, а одвија се озбиљна, жестока борба за формирање новог, рекао је Путин.

Борба је ватрена јер се не ради о борби за власт или геополитички утицај, већ о сукобу око самих принципа на којима ће се градити односи између држава и народа у следећој историјској етапи, објаснио је Путин.

"Од исхода борбе ће зависити да ли ћемо сви заједно радити на стварању света који ће свакоме дати шансу да се развија, да решава проблеме на основу узајамног поштовања култура и цивилизације без принуда и примене силе", рекао је руски председник.

Такође, видеће се да ли ће друштво задржати своје етичке, хуманистичке принципе и да ли ће човек остати човек, навео је Путин.

У новом свету нема места за поделе

У свету са Западом у центру живи идеја о постојању поделе на цивилизоване народе и оне који нису такви, на варваре који су хијерархијски испод ових првих, приметио је Путин.

То је коришћено за експлоатацију земаља светске већине, приметио је Путин и нагласио да је то препрека за стварање новог светског покрета, где нема места за сличне поделе.

"За изградњу нормалних односа је потребно слушати саговорника и разумети његову културолошку основу, а не слепо веровати у оно што сами о њему мислимо", рекао је Путин.

Светска политика у сферама економије и безбедности остаје неоколонијална, али све земље света имају право на своју визију и своју политику, нагласио је руски лидер.

Идеологија "јачи је у праву" више не може да постоји, нагласио је он и додао да примена силе често ствара додатне, још и теже проблеме.

Русија никад није била иницијатор примене силе, томе се окретала онда када је саговорник био агресиван и неспреман на дијалог, рекао је он.

Такође, Путин је поручио да Русија никада неће иницирати употребу силе, али је спремна да предузме све мере да себе заштити.

НАТО, Украјина и Специјална војна операција

Северноатланска алијанса је изгубила раније декларисани смисао свог постојања, рекао је Путин и додао да су САД разумеле да је НАТО постао непотребан, због чега су "нешто морале да смисле" јер је Вашингтону био потребан да руководи у зонама свог утицаја, истакао је Путин.

"Зато су им и потребни конфликти", приметио је Путин.

Како је објаснио, у САД су схватали да НАТО постаје другостепена организација, па су решили да "плаше људе" и поделе Европу и Русију, као би Алијансу искористили за своје деловање.

Председник Русије је навео да су га и пре актуелних сукоба поједини европски лидери питали: "Зашто нас плаше вама? Не плашимо се. Не видимо никакве претње". 

Те њихове намере и акције су и довеле до државног преврата у Украјини и борбе у Донбасу, објаснио је Путин и додао: "Приморали су нас на реакцију, а то желе да ураде и у Азији, на Корејском полуострву".

НАТО се, према његовим речима, води потпуним анахронизмом, својим поступцима крши сопствене документе и обећања.

Међутим, чак и међу чланицама НАТО-а има оних који показују интересовање за блиску сарадњу са БРИКС-ом, рекао је Путин и најавио пораст такве тенденције.

Говорећи о БРИКС-у, он је истакао да је та асоцијација добар пример конструктивне сарадње у новом међународном окружењу.

Лицемерје Г7

Чланови Групе седам, чак и након приступања Русије и формирања Г8, често су се окупљали у старом саставу ради дискусија, укључујући и оне о Руској Федерацији, и тек онда је звали, рекао је руски председник Владимир Путин.

"Па, хвала вам, позвани смо, али знате ли шта се онда десило? У Г7 су се, док се не сретнемо, већ састали и разговарали о нечему међу собом, а онда позивају Русију", истакао је Путин, говорећи на састанку међународне дискусије у Валдају клубу.

Развој вештачке интелигенције у Русији

Путин је истакао да одустајање од трке у развоју вештачке интелигенције (АИ) није опција за Русију.

"Немогуће је то забранити. Наћи ће начин, посебно када постоји конкуренција – а конкуренција расте", рекао је Путин присутнима.

Москва је радије склона да регулише вештачку интелигенцију уместо да покушава да забрани њену употребу.

"Развој вештачке интелигенције је неизбежан и ту можемо да будемо међу лидерима, с обзиром на предности које имамо", додао је руски председник и истакао да развој вештачке интелигенције предводе онлајн платформе основане на Западу, које имају тенденцију да обликују ставове својих корисника.

"Морамо ово да разумемо и да развијемо сопствену, суверену вештачку интелигенцију – користећи све што имамо", рекао је Путин.

Путин је упоредио питање вештачке интелигенције са добрим и лошим странама нуклеарног доба. Мирно коришћење атома за производњу енергије, у медицини и за транспорт се већ дешава, али постоји и нуклеарно оружје, огромна претња човечанству, додао је он.

Европа треба да буде део евроазијског система безбедности

Морамо да покушамо да изградимо систем безбедности на евроазијском континенту, истакао је руски председник и додао да је то огромно пространство.

"Европа може и, по мом мишљењу, треба да буде саставни део овог система", рекао је Путин. 

Он је, међутим, истакао и да безбедност једних, не треба да нарушава безбедност неког другог.

Путин је напоменуо и да Сједињене Америчке Државе желе да задрже контролу над Европом, али ће то на крају имати супротан ефекат.

"Након завршетка Хладног рата, постојала је шанса да се превазиђе блоковско размишљање, али САД то није требало, они су се плашили да ће контрола над Европом бити ослабљена и желели су да је задрже. И задржали су јаку контролу. Само мислим да ће то на крају довести до слабљења овог система вазалне подређености", рекао је руски лидер.

За сада, многе европске земље, на штету својих интереса, предузимају акције у корист политике и економије Сједињених Држава, изјавио је руски председник Владимир Путин. Он је додао и да је сукоб у Украјини, још више појачао европску потчињеност Америци.

О зеленој агенди

Путин је говорио и о вештачким ограничењима које неке земље користе као део зелене агенде и наводне бриге за екологију и заштиту животне средине. Таква "зелена ограничења" која се намећу тржиштима у развоју представљају ново средство за заустављање њиховог развоја, рекао је руски председник.

Он је говорио и о томе да су "зелену агенду" покушавали да наметну Русији у области енергетике и да је умесно примећено да земље које данас захтевају хитан прелазак на нове технологије, и то оне које се купују од њих, раније су користиле све изворе енергије, загадиле целу атмосферу, а сада захтевају од других да одмах пређу на нове изворе.

Русија има једну од најзеленијих енергетских структура на свету, додао је Путин, и навео да се 85 одсто електричне енергије производи коришћењем извора ниске емисије.

Указао је и на апсурд да земље које су до недавно заговарале "зелену енергију" повећавају производњу угља.

"Не само што нису затворили ту производњу, већ су је и повећали. Чудно је то, али је истина", истакао је Путин.

Обновити међусобно поверење

Ако је Русија била преварена Минским споразумима, о каквом поверењу онда можемо да говоримо, рекао је председник Русије Владимир Путин, напомињући да је потребно обновити међусобног поверење ради стварања јединственог система безбедности.

"Када нам кажу: 'Пристали смо да потпишемо споразуме из Минска само да бисмо Украјини дали прилику да се поново наоружа. Нисмо имали намеру да решимо овај сукоб мирним путем', о каквом поверењу можемо да говоримо? Директно сте јавно рекли да сте нас преварили, лагали и обмањивали", рекао је руски председник и напоменуо да је неопходно вратити се систему међусобног поверења.

О односима Русије и Кине

Односи Русије и Кине су на историјски високом нивоу и засновани су на поверењу, које веома недостаје у односима Руске Федерације и западних земаља, изјавио је руски председник Владимир Путин.

Он је похвалио кинеску економију рекавши да се она веома брзо развија, упркос неким корекцијама стопе раста. 

"Русија и Кина проширују обим сарадње, посвећујући све више пажње новим технологијама", додао је руски председник.

Путин је напоменуо и да ништа не може да омете сарадњу Русије и Кине, истичући да две земље имају заједничку границу и да нико не може да се умеша у то. 

Истакао је и да сарадња Русије и Кине није усмерена против трећих земаља, укључујући и САД.

"Наши односи са Кином су усмерени на стварање услова за развој наших држава и безбедност народа", напоменуо је Путин.

Ми заиста подржавамо Кину, зато што верујемо да она води апсолутно избалансирану политику, као и зато што је наш савезник: имамо веома велики трговински промет, сарађујемо у области безбедности, додао је руски лидер.

Истакао је и да је Русија почела да изводи војне вежбе са Кином као одговор на вежбе САД у азијском региону.

НАТО као војни савез и његов нуклеарни арсенал

НАТО се из политичке алијансе претворио у војну и спрема се да нанесе стратешки пораз Русији, изјавио је Путин.

"Не тако давно су ми говорили да је НАТО пре свега политичка унија, а онда војна, али видимо да то уопште није случај. Сједињене Државе су намерно вратиле војску у први план НАТО-а, из којег су заједно најавили да ће нам нанети стратешки пораз", рекао је Путин.

Не само САД, већ и друге земље НАТО-а имају нуклеарне арсенале, упозорио је руски председник.

"У Великој Британији и Француској они расту и квалитативно се мењају", навео је Путин. 

Русија као нуклеарна сила разуме своју одговорност према свету

Додао је одговарајући на питања, да Русија никада није одбила да настави дијалог у области стратешке стабилности.

"Никада нисмо одбили да наставимо дијалог у области стратешке стабилности, али није никаква тајна, сви добро знају, и то не само у овој просторији, већ широм света, да су Сједињене Државе и њихови сателити поставили себи за циљ да нанесу Русији стратешки пораз", одговорио је Путин на питање како Руска Федерација види могућност одржавања стабилности свог нуклеарног потенцијала када истекне Споразум о стратешком офанзивном наоружању (СТАРТ-3).

Русија, као нуклеарна сила, разуме своју одговорност према свету и спремна је да разговара о стратешкој стабилности, али друга страна мора бити искрена, рекао је руски председник.

"Данас је ово тешко питање, још теже него пре 20-30 година, али ми разумемо нашу одговорност као земље са свим својим могућностима, бројем носача бојевих глава и квалитету савременог наоружања. Ми све ово разумемо, и генерално смо спремни за овај дијалог, али друга страна треба да приступи томе искрено, узимајући у обзир све аспекте нашег односа", рекао је он.

Трговина у националним валутама

Две трећине руског трговинског промета се сервисира у националним валутама, са земљама БРИКС-а то је већ 88 одсто, рекао је руски председник Владимир Путин.

Он је истакао и да Русија није тражила и не настоји да напусти долар.

"Не тежимо томе, то раде политичке и финансијске власти Сједињених Држава или Европе", рекао је Путин и истакао да се евро још увек није етаблирао као светска валута, а Европљани му већ ограничавају употребу.

Руски председник је нагласио и да се не боре против долара, већ као одговор на изазове времена, на нове трендове у развоју светске економије, размишљају о стварању нових финансијских алата. 

О заједничкој валути БРИКС-а

Рано је говорити о стварању заједничке валуте БРИКС-а, изјавио је руски председник Владимир Путин.

"Кажу да треба да размишљамо о стварању јединствене валуте. Прерано је говорити о томе, немамо такав циљ међу собом. Да бисмо причали о некој заједничкој валути, потребно је, прво, да постигнемо већу интеграцију наших економија, а друго, треба да подигнемо квалитет привреда на одређени ниво да буду веома сличне, компатибилне једне са другима у погледу квалитета и економске структуре", објаснио је Путин. 

Неки лидери су ме често звали и онда престали

Руски председник навео је и да су га лидери неких западних земаља звали скоро сваке недеље, а затим престали.

"Почели су да ме зову скоро сваке недеље, а онда су одједном престали. Ако неко од њих жели да обнови контакте, увек сам говорио, и поновићу, немам ништа против, обновићемо контакте и водити разговоре", рекао је Путин.

О Северној Кореји

Обраћајући се окупљенима на седници Међународног дискусионог клуба "Валдај" руски председник говорио је и о Северној Кореји.

Он није искључио могућност да Русија одржи заједничке војне вежбе са Северном Корејом.

"Можемо да изведемо вежбе, а постоји и члан четири, који говори о узајамној помоћи у случају агресије друге државе", истакао је Путин.

Индија је природни савезник Русије

Индија је деценијама природни партнер и савезник Русије, изјавио је руски председник Владимир Путин.

"Сви су добро упознати са улогом коју су Совјетски Савез и Русија имали у стицању њене независности, како смо деценијама подржавали индијски народ, као што је познат и квалитет и ниво поверења у односима са индијским народом", рекао је Путин.

У којим границама Русија признаје Украјину

Руском лидеру је постављено питање: у којим границама Русија признаје Украјину?

Он је подсетио да је Русија увек признавала границе постсовјетске републике у оквиру споразума након распада СССР-а, узимајући у обзир чињеницу да је Украјина задржала неутралан статус, али је тада желела да уђе у НАТО.

Путин је појаснио да је руско признање украјинских граница могуће тек након што ова земља изабере неутралност , иначе ће увек бити инструмент у рукама трећих земаља.

"Желео бих да вам скренем пажњу на чињеницу да у декларацији о независности Украјине – а Русија је то подржала – стоји да је Украјина неутрална држава и на основу тога смо признали границе", рекао је Путин.

Осим тога, како је додао, према Повељи УН, сваки народ има право на самоопредељење, па онда и становници Крима и Донбаса имају право да одлучују о свом суверенитету. 

Руски председник се посебно осврнуо на ситуацију на фронту: руске трупе су блокирале два џепа у правцу Купјанска , а десет хиљада војника Оружаних снага Украјине је блокирано на једном од места. Поред тога, украјинска војска је блокирана у зони деловања групе Центар.

Он је истакао и да је одлука о нападу на Курск донета из политичких разлога, а не војних, као и да су украјинске трупе тамо изгубиле преко 30 хиљада људи за три месеца што је више него у целој прошлој години.

Путин је поново потврдио спремност Русије да води мировне преговоре, али ово не би требало да буде примирје од пола сата или шест месеци како би украјинским оружаним снагама биле испоручене гранате.

"Спремни смо за мировне преговоре, али не на основу неке листе жеља, чији се назив мења из месеца у месец, већ на основу реалности и на основу договора који су постигнути у Истанбулу", нагласио је он.

Русија је одлучна да створи услове за дугорочно решење у Украјини, изјавио је руски председник.

"Одлучни смо да створимо услове за дугорочно решење и да Украјина на крају постане независна суверена држава", рекао је Путин на састанку Међународног дискусионог клуба "Валдај".