У Москви је 6. новембра завршен Међународни симпозијум "Стварање будућности", први догађај у Националном центру "Русија", насталом по налогу председника Русије Владимира Путина.
На конференцији је учествовало више од 6.000 људи из 101 земље.
Учесници, међу којима су представници власти, привреде, науке, креативних индустрија из земаља БРИКС-а, ШОС, ЗНД и других земаља, учествовали су у више од 80 догађаја посвећених осмишљавању будућности.
Симпозијум је омогућио стручњацима да анализирају глобалне промене у корист вишевекторности, антропоцентризма и технологије.
Руски председник је поздравио учеснике, истакавши да "будућност треба одређивати на основу сувереног погледа на свет, националне културе и моралних вредности".
"И тада ће се најлуђи, најсмелији снови дефинитивно остварити", нагласио је Путин.
Говорећи на отварању пленарне дискусије "Филозофија будућности", први заменик шефа Председничке администрације Сергеј Киријенко истакао је међусекторски значај догађаја и значај међународне сарадње у научној и друштвеној сфери.
Треба напоменути да су дискусије у оквиру симпозијума биле посвећене четири области: будућности човека, технологије, мултиполарног света и цивилизација.
Током састанака, стручњаци су разговарали о развоју пост-информационог друштва, разумели трендове и изазове који су се појавили у међународним односима, покушали да преиспитају улогу и форму образовања будућности и још много тога.
Осим тога, на месту конференције отворена је изложба "Наслеђе за будућност" на којој су представљени радови младих уметника из шест земаља.
Значајан догађај био је Конгрес музеја "Музеј – место за обликовање будућности", на коме су водећи стручњаци разговарали о улози музеја у будућности.